LRT FAKTAI
Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu

Lietuvoje

2021.01.13 20:47

LRT FAKTAI. Melagienos apie tariamas mirtis po COVID-19 skiepo įsisuko ir tarp medicinos personalo

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.01.13 20:47

Kaune ir Alytuje po pirmosios vakcinos dozės neva mirė gydytojai – tokios žinutės, LRT.lt žiniomis, sklando ne tik socialiniuose tinkluose, bet ir tarp medicinos personalo.

Ligoninių atstovai paneigė gandus: esą ne tik mirčių, bet ir alerginių reakcijų į skiepus neužfiksuota.

Medikai vakcinos laukia

Alytuje jau skiepijami ir Stasio Kudirkos ligoninės, ir miesto poliklinikos darbuotojai. Alytaus miesto savivaldybės gydytojas Povilas Jagelavičius LRT.lt sakė, kad šią savaitę bus paskiepyta beveik 1 000 žmonių, o kalbas apie neva mirusį gydytoją pavadino antimi.

„Pirmą kartą girdžiu. Sveikatos priežiūros įstaigos nėra pateikusios jokios informacijos apie kažkokią mirtį, apie šalutinį vakcinos poveikį“, – sakė savivaldybės atstovas.

Jis paneigė ir teiginius, kad ligoninių administracija neva spaudžia darbuotojus skiepytis. Pradėjus vakcinavimą, viešojoje erdvėje pasirodė žinučių, esą kai kuriose ligoninėse darbuotojai verčiami keisti darbo sutartis.

„Ligoninėje atsisakiusių yra 10 asmenų, o bendras personalo skaičius yra virš 900. Taigi, maždaug tik 1 procentas atsisako skiepytis, didžioji dalis sutinka ir nori būti įtraukti į sąrašus. Net ir tie, kurie nepakliūva į prioritetines grupes, teiraujasi, kada skiepysimės. Dėl atsisakančiųjų problemų neturime, visi domisi ir nori pasiskiepyti, – apie Alytaus medikų nuotaikas pasakojo P. Jagelavičius. – Be abejo, jei žmogus atsisako skiepytis, jam jokios sankcijos neturėtų būti taikomos, žmogaus laisva valia apsispręsti.“

Didžiosios šalies ligoninės taip pat paneigė, kad nesiskiepijusiam personalui taikomos sankcijos – kai kur galioja nebent ribojimai dirbti su sunkiais ligoniais.

LRT.lt jau rašė, kad Kauno gydytojas, minimas kaip miręs paskiepytas, iš tikrųjų mirė ne dėl vakcinos komplikacijų, o būtent dėl COVID-19 ir tai nutiko dar prieš vakcinai pasiekiant Lietuvą. Jo kolegos socialiniuose tinkluose apgailestavo būtent dėl to, kad medikas vakcinos nesulaukė.

KIEKYBĖ AR KOKYBĖ Šiandien atsisveikinome su Daktaru Aleksandru. Palydėjome. Kaip priklauso. Šeima parodė titaninę...

Posted by Andrius Macas on 2021 m. sausio 10 d., sekmadienis

Gydytojas: nesiskiepija besilaukiančios moterys, asmenys, pasiskiepiję nuo gripo

Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos vadovas profesorius Andrius Macas piktinosi skleidžiamais gandais apie neva po skiepų mirusius kolegas, tačiau sako manantis, kad žmonės klaidinami ir dėl to, jog kai kurie pasiskiepijusieji vis tiek suserga. Taip nutinka, nes imunitetas susiformuoja ne iškart, o per kelias savaites.

Kartais suserga tik ką pasiskiepijęs ligoninių personalas. Profesoriaus teigimu, nereikėtų vakcinos ir imuniteto įsivaizduoti „kaip mygtuko paspaudimo“.

Yra atvejų, kai medikai paskiepyti, bet kitą dieną paaiškėja, kad jie turi COVID-19 infekciją.

„Turime žinoti svarbų dalyką: paskiepytas vakcina [žmogus] nėra apsaugotas, kad nesusirgs, bet ne nuo vakcinos, o nuo užsikrėtimo.

Yra atvejų, kai medikai paskiepyti, bet kitą dieną paaiškėja, kad jie turi COVID-19 infekciją. Kai tiriame tuos atvejus, matome, kad buvo aiškus kontaktas su pacientu, su ligoniu ar tarp kolegų užsikrėtimas, suskaičiuojame tai labai aiškiai. Ir tarptautinė spauda, mokslinė literatūra sako, kad imunitetas susiformuoja tik po antros vakcinos dozės ir tai ne iš karto, o mažiausiai po dvylikos, gal net daugiau dienų“, – kad koronavirusine liga galima susirgti ir po skiepo, aiškino profesorius.

„Jei gyventojai, kai juos pradės skiepyti, manys, kad po pirmo skiepo yra saugūs, gali atsipalaiduoti, tai bus rizikingiausia, nes žmogus praras budrumą, nustos saugotis, prisižiūrėti. Ir vietoj gero galime gauti blogą atsaką“, – įspėjo pašnekovas.

Jis sako, kad medikų bendruomenė vakcinų laukia, nes nerimauja dėl artimųjų sveikatos. Tačiau kuo argumentuoja vakcinos atsisakantys žmonės, net ir turintys medicininį išsilavinimą?

„Iš tikrųjų medikai labai noriai skiepijasi, kantriai laukia galimybės, nerimauja dėl savo artimųjų, kurie yra vyresnio amžiaus ir gyvena kartu. Mūsų klinikos kolektyvo yra didžiulis procentas [pasiskiepijusių]. Dalis personalo yra persirgę, jie nesiskiepija, pagal galiojančią tvarką laukia, kada galės. Bet jei paimame tuos atvejus, kai galėjo skiepytis, bendras procentas siekia 90 procentų, tiek yra norėjusių ir galėjusių skiepytis. O tais atvejais, kai gydytojai ir slaugytojai nesiskiepija, labai aiškiai argumentuojama: tai yra besilaukiančios moterys, žmonės, neseniai pasiskiepiję gripo vakcina“, – sakė prof. A. Macas.

Pasak gydytojo, pagal Lietuvoje taikomas rekomendacijas nuo COVID-19 skiepijama praėjus bent 4 savaitėms nuo pasiskiepijimo gripo vakcina ir bent 3 mėnesiams nuo sirgimo koronavirusine infekcija.

Kokios savijautos tikėtis po skiepo?

Profesorius A. Macas sako jau sulaukęs pirmos vakcinos dozės, o paklaustas apie pojūčius po procedūros teigė, kad jie nėra reikšmingi – šiek tiek skaudėjo petį.

„Jaučiausi gerai, o tos dienos vakare ir naktį jaučiau šiokį tokį skausmą, dar ir ryte tas jausmas buvo. Bet apčiuopiamų simptomų nebuvo. Džiaugiamės, kad kažką jaučiame, vadinasi, tikrai skiepijama [efektyvia] vakcina. Lokalus raumens skausmas. Skiepas ar vakcina sukelia atsaką žmogaus organizme, dėl ko tikimasi, kad sukels ir imuninį atsaką“, – apie savijautą po skiepo ir kodėl skauda, aiškino medikas.

Jis papasakojo ir apie kitus tikėtinus pojūčius.

„Simptomų grupių gali būti įvairių, bet pagrindinė – lokali jausena, skausmas, kuris gali pasireikšti kaip tempimas, graužimas, kai kas iš kolegų sakė, kad net nuovargį jautė, plintantį skausmą. Lokalūs, arba vietiniai, reiškiniai, prie jų galima priskirti ir paraudimą, švelnų patinimą, tam tikrais atvejais [būna] skruzdėlyčių bėgiojimo jausmas.

Gali būti ir sisteminių reiškinių, nežymus temperatūros pakilimas, šaltkrėčio, drebulio jausmas. Atskira, bet labai reta grupė, apie kurią kalbama, yra galimos alerginės reakcijos, į kurias reikia reaguoti greitai. Tam Lietuvoje yra pasiruošusios visos ligoninės, bet bent kol kas apie apčiuopiamus įvykius man neteko girdėti“, – sakė Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos vadovas.

Melagienos

Nei Alytuje, nei Kaune po vakcinos nemirė nė vieno mediko, neužfiksuota ir šalutinio poveikio. Specialistai įspėja, kad net ir pasiskiepijusiam žmogui gali būti diagnozuota COVID-19 infekcija: taip nutinka, jei užsikrečiama iki skiepijimosi arba jei nėra praėjęs atitinkamas laikotarpis, būtinas imunitetui susidaryti.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt