Lietuvoje

2021.01.13 17:01

Išimtys Šilalės ligoninės vadovo laidotuvėms: mišios bažnyčioje ir gausi žmonių palyda

Asta Martišiūtė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.01.13 17:01

Nuo COVID-19 miręs Šilalės rajono ligoninės direktorius Antanas Damulis buvo laidojamas kaip ne per karantiną – su gausia palyda. Šilalės rajono meras Algirdas Meiženis LRT RADIJUI pripažįsta, kad laidotuvių eisenoje dalyvavo daugybė žmonių, tačiau jis pats tik padėjęs gėlių šarvojimo salėje, o eisenoje nedalyvavęs.


Pirmas apie tokias laidotuves savo feisbuko paskyroje pranešė signataras Rimvydas Valatka.

„Šilale, tu mano Šilale, su kuo tu ir kur tu eini? – savo feisbuko paskyroje retoriškai klausia politikos apžvalgininkas. – Ką tik paskambino žmogus iš Šilalės. Klausia, kodėl niekas neparašė apie tai, kad prieš Naujuosius, laidojant nuo koronaviruso mirusį Šilalės rajono ligoninės direktorių, vietinį Darbo partijos veikėją, laidotuvės buvusios masinės, kaip senais ikikovidiniais laikais. Karstas neštas į bažnyčią. Kapinėse ir kitur velionį palydėję bene 200 žmonių, paskui karstą į kapus ėję du kunigai. Sakau, negali taip būti, nes su velioniu leidžiama atsisveikinti tik 10 žmonių prie karsto ir kt. Sako, pats mačiau koloną.

Laidotuvių aprašymo iš tiesų niekur neaptikau. Nenorėčiau būti priskirtas prie tų, kurie buvo informuoti ir nutylėjo. Bet ir nenoriu tikėti, kad galimi tokie pažeidimai. Tai klausiu, gal kas galėtų paneigti tokį šmeižtą, kuris turbūt ne tik man skleidžiamas? O gal buvo gautas specialus valdžios leidimas, ir viskas čia zakonno, kaip ir su skiepais po blatu? Parašykit, kaip ten buvo iš tikrųjų, ir dedam tašką.

P. S. Ką tik man skambino iš LRT RADIJO. Žurnalistai nustatė, kad viskas buvo taip, kaip mano informatorius ir sakė. O tempora, o mores! Tai dabar klausimas policijai ir karo policijai – jei gaudote nuo kalniuko su rogutėmis besileidžiančius vaikus, kaip Jūs tokių iškilmingų masinių laidotuvių per karantiną nematėte? Ir čia yra lygūs ir dar lygesni?“ – rašo R. Valatka.

Šilale, tu mano Šilale, su kuo tu ir kur tu eini? Ką tik paskambino žmogus iš Šilalės. Klausia, kodėl niekas neparašė...

Posted by Rimvydas Valatka on Tuesday, January 12, 2021

Meras: sukalbėjau poterius, žmonių neskaičiavau

Ir iš tiesų, laidotuvės vyko taip, kaip iki karantino. Jose dalyvavo, pats tą pripažino, ir Šilalės rajono meras A. Meiženis. Kalbėdamas apie laidotuves meras vis minėjo „mes“. Iš to galima suprasti, kad laidotuvėse dalyvavo ir visa savivaldybės delegacija. Važiavo ir administracijos direktorius, jo pavaduotojas, vicemeras Tadas Bartkus.

Šilalės rajono meras LRT RADIJĄ tikina, kad laidotuvėse dalyvavo tik iš dalies. „Dalinai dalyvavau, nepilnai – į kapus, tos procedūros, kur vyko, nepavyko man. O šiaip pagerbiau kaip ilgametį medicinos darbuotoją, vadovą“, – sakė meras. Jis sakė ilgai neužsibuvęs, sukalbėjęs poterius, padėjęs gėlių išvažiavo.

A. Meiženis, paklaustas, ar gausiai žmonės buvo susirinkę į laidotuves, atsakė susirinkusiųjų neskaičiavęs, tačiau pripažįsta, kad laidotuvių eisenoje dalyvavo daug žmonių. „Aš jų neskaičiavau. Eisenos į kapus nėjau. Žinau, kad ten buvo nemažai žmonių. Matyt, žmogus turėjo didelę pagarbą, – sako jis. – Nunešiau gėlių, žvakutę į laidojimo namus. Kiekvieno žmogaus šarvojimo salėje neskaičiavau.

Kai atėjome, reikėjo laukti gal 10–15 minučių, kol mus įleido prie to karsto padėti gėles ir sukalbėti poterius. Karstas buvo uždarytas. Na, o eisenoje tai taip, žmonių buvo daug. Į kapines eisenoje tikrai daug žmonių ėjo.“

Laidotuvės – savivaldybės įmonėje

Laidojimo namai „Gedmina“ yra valdomi Šilalės rajono savivaldybės, bendrovės direktorius Donatas Grigalis, sakė, kad žmonių srautai, kiek įmanoma, buvo kontroliuojami, žiūrėta, kad būtų paisoma nustatytų reikalavimų.

„Gal tik paskutiniu metu atsisveikinti į salė suėjo daugiau žmonių“, – sakė D. Grigalis. Anot jo, laidotuvėse žmonių srautus sunku kontroliuoti. „Vieną kartą darbuotoja pabandė gimines perspėti, kad salėje daugiau žmonių, nei leidžiama, bet giminės pasipiktino, išėjo toks incidentas, ką mes čia išsidirbinėjame, jie moka pinigus už salę ir mes čia dar aiškiname, kišamės, kur nereikia kištis“, – pasakojo D. Grigalis. Paprašytas patikslinti, ar incidentas vyko A. Damulio laidotuvėse, „Gedminos“ vadovas tvirtino, jog tai įvyko kitose laidotuvėse.

D. Grigalis sakė pats asmeniškai prižiūrėjęs, kad laidotuvėse būtų laikomasi nustatytų karantino reikalavimų. „Išprašinėjome lauk, aš su darbuotoja asmeniškai ėjau, lauke prašėme laikytis atstumų, nesibūriuoti“, – pasakojo „Gedminos“ vadovas.

Jis sako iš anksto nujautęs, kad buvusio Šilalės rajono ligoninės vadovo A. Damulio laidotuvės bus gausios.

„Įtariau, kad taip bus, nes tai yra Šilalės tikrai labai žymus žmogus. Paskambinau į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, sakau, laidojamas žymus žmogus, gali būti didelės laidotuvės, klausiau, kaip mums elgtis, ar galima leisti lauke eiti [eisenai], į bažnyčią, į kapines. Tiesiog konsultavausi, – pasakojo D. Grigalis. – Tai pasakė taip: išlaikykite atstumus reikalingus, sakė pažiūrėti į tą dalyką žmogiškai.“

Kunigas: jis buvo bažnyčios žmogus

„Kai ėjo į bažnyčią, aš vadovams minėjau, kad taip neturėtų būti, negalėtų į bažnyčią eiti, jeigu nei vieno, tai nei vieno. Bet klebonas turėjo motyvų, sakė, ligoninės vadovas buvo ilgametis bažnyčios choro giedotojas ir priėmė jį į bažnyčią“, – LRT RADIJUI pasakojo Šilalės vicemeras T. Bartkus.

Nors patys bažnyčių hierarchai yra nusprendę nevesti mišių, o mirusiųjų nuo koronaviruso palaikai yra palydimi tik į kapines, be palydos, apie karsto įnešimą į bažnyčią nebūna net kalbos, tačiau ir čia buvo padaryta išimtis. Šilalės klebonas Saulius Katkus sakė, kad miręs ligoninės vadovas buvo „bažnyčios žmogus, jis giedojo bažnyčios chore“.

„Tokio griežto uždraudimo nebuvo, buvo tik nurodymas, kad gali dalyvauti tik patys artimiausi žmonės. Tų žmonių tikrai nebuvo du šimtai, – tikina S. Katkus. – Mes nuolat kartojame apie atstumą, saugumo priemones. Juk nepaimsi ir neišvesi kiekvieno asmeniškai už rankos iš bažnyčios.“

Anot kunigo, laidotuvėse, mišiose artimieji turi teisę dalyvauti. „O kaip yra su žodžiu „artimas“? Šiuo atveju tai yra žmona, broliai, seserys, vaikai su antromis pusėmis. Žiūrėkite, jau ir išeina daugiau nei dešimt. O žmonių eisena buvo tikrai labai didelė. Labai daug žmonių stovėjo lauke, bažnyčioje nebuvo. Jie ėjo eisenoje iki bažnyčios ir paskui iš bažnyčios į kapines“, – pasakojo kunigas S. Katkus.

Šilalės klebonas tikina išimtį ligoninės vadovui padaręs todėl, kad šis anksčiau yra išreiškęs norą, kad jo kūnas būtų įneštas į bažnyčią. „Na, ir buvo tas kūnas įneštas į bažnyčią. Tai tikrai nebuvo piktybiškai, kad prikviestume mes žmonių“, – sakė Šilalės klebonas S. Katkus.

Policija nežinojo

Šilalės policijos komisariato viršininkas Audrius Lukošius tvirtino, jog apie gausią laidotuvių eiseną policijai nebuvo pranešta, o policijos pareigūnai jos nematė. „Bažnyčia ir kapinės yra miesto pakraštyje, policijos ekipažas prie bažnyčios nebudi“, – sakė komisaras.

Jis tvirtino, kad jeigu policijai būtų pranešta, pareigūnai būtų vykę į įvykio vietą. „Būtumėme gražiuoju kalbėję, kad žmonės išsiskirstytų, jeigu nebūtų klausę, tuomet reikėtų imtis griežtesnių priemonių. Bet nežinojome“, – sakė policijos pareigūnas.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.24 09:33

Lietuvoje – 773 COVID-19 atvejai ir 18 mirčių, per praėjusią parą pasveiko 159 žmonės ligoninėse gydoma beveik 1,5 tūkst. pacientų; atnaujinta 09.55

7
COVID-19 vakcina (asociatyvi)

Lietuvoje

2021.01.23 12:27

„AstraZeneca“ Lietuvai pirmąjį ketvirtį tieks tik penktadalį žadėtų vakcinų Nausėda: tai nepakeis tikslo paskiepyti 2 mln. gyventojų vidurvasarį, atnaujinta 16.37