Naujienų srautas

Lietuvoje2016.03.25 12:07

Teismas vėl grįžo prie vienos iš A. Ramanausko-Vanago nužudymo bylų

BNS 2016.03.25 12:07

Kauno apygardos teismas penktadienį vėl grįžo prie vienos iš partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago nužudymo bylų.

Joje teisiamas Stasys Šimkus teismo posėdžiuose nedalyvauja – anksčiau byla dukart grąžinta prokurorui, nepavykus nustatyti, ar teisiamasis tebėra gyvas. Devyniasdešimtmetis vyras yra Baltarusijos pilietis, ten jam siunčiami ir šaukimai į teismą. Vietos teisėsauga su Lietuva nebendradarbiauja, o kaltinamasis šaukimų neatsiima.

Vėl pradėjus nagrinėti bylą po to, kai ji grįžo iš prokuratūros, perskaitytas kaltinamasis aktas, taip pat apklausta nukentėjusioji – partizano dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė.

„Mama pasakojo apie tai, kaip juos sulaikė. (...) Kai jie priėjo prie posto, kur buvo S. Šimkus, stovėjo mašina ir tiesiog ant jų užvirto KGBistų krūva, jie nespėjo net nusišauti, nors mama sako, kad būtų tokia nuostata, kad nebūtų pasidavę gyvi“, – teisme pasakojo A.Ramanauskaitė-Skokauskienė.

Jos teigimu, tėvus represinės tarnybos kankino greičiausiai iš pykčio, siekdamos atkeršyti už visus tuos metus, kol nepavyko partizaninio pasipriešinimo likviduoti. A. Ramanauskaitė-Skokauskienė pasakojo, kad persekiojami buvo ir kiti jos šeimos nariai.

„Visa šeima buvo persekiojama: mano mama yra pasakojusi, kad jos namai Alytaus rajone ir ten KGB, kadangi mamos tėvas buvo partizanų ryšininkas, tuose namuose būdavo daromos pasalos, buvo kelioms dienoms daroma apgultis“, – pasakojo partizanų dukra.

Apklausus A.Ramanauskaitę-Skokauskienę, byloje vėl padaryta pertrauka. Į kitą posėdį planuojama kviesti kaltinamojo sūnų – S. Šimkaus gynėja teigia, kad jai nėra iki galo aišku, ar kaltinamasis iš tiesų yra gyvas.

Prokuroras šio prašymo nepalaikė, teigdamas, kad kaltinamojo sūnus neturės duomenų apie byloje nagrinėjamas aplinkybes, o tai, kad kaltinamasis gyvas, patvirtina iš Baltarusijos gauta informacija, jog apie jo mirtį duomenų neturima.

Prokuroras taip pat siūlė nekviesti apklausti vienintelio gyvo likusio liudytojo, nes jo parodymuose S. Šimkus neminimas. Kiti bylos liudytojai – jau mirę, jų parodymus planuojama skaityti.

S. Šimkus kaltinamas padėjimu atliekant genocido veiksmus. Būdamas SSRS represinės struktūros operatyviniu įgaliotiniu, 1956 metais dalyvavo slaptoje A. Ramanausko-Vanago ir jo žmonos Birutės Mažeikaitės sulaikymo operacijoje, po kurios A. Ramanauskas buvo įkalintas KGB kalėjime Vilniuje.

Maždaug metus žiauriai fiziškai ir psichologiškai kankintas Lietuvos laisvės kovotojas 1957 metų rugsėjo 24–25 dienomis Lietuvos SSR Aukščiausiojo Teismo nuosprendžiu nuteistas mirties bausme. Nuosprendis įvykdytas tų pačių metų lapkričio 29 dieną Vilniuje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi