Lietuvoje

2021.01.14 19:47

Su pandemija įkalinimo įstaigose kovojantys medikai nebežino, kaip suvaldyti viruso plitimą

Edita Vitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.01.14 19:47

Kalėjimų sistemoje dirbantys medikai nuvargę ir neviltyje, teigia Kalėjimo departamento atstovė Birutė Semėnaitė. Už aukštų tvorų ir grotuotų langų kovojantys su pandemija gydytojai ir slaugytojai jau nebežino, kaip kovoti su virusu. Anot specialistės, kas dieną įkalinimo įstaigose fiksuojami nauji susirgimų atvejai, mažėja ir medikų gretos.


Sergančių koronavirusu daugiausiai iš įkalinimų įstaigų yra Pravieniškių pataisos namuose – atviroje kolonijoje. Kalėjimo departamento Sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Birutė Semėnaitė, skaičiuoja, kad čia yra daugiau nei 20 susirgimų atvejų.

„Sunku suvaldyti kai yra įkalinimo įstaigose žmonės grupėmis, bendravimas yra. Vienu metu medikų vietoj 10 liko 1, pareigūnus irgi keičiame. Tokia neviltis apima, kad atrodo darai viską, o vis tiek vienur, kitur tie žininiai mažesni ar didesni atsiranda“, – LRT RADIJUI sako B. Semėnaitė.

Pavasarį, per pirmąjį karantiną, įkalinimo įstaigose nebuvo nei vieno susirgusio nuteistojo, o tai, kad dabar serga kaliniai, kaltė krenta ar darbuotojų, kurie atneša virusą.

„Kas nori, saugosi, kas ne, čia iš kalinių, o prižiūrėtojai kai kurie tikrai nedėvi kaukių nesisaugo, jie ir atneša. Logiška – kalinys kaliniui neatneš. Jeigu yra kalinių subkultūra, turi būti ir prižiūrėtojų, o ten yra tokie seno sukirpimo, sakau iš patirties, nes tris metus Pravieniškėse buvau“, – dėsto Nuteistųjų šeimų asociacijos pirmininkas Jonas Mažeiko ir priduria pasigendąs Kalėjimo departamento specialistų bendradarbiavimo su nuteistaisiais.

„Kalėjimo departamento bėda ta, kad jie nenori bendradarbiauti, todėl jie murkdosi savo problemose ir tų problemų nebus galima išspręsti, kol ne bus to bendradarbiavimo, o kaliniai negali nieko padaryti, jie gali rašyti kiek nori, uždara sistema ir ji atsilieka nuo progreso normalaus“, – mano jis.

Kalėjimo departamento atstovė aiškina, jog skundų iš kalinių sulaukiama nuolat, ypač apie tai, kad virusą atneša darbuotojai.

„Dabar segančių medikų yra 120, o nuo karantino pradžios susirgusių 500 nuteistųjų ir panašiai darbuotojų. Skundžiasi, kad mes čia specialiai užkrečiame, nieko nedarome, bet jeigu mes nekontroliuotume, tai sirgimų būtų ne 500, o 5000“, – atkerta B. Semėnaitė.

Įkalinimo įstaigose nuo pavasario draudžiami bet kokie pasimatymai. Su artimaisiais yra galimybė pabendrauti tik per nuotolį.

Probacijos tarnybos laikinoji vadovė Gintarė Burokienė sako, kad telefonu ar vaizdo skambučiais bendraujama ir su laisvėje bausmę atliekančiais nuteistaisiais ar išėjusiais iš įkalinimo įstaigos.

„Dirbame per nuotolį, jeigu reikia važiuojame, neleidžiame jiems važiuoti. Negalime per pandemiją žmonių palikti likimo valiai. Tokių atvejų, kad žmogus sirgtų ir nepasakytų, nebuvo, specialistai su jais bendrauja, o išėjusių iš įkalinimo įstaigų ir sergančių buvo vienetai, apie tai tarnybos buvo informuotos“, – pasakoja G. Burokienė.

Probacijos tarnybos laikinoji vadovė Gintarė Burokienė teigia, kad šiuo metu pareigūnai bendrauja su beveik 16 tūkst. laisvėje atliekančių bausmę piliečių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt