Lietuvoje

2016.03.27 21:42

Kelių chuliganai triumfuoja – didesnių baudų jie išvengs

15min.lt 2016.03.27 21:42

Kaip anksčiau buvo skelbta, nuo balandžio 1 d. turėjo įsigalioti Baudžiamojo kodekso pataisos ir Administracinių nusižengimų kodeksas, turėjęs pakeisti Administracinių teisės pažeidimų kodeksą. Kelių ereliams tokios pataisos reiškė dar didesnes baudas. Bet dėl politinių intrigų toks planas atidėtas 8 mėnesiams.

Pavyzdžiui nuobaudos už kalbėjimą mobiliuoju telefonu vairuojant arba už neprisegtus saugos diržus turėjo padidėti dvigubai.

O už važiavimą esant draudžiamam šviesoforo signalui arba reguliuotojo gestui, nesustojimą prieš pėsčiųjų perėją, kai to reikalauja taisyklės nuo balandžio 1 d. bauda turėjo padidėti labai reikšmingai: nuo 28 – 86 Eur iki 60 – 90 eurų.

Kelių chuliganai švenčia pergalę

Chuliganiškas vairavimas, tai yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas dėl chuliganiškų paskatų, keliantis pavojų eismo saugumui arba savo ar kitų žmonių saugumui, nuo balandžio 1 d. turėjo „brangti“ kelių ereliams nuo 289-579 eurų (su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo vienerių iki dvejų metų) iki 450-550 eurų, o neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – 750-1000 eurų (buvo 720-1013 eurų).

Seimas nesusikalbėjo su ministru

Tačiau taip neįvyks, nes Neeiliniame Seimo posėdyje, kuriame dėl Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) galiojimo pasiaiškinti buvo pakviestas vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, virto iečių laužymu ir žodžių mūšiu. ATPK įsigaliojimas nukeltas iki 2017 m. sausio, t.y. 8 mėnesiams.

Tokio nesusikalbėjimo priežastis – nemodernizuotas registras. Ministras S. Skvernelis tvirtino, kad jau svarstant Administracinių nusižengimų kodekso projektą Seime, buvo aišku, kad jis nespės įsigalioti 2016 metų balandžio 1 dieną. Vidaus reikalų ministerija norėjo įsigaliojimą padaryti nuo 2016 metų liepos 1 dienos, bet, anot ministro, parlamentarai be aiškių argumentų paankstino datą, o vėliau kodeksui įgyvendinti neskirta lėšų.

„Reikalingi papildomi finansai registrui modernizuoti. Finansai nebuvo skirti. Tai ne tik registro modernizavimas, tai iš esmės naujo sukūrimas. Pinigai 2015 metais nebuvo skirti, nors įrodinėjome, kad reikia“, – aiškino S. Skvernelis.

Alkoholis kol kas nekriminalizuojamas: girti vairuotojai už grotų nesės

Seimas su ministru padarė meškos paslaugą ir mėgstanties vairuoti apsvaigus. Nuo balandžio 1 d. vairuotojai, kuriems buvo nustatytas lengvas neblaivumas (daugiau negu 0,4 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės), taip pat vengę neblaivumo patikrinimo, turėjo sulaukti nuo 300 iki 450 eurų (dabar galioja 289-434 Eur) baudos su teisės vairuoti atėmimu nuo vienų metų iki vienų metų šešių mėnesių.

O tiems ypač pavojingiems vairuotojams, kurių kraujyje bus rasta daugiau nei 1,5 promilės alkoholio, turėjo grėsti ir belangė. Rudenį Seimo patvirtintos BK pataisos už minėtą pažeidimą numatė baudą arba areštą, arba laisvės atėmimą iki vienerių metų.

Tačiau kol kas viskas lieka kaip buvę, todėl „ypatingai šilti“ vairuotojai ir toliau atsipirkinės baudomis.