Lietuvoje

2021.01.12 12:24

Ugniagesių vadovas apie didėjantį aukų gaisruose skaičių: rūko lovose, nevengia alkoholio ir neįsirengia dūmų detektoriaus

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.01.12 12:24

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM) Valstybinės priešgaisrinės valdybos viršininkas Jūris Targonskas LRT RADIJUI sako, kad nors gaisrų Lietuvoje ir mažėja, tačiau žuvusiųjų juose – daugėja. Anot jo, dažniausiai gaisrus lemia nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas lovoje, maisto palikimas ant ugnies, netvarkingos krosnys, be priežiūros paliktos žvakės bei apie pirmuosius dūmus pranešančio detektoriaus neįsirengimas.

Ugniagesiai gelbėtojai skambina pavojaus varpais – atėjus žiemai ir žmonėms dėl karantino nuolat būnant namie, padaugėjo gaisrų bei juose žūstančių gyventojų. Ugniagesiai sako ketinantys imtis ir nestandartinių priemonių, siekdami atkreipti gyventojų dėmesį į tiesiog namuose jiems kylantį didžiulį pavojų.

Nerimą kelia žuvusiųjų statistika

Ugniagesių atstovas sako, kad padidėjo žuvusiųjų gaisruose skaičius. Anot J. Targonsko, tą lemti galėjo tai, kad gyventojai iki šiol vengia namuose įsirengti dūmų detektorius. Jo teigimu, ugniagesiams didžiausią nerimą kelia vyresnio amžiaus ir vieniši žmonės, todėl bus bandoma į pagalbą telkti ir savivaldybes.


„Pačių gaisrų nepadaugėjo, tačiau juose žuvusiųjų skaičius, deja, išaugo, – tikina J. Targonsas. – Jei 2019 metais mes turėjome daugiau nei 11 tūkst. gaisrų, tai praėjusiais metais jų buvo kiek daugiau nei 10 tūkst. Ir šiais metais, per tas nepilnas dvi savaites, palyginti su praėjusiais metais, turime 35 gaisriais mažiau. Tačiau žuvusiųjų skaičius yra padidėjęs.

Jei palygintume 2019-uosius ir 2020 metus, tai žuvusiųjų buvo 25 daugiau. O jei lyginsime šių ir praėjusių metų pirmąsias savaites, tai šiemet jau turime keturis žuvusiuosius, kai pernai per tokį laiką žuvusiųjų dar visai neturėjome.“

Sudega užsirūkę lovoje

PAGD atstovas įsitikinęs, kad tokios statistikos priežastis yra ilgesnis buvimas namuose. „Žmonės dėl karantino didžiąją laiko dalį praleidžia namuose. Ugniagesiai pastebi, kad gyventojai dažnai neatsargiai elgiasi namuose. Dėl to kyla gaisrai ir juose žūsta žmonės“, – sako J. Targonsas.

Net 96 proc. žuvusiųjų neturėjo namuose įsirengę dūmų detektorių.

Pasak pašnekovo, praėjusiais metais daugiausiai gaisrų kilo dėl neatsargaus rūkymo. „Dėl rūkymo lovoje. Pernai net 37 žmonės žuvo dėl neatsargaus rūkymo, – liūdną statistiką komentuoja ugniagesių gelbėtojų atstovas. – 20 gyventojų žuvo dėl neatsargaus elgesio namuose, o dar 17 žuvo dėl krosnių, židinių ir dūmtraukių gedimų. Tai yra trys pagrindinės priežastys, dėl kurių žūsta gyventojai.“

J. Targonsas čia pat bando piešti ir žuvusiojo gaisruose portretą. „Jei kalbėtume apie 2020-ųjų gaisruose žuvusiojo portretą, tai yra kaimo gyventojas, vyras, 62 metų amžiaus, žūties laikas yra dienos metas, nuo 7 iki 22 val., antradienis arba trečiadienis, vasario, spalio ir gruodžio mėnuo. Dažniausiai tokios žūtys įvykdavo mėnesio viduryje. Šiais metais mes jau turime žuvusius tris kaimo ir vieną miesto gyventoją. Tai yra dvi moterys, vienas vyras ir viena nenustatyta asmenybė. Amžiaus vidurkis – 71 metai“, – statistikos duomenis toliau komentuoja PAGD Valstybinės priešgaisrinės valdybos viršininkas.

Gaisrų padaugėja piniginių išmokų dienomis

Anot jo, didžiausią nerimą ugniagesiams kelia žūstantys pavieniai asmenys, kurie yra vieniši, gyvena vieni. „Taip pat nerimą kelia vyresnio amžiaus gyventojai, kurie negali savimi pasirūpinti, – sako pašnekovas. – Kilus gaisrui, tokie asmenys nebesugeba išsigelbėti.“

Pavartojus alkoholio yra nevengiama rūkyti lovoje, o tai stipriai padidina gaisro riziką. Gaisrų ir žuvusiųjų skaičius tomis išmokų dienomis būna ženkliai didesnis.

J. Targonsas pabrėžia ir tai, kad net 96 proc. žuvusiųjų neturėjo namuose įsirengę dūmų detektorių. „Tai taip pat rimta priežastis, galėjusi lemti jų žūtį, – tvirtina ugniagesių atstovas. – Dienos metu gaisrus dažniausiai sukelia rūkymas lovoje, maisto palikimas ant ugnies, netvarkingos krosnys bei be priežiūros paliktos degti žvakės.“

Pašnekovas taip pat pastebi tendenciją, kad piniginių išmokų dienomis gyventojai nevengia gausiau vartoti alkoholinius gėrimus, o tai iššaukia ir gaisrus. „Pavartojus alkoholio yra nevengiama rūkyti lovoje, o tai stipriai padidina gaisro riziką. Gaisrų ir žuvusiųjų skaičius tomis išmokų dienomis būna ženkliai didesnis“, – tvirtina J. Targonsas.

Dūmų detektorius turi vos pusė gyventojų

Ugniagesių atstovas gyventojus ragina pasitikrinti šildymo įrenginius, ypač krosnis, patikrinti, ar jie yra tvarkingi ir nekelia pavojaus: „Taip pat reiktų pasitikrinti elektros prietaisus, ar jie tikrai yra tvarkingi ir gali būti naudojami buityje, – gyventojus ragina pašnekovas. – Reiktų vengti rūkyti namuose, tinkamai ir atsakingai elgtis su ugnimi, ypač tam pavojingose vietose.

Gyventojai netiki, jog tokia nelaimė gali įvykti jų namuose. Tačiau noriu pabrėžti, kad ugnis namų nesirenka, tos nelaimės įvyksta ir mes matome tragiškus skaičius.

Turinčius krosnis, raginčiau nelaikyti prie jų malkų. Tačiau labiausiai akcentuojame, kad reikia įsirengti dūmų detektorius. Jie gyventojus įspės apie pavojų buityje ir žmogus dar turės laiko išsigelbėti.“

J. Targonsas skaičiuoja, kad vos pusė visų gyventojų turi dūmų detektorius. „Dar apie 10 proc. gyventojų juos turi, tačiau prietaisai neveikia, – situaciją konstatuoja pašnekovas. – Gyventojai vis tik nesirūpina savo būstu ir jiems nesvarbu apsaugoti save ir savo artimuosius. Taip yra todėl, kad gyventojai netiki, jog tokia nelaimė gali įvykti jų namuose. Tačiau noriu pabrėžti, kad ugnis namų nesirenka, tos nelaimės įvyksta ir mes matome tragiškus skaičius.“

Telks bendruomenes bendram tikslui

Ugniagesiai sako planuojantys imtis iniciatyvos kalbėtis su savivaldybių atstovais, kad šie taip pat imtųsi raginti gyventojus atsakomybės. „Mes norime sutraukti bendruomenes ir siekti, kad jos būtų bendruomeniškesnės, kad jų gyventojai rūpintųsi vieni kitais. Į tai norime įtraukti vietos seniūnus, savivaldos institucijas.

Per tokias programas stengsimės padėti tokiems žmonėms įsirengti dūmų detektorius arba sutvarkyti tas vietas, kurios kelia didžiausią (gaisro – LRT.lt) pavojų namuose.

Ugniagesiai ruošiasi rengti bendras programas su vietos savivaldomis, kurių metu būtų identifikuojami labiausiai pažeidžiami asmenys: vieniši senoliai arba sergantys gyventojai, kurie negali savimi pasirūpinti.

Per tokias programas stengsimės padėti tokiems žmonėms įsirengti dūmų detektorius arba sutvarkyti tas vietas, kurios kelia didžiausią (gaisro – LRT.lt) pavojų namuose“, – naują ugniagesių iniciatyvą pristato PAGD prie VRM Valstybinės priešgaisrinės valdybos viršininkas J. Targonskas.

Viso pokalbio su ugniagesių atstovu klausykitės radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt