Lietuvoje

2021.01.12 17:09

Surado kompromisą: pakeitus sakinį apie Landsbergį, Seimas pritarė rezoliucijai dėl Laisvės gynėjų dienos 30-mečio

atnaujinta 17.38
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.01.12 17:09

Parlamentas antradienį pritarė Seimo rezoliucijai „Dėl Laisvės gynėjų dienos trisdešimtmečio“, kuria reiškiama pagarba laisvės gynėjams, o Sausio 13-ąją siūloma paskelbti nedarbo diena. Tiesa, rezoliucijos iniciatoriams teko keisti daugiausiai aistrų sukėlusį sakinį apie buvusį Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininką Vytautą Landsbergį.

Už konservatoriaus Emanuelio Zingerio inicijuotą Seimo rezoliuciją „Dėl Laisvės gynėjų dienos trisdešimtmečio“ balsavo 117 Seimo narių, dokumentui nepritarusiųjų nebuvo, 1 Seimo narys susilaikė.

Šiame dokumente reiškiama pagarba Lietuvos laisvės gynėjams ir aukoms, 1991 metų sausio 13-osios naktį apgynusiems Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę, bei siūloma sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – paskelbti nedarbo diena.

Pirminiame rezoliucijos variante buvo rašoma, kad „istorinę pergalę laimėjo Lietuva, kuriai tuo metu vadovavo Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas V. Landsbergis“, tačiau antradienį po pietų buvo pateiktas atnaujintas dokumento variantas, kuriame šis sakinys jau buvo pakeistas, numačius, kad „istorinę pergalę laimėjo Lietuva, kurios Aukščiausiajai Tarybai-Atkuriamajam Seimui vadovavo, aukščiausias Lietuvos Respublikos pareigūnas V. Landsbergis“.

LRT.lt šaltinių teigimu, V. Landsbergio įvardijimas tuometiniu faktiniu Lietuvos vadovu labiausiai kėlė abejonių parlamento opozicijai, tad rezoliuciją inicijavusiems konservatoriams teko koreguoti šį sakinį rezoliucijoje.

Pasikeitimą dokumente pastebėjo konservatorius Edmundas Pupinis. Jis klausė rezoliuciją pristačiusio E. Zingerio, kodėl buvo pakeistas šis sakinys.

„Iškart kyla klausimas, kas gi Lietuvai vadovavo?“, – atkreipė dėmesį E. Pupinis.

E. Zingeris replikavo, kad tai nekeičia esmės – jo teigimu, 1991 m. Lietuvai vadovavo būtent V. Landsbergis.

„Profesorius V. Landsbergis buvo aukščiausias Lietuvos pareigūnas. [...] Tas leidžia ateityje įvairiais svarstyti ir eiti į priekį visiems tiems, kurie galvoja, kad jis vadovavo Lietuvai, Lietuvos kovai už nepriklausomybę“, – komentavo E. Zingeris.

Laisvės partijos atstovas Vytautas Mitalas ragino balsuoti už Seimo rezoliuciją, tačiau neslėpė esantis skeptiškas dėl raginimo Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena.

„Manau, kad jokios nedarbo dienos nesugebės pakeisti sąmoningo šeimų apsisprendimo minėti tą dieną, vakare, išvakarėse susitikti prie laužų ar dar kur nors, ar šeimose“, – svarstė V. Mitalas.

„Valstietė“ Agnė Širinskienė dėkojo E. Zingeriui už rastą kompromisą dėl rezoliucijos turinio.

„Jaučiama, kad visi kartu savo balsais ir, manau, savo mintimis padėkosime tiems Lietuvos žmonėms, kurie visi prie Seimo, būdami Seime savo laiku, prieš 30 metų, mums iškovojo laisvę“, – kalbėjo A. Širinskienė.

Tuo metu Mišrios Seimo narių grupės atstovas Petras Gražulis abejojo siūloma rezoliucija. Jo įsitikinimu, tai nėra padėka kovotojams už laisvę.

„Kontekstas, tikslas yra kaip nors dar nusilenkti profesoriui ponui V. Landsbergiui“, – rėžė P. Gražulis.

„Taip, tuo metu V. Landsbergis elgėsi atsakingai, ryžtingai, bet jis gavęs visus apdovanojimus, jis ir šiandien turi apsaugą, kuri jam nepriklausytų ir nežinau, nuo ko jį saugo ir kiek tai Lietuvai kainuoja“, – pridūrė Seimo narys.

Populiariausi