Lietuvoje

2021.01.12 14:42

Seimas apsisprendė, kaip bus organizuojami savivaldos rinkimai ekstremalios padėties ir karantino sąlygomis

ELTA2021.01.12 14:42

Seimas antradienį priėmė Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas dėl rinkimų organizavimo ekstremalios padėties ir karantino sąlygomis.

Įstatyme įtvirtinta, kad, įvedus nepaprastąją padėtį, paskelbus ekstremaliąją situaciją ar ekstremalųjį įvykį visoje Lietuvoje arba jos dalyje arba Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo nustatytais atvejais ir tvarka paskelbus karantiną, kai įstatymo nustatytais atvejais ir tvarka laikinai apribojama asmenų judėjimo laisvė arba nustatomi kiti ribojimai ir kai yra pagrindas manyti, kad visoje Lietuvos teritorijoje ar savivaldybėse dėl rinkėjų galimybės atvykti balsuoti ribojimo nėra galimybės organizuoti rinkimų įprasta tvarka arba gali kilti grėsmė rinkimų organizavimui ir vykdymui (toliau – paskelbus specialią situaciją), balsavimo patalpose balsuojantys rinkėjai turi būti aprūpinami būtinosiomis apsaugos priemonėmis.

Paskelbus specialią situaciją, Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu balsavimas rinkimų dieną rinkimų apylinkėse, į kurių rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų skaičius viršija 3 000, gali vykti toje apylinkėje papildomai parengtoje ir balsavimui tinkamoje patalpoje.

Vyriausioji rinkimų komisija taip pat nustatys tvarką, kaip tokiose rinkimų apylinkėse rinkėjai bus informuojami apie galimybę balsuoti papildomoje balsavimo patalpoje, kaip vyks rinkimai ir balsų skaičiavimas.

Papildytas balsuoti namuose galinčių asmenų sąrašas, tokią galimybę suteikiant ir neįgaliuosius namuose slaugantiems ar juos prižiūrintiems asmenims, kurie yra pateikę rinkėjo prašymą balsuoti namuose ir yra įrašyti į namuose balsuojančių rinkėjų sąrašus. Balsuoti namuose taip pat galės saviizoliacijoje esantys rinkėjai, pateikę prašymą balsuoti namuose.

Įstatymo pataisos priimtos už balsavus 108, nė vienam nebuvus prieš, susilaikius 8 Seimo nariams.

Iki šiol veikiantis įstatymas nereglamentavo rinkimų proceso ekstremaliosios padėties ir karantino sąlygomis, nenumatė galimybės balsuoti saviizoliacijoje esantiems rinkėjams. 2021 m. balandžio 11 d. bus surengti nauji Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario – mero rinkimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt