Lietuvoje

2021.01.12 12:15

Valdantieji palaiko kvietimą neskirti antro skiepo gudravusiesiems, opozicija dvejoja

pasipiktinimo gudravimu neslepia ir mokslininkas Stankūnas; atnaujinta 15.03
Ignas Jačauskas, BNS2021.01.12 12:15

Valdančioji Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija ragina sveikatos priežiūros įstaigas neskiepyti antru koronaviruso (COVID-19) skiepu žmonių, neturėjusių teisės į pirmąjį. Liberalai taip pat palaiko šią poziciją, opozicijos nuomonės išsiskyrė.

Frakcija antradienį paskelbė griežtai vertinanti paaiškėjusius piktnaudžiavimo atvejus, kai gydymo įstaigose buvo paskiepyti piliečiai, kuriems vakcina šiuo metu pagal nustatytą prioritetų tvarką nepriklausė.

„Paaiškėję piktnaudžiavimo atvejai, kai gydymo įstaigose buvo paskiepyti žmonės, kuriems skiepas nepriklauso, kelia pagrįstą visuomenės pasipiktinimą. Mūsų bendruomenė tokių atvejų netoleruos, kiekvieną tokį atvejį vertins principingai ir griežtai, nesvarbu kokiai politiniai jėgai priklausytų besiskiepijantys ar už šį procesą atsakingi gydymo įstaigų vadovai“, – frakcijos pranešime cituojama konservatorių seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

„Raginame gydymo įstaigas tokių paaiškėjusių piktnaudžiavimo atvejų „neįteisinti“ ir antrojo skiepo, tų kuriems nepriklausė pirmasis, nebesuteikti“, – teigia R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Lietuvoje pradėjus skiepyti nuo koronaviruso pastaruoju metu paviešinti atvejai, kai buvo vakcinuoti prioritetinėse grupėse nesantys žmonės.

Naujienų portalas 15min.lt savaitgalį paskelbė, kad Šilalėje COVID-19 medikams skirta vakcina buvo paskiepytas įmonės „Ambulansas“, valdančios privačią Šilalės greitosios medicinos pagalbos stotį, vadovas Ričardas Ūselis ir jo šeimos nariai, atvykę iš Vilniaus. Netruko paaiškėti, kad skiepijamų žmonių sąrašą, kuriame gali būti dar vienas su medicina nesusijęs asmuo, pateikė „Ambulansas“ Šilalės greitosios medicinos pagalbos vadovė Loreta Kalnikaitė, priklausanti TS-LKD.

Konservatorių Priežiūros komiteto pirmininko Valdo Benkunsko teigimu, ji sustabdė narystę tiek partijoje, tiek Šilalės rajono savivaldybės tarybos konservatorių frakcijoje, komitetas partietės elgesį svarstys šią savaitę.

BNS praėjusią savaitę pranešė apie galimus pažeidimus Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje, kai paskiepyti buvo keli darbo sutarčių su šia klinika neturintys VU Odontologijos instituto dėstytojai.

Sveikatos apsaugos ministerija teigė, kad darbo sutarčių su Žalgirio klinika neturintys dėstytojai prioriteto tvarka negalėjo būti paskiepyti nuo COVID-19.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Antanas Matulas komentuodamas pastarąją situaciją sakė nematantis pažeidimų dėl skiepijimo nuo COVID-19 Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje.

Liberalai palaiko kvietimą neskirti antro skiepo gudravusiems, opozicija dvejoja

Valdantieji liberalai palaiko koalicijos partnerių konservatorių raginimus neskirti antrosios koronaviruso vakcinos dozės asmenims, kurie skiepijosi neturėdami tam teisės pagal sudarytą eilę, opozicijos nuomonės išsiskyrė.

Valdančiųjų Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas BNS teigė, kad frakcija šių dalykų neaptarė, tačiau pats asmeniškai nepritartų sprendimui skirti antrąją vakcinos dozę užlindusiems be eilės.

„Jei mes tuos žmonės, kurie be eilės užlindo, paskatinsime dar ir antra vakcina, mes iš esmės duosime signalą: lįskite be eilės ir pagal tokią tradiciją gausite antrą vakciną. Skatinsime nepadorų elgesį. Tuo metu kai jie negaus tos antros vakcinos, Lietuva bus praradusi kokias 5-7 vakcinas, kurias turėjo gauti medikai. Tik tiek nuostolių“, – tvirtino E. Gentvilas.

Valdančiosios Laisvės partijos frakcijos vadovė Ieva Pakarklytė taip pat svarsto, kad įvertinus nedidelį skiepijimųsi be eilės mastą, vertėtų atsisakyti skirti antrąją vakcinos dozę, nors pirmoji tuomet ir būtų panaudota veltui.

„Jei laikomės tos tvarkos, turbūt, ta antra neturėtų būti skirta ir vertėtų iš naujo pradėti procedūrą. Svarbu ir šio dalyko mastas – jei būtų nutikę taip, kad tektų išmesti daug dozių, galbūt, pavyzdžiui, galėtų būti skirtos baudos ar numatytos kitos sankcijos. Bet šiuo atveju, reikėtų skiepyti pagal eilę, nebent medikai turi kitokią nuomonę“, – tvirtino I. Pakarklytė.

Opozicijos nuomonės išsiskyrė

Didžiausios opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė teigė, kad „valstiečiai“ tvirtos pozicijos šiuo klausimu neturi, tačiau ragina kuo greičiau priimti bet kokį sprendimą sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį.

„Frakcijoje šiandien nespėjome padiskutuoti, kad turėtumėme bendrą poziciją, nuomonių yra įvairių. Bet, manau, kad sveikatos apsaugos ministerija ir ministras turi aiškiai prisiimti atsakomybę, žmonėms pasakyti už, prieš, ir kokį sprendimą priima, o ne bėgti nuo tos atsakomybės, kad jie dar nežino, kad jie dar pasvarstys“, – BNS sakė „valstiečių“ frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.

Tuo metu Darbo partijos ir Lietuvos socialdemokratų partijos atstovai svarsto, kad antroji dozė vis dėlto turėtų būti skirta, tik be eilės skiepijęsi asmenys už tai turėtų susimokėti arba gauti baudas.

„Darbiečių“ seniūno pavaduotoja Ieva Kačinskaitė-Urbonienė BNS teigė, kad frakcija neigiamai vertina situaciją, tačiau diskutuoja apie galimybę įpareigoti užlindusius be eilės susimokėti už abi vakcinos dozes, kad „pirmasis skiepas nebūtų išmestas“. Ji teigė ir pati palaikanti tokią poziciją ir ragina ministeriją greičiau reaguoti.

„Tai nebuvo sprendimas dėl pozicijos, bet diskusija, kad skiriant antrą skiepą tiems, kurie pasiskiepijo nebuvę toje eilėje, jie turėtų susimokėti ženkliai didesnę kainą ir už pirmąjį, ir už antrąjį skiepą. Ir tik tuomet įgytų teisę skiepytis, kad tam tikra žala būtų kompensuota. Bet nei dėl sumos dydžio, nei dėl tvarkos nesame kalbėję, nes norime gauti atsakymus, pirmiausia, iš sveikatos apsaugos ministro“, – tvirtino Darbo partijos atstovė.

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Sysas taip pat laikosi nuomonės, kad antrąja doze turi būti skiepijami ir užlindę be eilės, kadangi, tikėtina, ateityje jie vis tiek pasinaudos vakcina. O už savo veiksmus šie asmenys, anot jo, turėtų atsakyti savo reputacija ir administracinėmis baudomis.

„Aš manau, kad mes turėtumėme tausoti vakciną. Jei tie žmonės pasinaudojo savo ryšiais, galimybėm, dar kažkokiais pakeitimais, gera valia, ir juos paskiepijo, jų neskiepyti toliau būtų nesuprantama ir kvaila. Čia tas pats būtų, kai operuoja žmogų, prapjauna ir sako: ai, šitas žulikas, gal neužsiūkite. O už COVID-19, skiepijimosi taisyklių laikymosi pažeidimus yra administracinės baudos ir moralinis pasmerkimas“, – sakė jis.

Sveikatos tarybos narys M. Stankūnas neslepia pykčio dėl vakcinavimo skandalo: koks dar antras skiepas?

Apie kilusį skiepų skandalą kritiškai pasisakė ir vienas Sveikatos tarybos narių, LSMU profesorius Mindaugas Stankūnas.

Jo teigimu, šis klausimas, kurį pats mokslininkas vadina paprasčiausia afera, turi būti sprendžiamas principingai.

„Jau daug yra apkalbėta apie Uselių šeimynos vakcinavimo aferą. Čia kaip ir viskas aišku. Tačiau niekaip nesuprantu to dvejojimo dėl antro skiepo. Koks dar antras skiepas. Aišku gaila dėl tų užgrobtų vakcinų, bet manau čia principingumas svarbiausia“, – pasipiktinimo socialinėje erdvėje neslepia mokslininkas.

M. Stankūno manymu, tokie piktnaudžiavimo atvejai negali tokie dalykai būti toleruojami, o pats asmeniškai profesorius savo asmeninę nuomonę žada išsakyti ir valdžios atstovams.

„Kiek žinau, tai man teks artimiausiu metu dalyvauti diskusijoje su valdžios atstovais dėl vakcinavimo. Tai patikėkit, kad šią savo nuomonę tikrai pasakysiu“, – rašo profesorius.

Lietuvoje kol kas nuo koronaviruso skiepijami tiesiogiai su infekcija susiduriantys sveikatos priežiūros sistemos, slaugos ir globos įstaigų gyventojai bei darbuotojai.

Populiariausi

Petras Gražulis
5

Lietuvoje

2021.04.12 16:02

Akibrokštas Klaipėdoje: miesto centre – Gražulio šokiai skambant prieš homoseksualius asmenis nukreiptam kūriniui

įvykiu susidomėjo pareigūnai, situaciją žada įvertinti ir Seimo etikos sargai
5
Remigijus Šimašius
9

Lietuvoje

2021.04.12 14:13

Šimašius: Vilniaus klinikinėje ligoninėje liko 8 laisvos koronaviruso pacientams skirtos lovos

penktadienį sostinėje bus pradėti skiepyti vyresni negu 55 metų asmenys; atnaujinta 15.12
9
Gaisras Vilniuje
41

Lietuvoje

2021.04.12 14:59

Po kilusio gaisro transformatorinėje lankytojams atvertas sostinės prekybos centras „Europa“

laikinai buvo užtvertos dvi gatvės; atnaujinta 18.35
41