Lietuvoje

2021.01.13 17:19

Lietuvos ir Lenkijos parlamentarų planuose – Kosčiuškai ir Kalinauskui skirti minėjimai

Jadvyga Bieliavska, ELTA2021.01.13 17:19

Pažymint Sausio 13-osios įvykių Lietuvoje trisdešimtmetį, Seimo Užsienio reikalų komitetas surengė bendrą posėdį su Lenkijos Seimo Užsienio reikalų komiteto kolegomis.

Prisimindami istorinius įvykius, Lenkijos parlamentarai pabrėžė, kad 1991-ųjų sausio 13-oji buvo reikšminga ne tik Lietuvai, bet ir visam Vidurio Europos regionui, nes padėjo pagrindus kitų valstybių išsivadavimui iš totalitarinio režimo, taip pat paspartino Vyšegrado grupės susikūrimą, įformintą 1991 m. vasario 15 d.

Parlamentarai sutarė, kad lenkų ir lietuvių tautos, ne kartą istorijoje drauge patyrusios imperinių interesų grėsmę, turėtų glaudžiai bendradarbiauti ir kovojant su dabartiniais iššūkiais regione ir pasaulyje. Vienas iš abiem valstybėms svarbių interesų – laisvi ir demokratiški rinkimai Baltarusijoje. Taip pat sutarta bendradarbiauti įvertinant Europos Sąjungos Rytų partnerystės dešimtmečio pasiekimus ir klaidas, ir to pagrindu formuoti atnaujintą Rytų partnerystės politiką. Rengiantis konferencijai dėl Europos ateities, planuojama šia tema surengti dvišales diskusijas.

Artimiausias būsimas bendras abiejų komitetų veiksmas – 2021 m. vasario 4 d. deklaracija Lietuvos, Lenkijos, JAV laisvės didvyrio Tado Kosčiuškos 275-ųjų gimimo metinių proga. Prie šios deklaracijos bus kviečiami prisijungti ir JAV Kongreso Užsienio reikalų komitetas, taip pat Baltarusijos opozicijos atstovai.

Be aktyvesnio dvišalio bendradarbiavimo, Lenkijos ir Lietuvos užsienio reikalų komitetai įžvelgė bendradarbiavimo galimybes platesniuose formatuose: Lenkijos Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Marek Kuchcińskis priėmė kvietimą atvykti į šių metų kovo 22 d. Lietuvos Seime rengiamą antrąją tarptautinę Konstantino Kalinausko konferenciją, kartu pakviesdamas Lietuvos atstovus dalyvauti Lenkijos Seimo organizuojamuose Vyšegrado, trijų Baltijos valstybių, Bukarešto devintuko susitikimuose ir konferencijoje „Karpatų Europa“.

Bendro komitetų posėdžio metu Lenkijos parlamentarai išreiškė palaikymą Lietuvos Respublikos prezidento inicijuotai Liublino ketverto, jungiančio Baltarusiją, Lenkiją, Lietuvą ir Ukrainą, iniciatyvai.

Kaip pažymi Seimo kanceliarijos Užsienio reikalų komiteto biuras, kalbant apie šių valstybių bendras pastangas, prisimintas 2018 m. Liublino unijos akto dokumento įrašymas į UNESCO tarptautinį registrą „Pasaulio atmintis“, įvykęs Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Ukrainos ir Baltarusijos bendros paraiškos pagrindu. Anot komiteto, ši patirtis galėtų būti pakartota siekiant ambicingo tikslo – Abiejų Tautų Respublikos palikimo pripažinimo vienu svarbiausių visos Europos kultūrai.

Populiariausi

Socialinės globos namai

Lietuvoje

2021.01.16 09:34

Koronavirusas ir toliau siaučia globos namuose, naujas židinys – Varnių slaugos ligoninėje Per prėjusią parą fiksuoti nauji 1122 susirgimai ir 28 mirtys; atnaujinta 10.55