Lietuvoje

2016.03.25 13:26

ATPK įsigaliojimas nukeltas, bet aplinkybės bus tiriamos

ELTA, BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.03.25 13:26

Neeiliniame Seimo posėdyje, kuriame dėl Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) galiojimo pasiaiškinti buvo pakviestas vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, ne tik iki sausio nukeltas ATPK įsigaliojimas, bet ir pavesta atlikti tyrimą, kodėl teko tai nukelti. 

Tyrimą atliks Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK) atlikti tyrimą.

„Siūlau pavesti VVSK, kuris kuruoja Vidaus reikalų ministeriją, kad išaiškintų visą šitą situaciją, kodėl laiku nebuvo pateiktos visos pataisos, kodėl Finansų ministerija nepateikė lėšų, nes Finansų ministerija teikia mums kitą atsakymą, kad nebuvo prašoma lėšų, manau, kad reikia išsiaiškinti. Ir čia apie jokį linčo teismą niekas nekalba, tokia situacija mūsų valstybėj negali kartotis“, – BNS sakė protokolinio nutarimo iniciatorius, „tvarkiečių“ seniūnas Petras Gražulis.

S. Skvernelis: Seimas neišgirdo

Kai kurie Seimo nariai kritikuoja ministrą, kad per metus nespėjo pasiruošti naujojo Administracinių nusižengimų kodekso galiojimui nuo balandžio 1 dienos. Tuo metu ministras S. Skvernelis teigia, jog Seimas ne kartą buvo įspėtas, kad numatyto laiko naujojo kodekso galiojimo įgyvendinimui gali neužtekti, o finansavimas kai kuriems būtiniems darbams skirtas tik šių metų pradžioje.

„Kodėl Seimas neišgirdo, kai buvo svarstomas šitas įstatymų projektas klausimuose, projektuose. Tos rizikos buvo tada įvardytos, kodėl neišgirdo ir priėmė tokį sprendimą? Galbūt mes per mažai aktyviai įtikinėjome“, – sakė ministras.

Kita vertus, jis teigė prisiimąs ir savo atsakomybę dėl susidariusios situacijos.

Seimas buvo priverstas penktadienį surengti nenumatytą posėdį, kad atidėtų naujo Administracinių nusižengimų kodekso ir kitų lydinčiųjų teisės aktų įsigaliojimą.

„Jeigu kas nors nori išgirsti, ar aš esu kaltas dėl to kaltas, taip, kaltas, kadangi turėjau eiti, matyt, pas kiekvieną iš jūsų prieš įstatymo priėmimą su dokumentais ir chronologiškai aiškinti. Suprantu, kad jūs dėl didelio užimtumo neskaitote visų išvadų, neskaitėte visų papildomų lydimųjų dokumentų prie įstatymo, tą reikėjo padaryti. (...) Jeigu kam lengviau, kad tokia situacija susidarė dėl kieno nors kaltės, tai tas žmogus stovi čia“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo ministras.

Jis tvirtino, kad jau svarstant Administracinių nusižengimų kodekso projektą Seime, buvo aišku, kad jis nespės įsigalioti 2016 metų balandžio 1 dieną. Vidaus reikalų ministerija norėjo įsigaliojimą padaryti nuo 2016 metų liepos 1 dienos, bet, anot jo, parlamentarai be aiškių argumentų paankstino datą, o vėliau kodeksui įgyvendinti neskirta lėšų.

„Reikalingi papildomi finansai registrui modernizuoti. Finansai nebuvo skirti. (...) Tai ne tik registro modernizavimas, tai iš esmės naujo sukūrimas. Pinigai 2015 metais nebuvo skirti, nors įrodinėjome, kad reikia“, – aiškino S.Skvernelis.

VRM duomenimis, 2015 metais rengiant 2016 metų biudžeto projektą ANK nuostatoms įgyvendinti prašyta 450 tūkst. eurų, 2016 m. – 320 tūkst. eurų, 2017 metams -130 tūkst. eurų.

Anot ministro, lėšos numatytos šių metų biudžete.

„Vasario 10 dieną patvirtinta Valstybės investicijų programa, ir nuo to laiko tik galima atlikti viešųjų pirkimų procedūras. Vasario 11 dieną viešieji pirkimai buvo paskelbti. (...) Anksčiausiai atrinktas nugalėtojas bus balandžio 29 dieną. Naujai išrinkus tą įmonę, kuri modernizuos registrą, ji, savaime suprantama, kad ketvertą mėnesių tą darys“, – teigė S. Skvernelis.

Be registro dirbti būtų sunku

Jis pabrėžė, kad be Administracinių teisės pažeidimų registro pareigūnams būtų sunku dirbti.

„Registras automatiškai generuoja protokolą ir atspausdina ant paprasto popieriaus lapo. Blankai reikalingi tik kritiniu rezerviniu atveju, tais atvejais, jeigu sutriktų registro veikla, tai dažniausiai būna pereinamuoju laikotarpiu. Iš 500 tūkst. surašomų protokolų per metus 3 proc. surašomi popieriniu būdu“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Jis sakė, kad naujame Administracinių nusižengimų kodekse numatyta daug naujovių.

„Keičiasi nuobaudų rūšys, keičiasi pačios procedūros, keičiasi struktūra, dispozicijos straipsnių, sankcijos. Tai iš esmės naujas modernus vakarietiškas įstatymas“, – teigė vidaus reikalų ministras.

Kritikos lavina

Seimo valdyba šaukti Seimo posėdį nusprendė ketvirtadienio vakarą, paaiškėjus, kad parlamentarai ketvirtadienio posėdyje nespėjo priimti sprendimo dėl Administracinių teisės pažeidimų kodekso galiojimo pratęsimo.

Vidaus reikalų ministras penktadienį dėl to sulaukė kritikos lavinos.

„Žiūrint į visas tas medžiagas, kurias dabar išdalijo jūsų naujieji kolegos valstiečiai, man susidaro keistas vaizdas, kad jūs esate lyg ministerijoje, bet dirbate kažkur už Vyriausybės ribų. Todėl, kad jūs nesusikalbate dėl gana nedidelės sumos skyrimo. Kas turėtų Vyriausybėje prisiimti atsakomybę – jūs, finansų ministras ar premjeras dėl to, kad toks ūkinis klausimas, atrodo, paprastas ir elementarus pinigų skyrimas buvo neišspręstas? Ar Vidaus reikalų ministerija nesugebėjo paprašyti, ar kitos ministerijos jūsų neklauso? Gal jūs tada neturite bendro sinchroninio darbo?“ – klausė „darbietis“ Vytautas Gapšys.

Socialdemokratę Birutę Vėsaitę papiktino S.Skvernelio interviu LRT radijui, kur jis esą nurodė, kad dėl Administracinių nusižengimo kodekso įsigaliojimo atidėjimo kaltas Seimas.

„Sakėte, kad kaltas Seimas, girdėjau savo ausimis, kaltinote ir Seimą. Aš noriu konstatuoti, kad jūs vis dėlto neatlikote namų darbų, o šitas Administracinių nusižengimų kodeksas turės įtakos daugelio žmonių likimui ir jo atidėjimas – taip pat. Jūs kaltas dėl to, kad neradote sutarimo Vyriausybėje, kaltas dėl to, kad žinodamas tvarkaraštį, taip pat ir investicijų tvarkaraštį, galėjote pakoreguoti būtent šitos viso komplekso įgyvendinimo datas“, – kalbėjo parlamentarė.

„Vakar sėdėdamas Vyriausybės valandoje žinojote, kad artėja balandžio 1-oji, darbas nepadarytas ir nieko nedarėte. Tiesą sakant, Seimo nariai yra labai pasipiktinę. Mes turėjome kitų įsipareigojimų savo apygardose, o dabar jausdami atsakomybę dėl šito paketo sėdime čia“, – priekaištavo B.Vėsaitė.

Konservatorė Vilija Aleknaitė Abramikienė vidaus reikalų ministrą taip pat ragino prisiimti atsakomybę dėl to, kad laiku nesikreipė į Seimą.

„Tvarkiečių“ seniūnas Petras Gražulis pareiškė, kad, matyt, ministras intensyviai ruošėsi rinkimams, derėdamasis su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kad apleido darbą ministerijoje.

Į vidaus reikalų ministro postą S.Skvernelį delegavo partija „Tvarka ir teisingumas“, bet šią savaitę jis pranešė, jog spalį Seimo rinkimuose dalyvaus su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

„Į ministro postą jus delegavo partija „Tvarka ir teisingumas“. STT šiai partijai prieš tris mėnesius, gruodžio 30 dieną, kaip skelbta, pareiškė įtarimus (...) Jūs prieš kelias dienas pasakėte, kad „turbūt suvokti ir matyti mane kaip buvusį teisėsaugos institucijų darbuotojų vadovą dalyvaujant tame darinyje, kuris turi didelių problemų su teisėsauga“. Taigi, praėjo trys mėnesiai. Sakykite, turbūt labai stipriai kentėjote tuos tris mėnesius, kai buvo pareikšti įtarimai, ir galbūt tai sutrukdė jūsų darbo kokybei?“ – ironizavo Mišrios Seimo narių grupės narys Audrius Nakas.

S. Skvernelis: prieš savaitę tai būtų praėję be puolimo ir patyčių

Ministras mano, jog aštrią parlamentarų kritiką jo atžvilgiu lėmė ir tai, kad šią savaitę, priešingai daugelio partijų lūkesčiams, jis pranešė į Seimo rinkimus eisiąs su neparlamentine Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

„Jūs turbūt išvadas pasidarėte, manau, jei šitas veiksmas būtų padarytas prieš savaitę, būtų praėjęs sklandžiai, be puolimo, be patyčių. Bet patyčios demonstruoja tam tikrų žmonių kultūrą. Mes po to stebimės, kodėl šalyje patyčių problema yra, ji formuojama visuose lygiuose“, – žurnalistams po skubiai sušaukto nenumatyto posėdžio penktadienį sakė S. Skvernelis.

Klausiamas, kaip mano, kodėl priekaištų sulaukė ne tik į ministro postą jį delegavusių „tvarkiečių“, bet ir iš kitų politinių partijų atstovų, S. Skvernelis atsakė: „Galbūt visiems tas apsisprendimas kažkokius įspūdžius padarė, ar lūkesčius kitokius turėjo“.

Klausiamas, ar po šių įvykių neapsisprendė teikti atsistatydinimo pareiškimo, kaip pasirinkus kitą politinę kryptį jį ragina „Tvarka ir teisingumas“, S.Skvernelis kartojo, jog sprendimas dėl jo likimo poste bus po Velykų.

Ministras taip pat pabrėžė, kad ANK įsigalioti numatytu laiku – balandžio 1-ąją, negalėjo dėl objektyvių aplinkybių, o ne jo ar ministerijos kaltės.

„Aš esu dėkingas visiems Seimo nariams, kurie šiandien susirinko, nes, matyt, jau buvo kiti planai, kurie pakilo aukščiau asmeninių ambicijų, partijų interesų, ir priėmė valstybei reikalingą sprendimą. Aš pateikiau objektyviai visus faktus, teisnius argumentus ir manau, kad pavyko Seimo nariams įrodyti, kad tai buvo užprogramuota iš anksto, priimant šitą įstatymą, kad jis neturi net teorinių galimybių įsigalioti laiku“, – sakė ministras.

Pakeis paskutinį sovietinį įstatymą

Parlamentarai praėjusių metų birželį priėmė naują Administracinių nusižengimų kodeksą, kuris pakeis dar nuo sovietmečio užsilikusį Administracinių teisės pažeidimų kodeksą (ATPK).

1984 metais priimtas ir 1985 metais įsigaliojęs Administracinių teisės pažeidimų kodeksas, nors ir iš esmės pakeistas, yra paskutinis iki nepriklausomybė atkūrimo priimtas ir iki šiol galiojantis įstatymas.

Senąjį ATPK pakeisiantis Administracinių nusižengimų kodeksas turėjo įsigalioti nuo šių metų balandžio 1 dienos.

A.Kubilius: valdantieji netrykšta entuziazmu padėti taisyti VRM klaidas

S. Skvernelis į penktadienio neeilinį posėdį buvo kviečiamas Seimo opozicijos lyderio konservatorių vadovo Andriaus Kubiliaus siūlymu.

„Aš matau visišką valdžios chaosą, kai labai svarbus įstatymas, visas paketas kažkodėl nėra įgyvendintas iki nustatytos datos, jokių priežasčių niekas nepaaiškino, o dar šalia to valdantieji nesugeba normaliai organizuoti Seimo darbo ir atidėti įgyvendinimą racionaliu būdu, o ne verčiantis per galvą “, – BNS ketvirtadienio vakarą sakė A. Kubilius.

Anot jo, atsakomybė dėl susidariusios situacijos gula ant vidaus reikalų ministro ir visos vyriausybės pečių.

„Be to, prasidėjo kažkokie politiniai žaidimai valdančiųjų tarpe Seime, laiku nepasirengiant priimti reikalingus sprendimus tam, kad ta įgyvendinimo data būtų racionaliai nukelta vėlesniam laikui. (...) Galiu įtarti tarp valdančiųjų nėra entuziazmo rūpintis, kad Seimas skubiai spręstų tas klaidas, kurias turbūt padarė Vidaus reikalų ministerija“, – svarstė A. Kubilius.

Vidaus reikalų ministras S. Skvernelis šią savaitę pranešė, jog Seimo rinkimuose nusprendė dalyvauti su neparlamentine Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Žiniasklaidoje anksčiau skelbta, kad prisijungti prie kandidatų sąrašo jį yra kvietę ir valdantieji socialdemokratai, ir liberalai.

Tą pripažino ir Kinijoje viešintis premjeras A. Butkevičius. Jis teigia, kad pokalbiai su vidaus reikalų ministru dėl galimybės į rinkimus eiti kartu su socialdemokratais vyko. Pasak premjero, Saulius Skvernelis norėjęs rinkiminės apygardos Vilniuje arba Kaune, tačiau užaugus reitingams, jis nusprendė kandidatuoti su kita politine jėga.

S. Skvernelį į vidaus reikalų ministro postą delegavusios valdančiosios „Tvarkos ir teisingumo“ vadovas Rolandas Paksas pareiškė besitikįs, jog ministras pats pasitrauks iš posto. Tuo metu premjero Algirdo Butkevčiaus manymu, ministras gali toliau dirbti vyriausybėje, nes nėra pasirinkęs opozicinės partijos. Sprendimą dėl S. Skvernelio likimo pareigose valdantieji žada priimti iškart po Velykų, kitą savaitę.

Premjeras teigia nematantis kliūčių vidaus reikalų ministrui pareigas eiti iki rinkimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.