Lietuvoje

2021.01.12 13:16

Veriasi spragos: užsukus europinių eurų čiaupą, mokslininkai gali likti be svarbių šaltinių

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.01.12 13:16

Pasibaigus elektroninių mokslo duomenų bazių leidinių prenumeratos finansavimui iš europinių lėšų, atsivėrė rimta spraga. Mokslo leidiniams prenumeruoti nebuvo numatytos lėšos valstybės biudžete.  

Projektas, kuris finansuotas ES lėšomis ir užtikrino 78 mokslinių duomenų bazių prenumeratą, baigėsi kovo 31 dieną. Buvo tikimasi gauti finansavimą iš Ateities ekonomikos DNR projekto lėšų, tačiau šis pinigų aruodas neatsivėrė.

„Negali būti tokios situacijos, kad prenumerata būtų pristabdyta. Reikia rasti pinigų iš kur nori, kaip nori, iš rezervų. Čia tas pat, kas išjungti visiems Seimo nariams kompiuterius ir pasakyti, kad kai bus pinigų, įjungsime“, – padėtį apibūdino Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas, laisvininkas Artūras Žukauskas.

A. Žukauskas sakė, kad tai yra sena problema. Be to, pabrėžė jis, mokslo finansavimas turi būti kuo mažiau biurokratizuotas, kas leistų mokslininkams kurti.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė sutiko, kad šią problemą reikia kuo greičiau spręsti, mat be šių duomenų bazių mokslininkai negali plėtoti veiklos. Tačiau, anot jos, galima svarstyti prenumeratos apimtį.

„Tų lėšų nebuvo, nėra ir kol kas nėra garantijos, kad jų bus. O biudžete nebuvo numatyta lėšų prenumeratai. Strategija nebuvo patvirtinta. Europos Komisija nepritarė mūsų pasiūlytoms kryptims, taip pat švietimo srityje. Todėl DNR projektas buvo tuščias rėmas, kuriame buvo daug gerų idėjų, bet jos nepadengtos lėšomis. Mano nuomone, duomenų bazių prenumerata yra normali valstybės funkcija, tai turi būti dengiama iš biudžeto lėšų. Bet, suprantama, dėl lėšų stygiaus mes visuomet dengiame iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų pinigų“, – kalbėjo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vadovė.

Ji sakė, kad buvo parengtas raštas, kuriuo siūlyta, kad sutaupyti projekto 2,7 mln. eurų galėtų būti skirti septynių pagrindinių mokslinių bazių prenumeratai.

Naujoji švietimo ministrė pabrėžė, kad, kaip paaiškėjo, ne vienam dalykui ir ne vienoje ministerijoje nebuvo numatyta biudžetinių lėšų.

„Atėjusi nauja Vyriausybė per dvi tris savaites turi iškapstyti tai, kas buvo paslėpta“, – Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdžio metu sakė J. Šiugždinienė.

Seimo Švietimo ir mokslo komitetas praėjusios savaitės pabaigoje svarstė lėšų elektroninių mokslo duomenų bazių prenumeratai klausimus. Daugelis jų finansuojamos ne biudžeto lėšomis, o skolintais pinigais. Kai kurioms svarbioms priemonėms finansuoti skirtos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF) lėšos.

Kaip sakė Švietimo ir mokslo ministerijos Studijų, mokslo ir technologijų departamento direktorius Albertas Žalys, nebeliko galimybės tiksliųjų mokslų atstovams užprenumeruoti svarbią bazę „Science Direct“. Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas A. Žukauskas kritikavo tokį finansavimo būdą.

„Negalima finansuoti tokių nuolatinių dalykų iš nepatikimų, trūkinėjančių šaltinių. Bus nebus pinigų? Čia tas pat, kas ministerijos darbuotojams atlyginimus mokėti iš trūkinėjančikų šaltinių“, – kalbėjo A. Žukauskas.

Jis mano, kad šiuo klausimu turėjo „stuburą parodyti“ buvęs švietimo, mokslo ir sporto ministras. Finansavimas tokiems dalykams, anot jo, turėtų būti skiriamas iš valstybės biudžeto.

„Jei prasiravėtumėte, rastumėte tokių lėšų. Norint rasti 3 mln. eurų, tereikia padirbėti“, – pamokė A. Žukauskas.

Jis tai vadino įsisenėjusia problema ir pabrėžė, kad ministrei J. Šiugždinienei, kuri šias pareigas eina neseniai, priekaištų dėl šio reikalo neturintis.

„Tai ne šios ministrės kaltė“, – sakė komiteto pirmininkas ir paragino užburtą ratą suardyti.

„Turime nemažai problemų ir jos nėra taip paprastai sprendžiamos“, – sakė ŠMK narys Edmundas Pupinis ir ragino duoti laiko ministerijai įvertinti galimybes ir surasti išeitį iš šios problemos.

Komiteto narys Algimantas Dumbrava sakė, kad tokių problemų kyla ir socialinėje srityje – svarbūs dalykai finansuojami iš fondų, o vėliau galvojama, kaip suktis iš padėties.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė J. Šiugždinienė paraginta iki vasario parengti planą, kaip keisti tokių dalykų finansavimą. Ji pabrėžė, kad problemų keliantis finansavimas numatytas ne tik elektroninių mokslo duomenų bazių prenumeratai, bet ir kai kurioms švietimo sritims.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
VU Gyvybės mokslų centro laboratorija
COVID-19 TRUMPAI 9
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6