Lietuvoje

2021.01.13 17:12

Uostamiestyje siaučia ne tik COVID-19: užfiksuoti paukščių gripo atvejai, įsigaliojo draudimas lesinti laukinius paukščius

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.01.13 17:12

Klaipėdoje neseniai užfiksuoti keli paukščių gripo atvejai. Miesto ekstremalių situacijų komisija apsisprendė, kokių priemonių teks imtis, siekiant, jog paukščiams pavojinga liga neišplistų labiau. Nuo šiol gyventojams bus draudžiama lesinti laukinius paukščius.

Klaipėdoje užfiksuotas dar vienas greitai plintantis virusas. Tiesa, žmonėms jis nepavojingas. Trečiadienį dėl mieste užfiksuotų paukščių gripo atvejų ir ligos priemonių, galinčių užkirsti kelią ligai plisti, į posėdį susirinko Klaipėdos miesto savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos nariai.

„Viena bėda – ne bėda. Pasirodo, dar ir paukščiai skrenda pro šalį ir „gerų“ dovanų atskraidina“, – pastebėjo komisijai vadovaujantis Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Klaipėdos departamento direktorius Antanas Bauža informavo, kad neseniai Klaipėdoje paukščių gripas buvo nustatytas trims nugaišusioms gulbėms.

Dvi iš jų buvo rastos prie uostamiestyje esančio Žardės tvenkinio ir viena – uosto akvatorijoje prie Lietuvos jūrų muziejaus.,

Nugaišę paukščiai pagal nustatytą tvarką buvo išsiųsti tyrimams į Vilnių, kur ir patvirtintas paukščių gripo virusas H5N8. Taigi, dėl šio atvejo teko kreiptis į miesto ekstremalių situacijų komisiją, skelbti ekstremalų įvykį.

A. Bauža pabrėžė, kad paukščių gripu žmonės užsikrėsti negali, šis virusas yra pavojingas tik sparnuočiams.

„Gerai, kad nėra Klaipėdos miesto teritorijoje didelių komercinių paukščių įmonių ir registruotų paukštynų, kuriems būtų didelis pavojus, tačiau galbūt yra žmonių, kurie laiko neuždarytų vištų arba kitų paukščių, pavyzdžiui dekoratyvinių. Jie visus tuos paukščius turi laikyti uždarytus, kad neatsitiktų taip, kaip Kaune“, – pastebėjo VMVT Klaipėdos departamento direktorius.

Klaipėdos apskrityje yra 12 paukštynų, jiems rekomenduota taikyti visas biosaugos priemones.

Virusas paliečia ne pirmą kartą

Tiesa, tai ne pirmas kartas, kai uostamiestyje užfiksuojami paukščių gripo atvejai. Ši ilga uostamiesčio sparnuočius jau buvo pasiekusi 2017-aisiais. Tais pačiais metais paukščiu gripu buvo užsikrėtę ir 11 gulbių Kauno mariose.

Dėl ligos atsiranda didelės problemos.

Dabar neseniai virusas ir vėl pasiekė Kauną. Anot A. Baužos, paukščių gripas išplito Kauno miesto savivaldybės Petrašiūnų seniūnijoje, kur žmogus savo reikmėms laikė 8 vištas, 9 kalakutus, 7 žąsis, 3 antis.

Teigiama, kad ten nuo ligos nugaišo 22 paukščiai, 5 buvo nugaišinti. Pranešta, kad liga pas smulkų laikytoją atsirado dėl to, kad jis kartu su savo paukščiais lesino ir laukinius sparnuočius.

Dėl šio protrūkio pasekmės pajus verslininkai. A. Baužos žiniomis, bus apribotas Kaišiadorių paukštyno produkcijos eksportas.

„Dėl ligos atsiranda didelės problemos“, – apibendrino A. Bauža.

Virusą platina migruojantys laukiniai paukščiai

Specialistų teigimu, naminius ar laukinius paukščius virusu užkrečia kiti migruojantys laukiniai paukščiai, kurie yra natūralūs šio gripo nešiotojai. Naminiai paukščiai yra ypač imlūs šiai ligai. Susirgę jie žūsta arba yra nugaišinami nustačius ligą.

Paukščių gripas pasireiškia keliais tipiniais simptomais. Susirgę paukščiai nustoja gerti, lesti, sunkiai kvėpuoja, pasikeičia skiauterių, barzelių spalva, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėje, paukščiai gaišta.

„Liga plinta kontakto būdu. Žmogus gali pernešti per inventorių, avalynę, pašarus, gali pernešti ir patys migruojantys paukščiai. Jie gali būti tik nešiotojai“, – pastebėjo A. Bauža.

Patvirtino ribojimus – bus draudžiama lesinti paukščius

Siekiant išvengti didesnio protrūkio uostamiesčio ekstremalių situacijų komisijos nariai pritarė VMVT Klaipėdos departamento pasiūlytoms valdymo priemonėms.

Nuspręsta, kad prie miesto tvenkinių bus įrengti ženklai, draudžiantys lesinti paukščius. Tokie ženklai jau yra pastatyti prie Žardės tvenkinio, kur nuo paukščių gripo nugaišo pora gulbių.

Taip pat sutarta plačiau skelbti informaciją apie paukščių gripo grėsmę, kad žmonės, pastebėję paukščių gaišenas praneštų atsakingoms tarnyboms.

Mieste bus organizuojamas nugaišusių paukščių surinkimas ir naikinimas. Taip pat aktyviai bus gaudomi valkataujantys šunys ir katės, pasirodantys prie tvenkinių.

Kol kas sutarta, kad ribojimai galios iki pavasario migracijos pabaigos.

Pastebima, kad šie ribojimai miestiečių gyvenimui didelės įtakos neturės ir labiau bus juntami tik prie viešų tvenkinių, kur klaipėdiečiai buvo pratę ateiti palesinti paukščių.

„Prie tų tvenkinių yra nemaži paukščių ir žmonių, kurie juos maitina, susibūrimai. Tas nėra gerai dėl COVID-19 situacijos ir patiems paukščiams. Pagal gamtininkų rekomendacijas, jeigu paukščiai yra pradėti maitinti, turėtų būti lesinami ir toliau, nors gamtininkai niekada nerekomenduoja laukinių paukščių maitinti ir skatinti, kad jie pasiliktų ir neskristų į savo žiemojimo vietas“, – pastebėjo A. Bauža.

Tiesa, pastebima, kad ties Kiaulės nugara susiburia nemažai sparnuočių, tad įžvelgiama grėsmė, kad čia gali atsirasti tinkamos sąlygos ligai plisti, tačiau specialistai aiškina, kad šiuo atveju užkirsti tam kelią – neįmanoma.

„Laukinių paukščių mes nesukontroliuosime, kur jie buriuojasi, nes, kaip žinome, čia praeina ir migracijos keliai. Mūsų pagrindinis uždavinys ir mes su Ventės rago ornitologine stotimi, kurie stebi pavasarinę migraciją, bendraujame, visuomenės prašome, kad būtų pranešimai apie gaišimus, siekiant nustatyti dėl ko jie gaišta. O gydymo ar kažkokios kitokios pagalbos nėra numatyta ir kol kas nėra rekomenduojama“, – aiškino A. Bauža.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt