Lietuvoje

2016.03.25 07:41

Seimas renkasi į neeilinį posėdį, kviečiasi S. Skvernelį

ELTA, BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.03.25 07:41

Seimas penktadienį ryte renkasi į neeilinį posėdį, kuriame svarstys Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) galiojimo pratęsimą iki rugsėjo. Į parlamentą situacijai paaiškinti kviečiamas vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Kai kurie Seimo nariai kritikuoja ministrą, kad per metus nespėjo pasiruošti naujojo Administracinių nusižengimų kodekso galiojimui nuo balandžio 1 dienos. Tuo metu ministras S. Skvernelis teigia, jog Seimas ne kartą buvo įspėtas, kad numatyto laiko naujojo kodekso galiojimo įgyvendinimui gali neužtekti, o finansavimas kai kuriems būtiniems darbams skirtas tik šių metų pradžioje.

Po Velykų gali būti vėlu

Seimo valdyba šaukti Seimo posėdį nusprendė ketvirtadienio vakarą, paaiškėjus, kad parlamentarai ketvirtadienio posėdyje nespėjo priimti sprendimo dėl Administracinių teisės pažeidimų kodekso galiojimo pratęsimo.

„Seimo prašymu buvo prašyta iškviesti vidaus reikalų ministrą, kad jis paaiškintų. Pirmiausia kviesime ministrą, kad jis dalyvautų svarstyme ir priėmime šitų teisės aktų. Seimo nariai tikrai supranta savo atsakomybę ir esu jiems tikrai dėkinga, visi sutarė, kad renkasi rytoj į neeilinį posėdį“, – BNS ketvirtadienio vakarą sakė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.

Anot Seimo vadovės, parlamente beliko viena stadija – projekto dėl senojo ATPK galiojimo pratęsimo iki rugsėjo priėmimas. Tačiau įvertinus tai, kad įstatymą dar turi įvertinti ir pasirašyti prezidentė, laiko lieka nedaug. Jei Seimo sprendimas būtų nukeltas po Velykų, šios procedūros gali užtrukti ir sprendimas gali nespėti laiku įsigalioti.

Pagal Seimo statutą nenumatytas Seimo posėdis turi būti surengtas, jeigu to raštu reikalauja Respublikos Prezidentas, ne mažesnė kaip 1/3 visų Seimo narių grupė, Seimo valdyba, o Konstitucijos 89 straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais – Seimo Pirmininkas. Nenumatytame Seimo posėdyje svarstomi tik tie klausimai, kuriuos pateikia posėdžio iniciatoriai.

Prašys pratęsti nuo sovietmečio galiojantį kodeksą

Seimas praėjusių metų birželį priėmė naują Administracinių nusižengimų kodeksą, kuris pakeis dar nuo sovietmečio užsilikusį Administracinių teisės pažeidimų kodeksą (ATPK). 1984 metais priimtas ir 1985 metais įsigaliojęs Administracinių teisės pažeidimų kodeksas, nors ir iš esmės pakeistas, yra paskutinis iki nepriklausomybė atkūrimo priimtas ir iki šiol galiojantis įstatymas.

Senąjį ATPK pakeisiantis Administracinių nusižengimų kodeksas turėjo įsigalioti nuo šių metų balandžio 1 dienos. Seimo nariai BNS sakė, kad pagal naująjį kodeksą nebuvo sukurtas registras ir net nebuvo paruošti blankai.

„VRM turėjo paruošti poįstatyminius aktus, pradedant elementariausiu dalyku – kai jus sustabdo policija, jūs nusižengiate taisyklėms, jums surašo pažeidimų kodekso protokolą – blanką. Tai net blankas nebuvo paruoštas pagal naują kodeksą“, – BNS sakė Seimo narys.

Jei nespės priimti, tvyros betvarkė

Seimo valdančiosios Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys BNS aiškino, jog jei Seimas nepriims sprendimo pratęsti senojo kodekso galiojimą, kai naujajam dar nepasiruošta – įsivyraus betvarkė.

„Iš Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko Juliaus Sabatausko sužinojom, kad tik prieš savaitę visi sužinojo, kad nėra pasiruošta naujojo kodekso įgyvendinimui, nėra ne tik registrų, bet ir blankų paruoštų. Per vyriausybę neatėjo joks pasiūlymas dėl (senojo kodekso galiojimo) pratęsimo. Mes suprantame, kad jei nepratęstume – tai praktiškai nuo balandžio 1-osios prasideda bardakas, kada rankomis reikia pildyt protokolus, kitus dalykus daryt“, – BNS sakė K.Daukšys

„Rytoj posėdis, bus ministras, turėtų pasiaiškint, kas čia darosi, kad Didįjį Penktadienį reikia šaukti Seimą dėl dalykų, kuriuos turėjo sutvarkyti savo laiku struktūros, kurios pavaldžios ministrui, jo ministerijai“, – pridūrė „darbietis“.

K. Daukšys sakė esąs ypač nustebęs dėl to, kad iniciatyvos skubiai taisyti padėtį ėmėsi ne Vidaus reikalų ministerija ar vyriausybė, o Seimo narys socialdemokratas Julius Sabatauskas.

„Įstatymas yra ir ministerijoje tikriausiai ne vienas šimtas žmonių dirba. Jei mato, kad negali įgyvendinti, tai bent prieš mėnesį pasirūpintų ateiti iš vyriausybės, nes vyriausybė turi atnešti pateikimą pratęsti seno įstatymo galiojimą dar pusei metų. Man labai keista, kad ne vyriausybė registruoja, o Seimo narys J. Sabatauskas už visą vyriausybę registruoja pratęsimą ir paskui visas Seimas turi verstis per galvą, kad tą pratęsimą padarytų“, – kalbėjo parlamentaras.

S. Skvernelis: negalėjome veikti prieš įstatymus

Vidaus reikalų ministras S. Skvernelis ketvirtadienio vakarą BNS aiškino, jog dar prieš priimant naująjį Administracinių nusižengimų kodeksą, svarstant darbo grupėse policijos ir Vidaus reikalų ministerijos atstovai „teigė ir raštiškai, ir žodžiu, kad ši data neįmanoma, jei bus laikomasi mūsų valstybėje numatytų įstatymų“.

„Kadangi, nors kodeksas priimtas 2015 metų viduryje, tačiau įsigaliojus naujam kodeksui reikia modernizuoti, ar iš esmės sukurti naują administracinių teisės pažeidimų registrą, nes kodeksas keičiasi iš esmės. Šią procedūrą galima daryti tuomet, kai skiriami biudžeto pinigai darbams atlikti ir skelbiamas viešasis pirkimas. Kreipėmės į Finansų ministeriją ir vyriausybę prašydami dar 2015 metais rasti apie 2 mln. eurų, kad būtų galima skelbti konkursą ir atlikti registro modernizavimą (...), tačiau tam lėšų nebuvo skirta“, – aiškino S. Skvernelis.

Anot jo, naujojo registro sukūrimui lėšos skirtos tik priėmus šių metų biudžetą. Tačiau viešasis pirkimas registro kūrimo darbams galėjo būti skelbiamas tik po to, kai buvo patvirtinta Valstybės investicijų programa.

„Tai buvo padaryta, jei neklystu, vasario 10 dieną, tik po to Viešųjų pirkimų įstatymas leidžia skelbti viešąjį pirkimą, tas nedelsiant buvo padaryta. Iki to laiko Policija ir Vidaus reikalų ministerija padarė visus parengiamuosius darbus, technines užduotis, aprašymus, kad būtų galima skelbti viešąjį pirkimą. Skelbti viešąjį pirkimą nesant numatytų lėšų ir Investicinės programos – tai grubus įstatymų pažeidimas su pasekmėmis. Mes negalėjome leisti teisinių pasekmių, kad jos atsirastų“, – sakė ministras.

Pripažįsta, jog gali būti ir pareigūnų kaltė

Ministras teigė pripažįstantis, jog galėjo būti ir šiuos klausimus kuruojančių vidaus reikalų sistemos pareigūnų kaltės, jog Seimui nebuvo aiškiai įvardintos visos galimos naujojo Administracinių nusižengimų kodekso įsigaliojimo termino rizikos.

„Teigti dabar, kad mes kažko nepadarėme ar galėjome daryti nesilaikant įstatymų – atleiskite, man tai yra nepriimtina. Kodėl neišgirdo gerbiami Seimo nariai, kad ši data niekaip netinkanti pagal procedūras, buvo numatyta... Gal yra ir mūsų atsakingų pareigūnų kaltė, kuruojančių viešąjį saugumą, kurie galbūt nesugebėjo tinkamai pateikti Seimo nariams, kad tokia grėsmė yra ir dabar turime paskutinio posėdžio dieną. Tikrai dėkingas, kad Seimas tą klausimą įtraukė ir ypač dėkingas Juliui Sabatauskui, kad šis klausimas yra įtrauktas“, – sakė S. Skvernelis.

Ministras svarstė, jog gal ne visi gerai įsivaizduoja, kas yra administracinės teisės pažeidimų registras ir kad priėmus kodeksą reikia iš esmės jį kurti iš naujo, nes „naujasis kodeksas keičia viską“.

„Policija neberašo popierinių protokolų, tai yra praeitis, jau ketverius metus visa tai daroma online režimu ir žmogus viską supildo į registrą, o pažeidėjas gauna tik atspausdintą popierinę kopiją. Tai net popieriniai blankai – tai yra rezervinis atvejis tam atvejui, jei sutriktų registro darbas. Tie blankai nereikalingi, kai funkcionuoja registras“, – aiškino ministras.

A.Kubilius: valdantieji netrykšta entuziazmu padėti taisyti VRM klaidas

S. Skvernelis į penktadienio neeilinį posėdį kviečiamas Seimo opozicijos lyderio konservatorių vadovo Andriaus Kubiliaus siūlymu.

„Aš matau visišką valdžios chaosą, kai labai svarbus įstatymas, visas paketas kažkodėl nėra įgyvendintas iki nustatytos datos, jokių priežasčių niekas nepaaiškino, o dar šalia to valdantieji nesugeba normaliai organizuoti Seimo darbo ir atidėti įgyvendinimą racionaliu būdu, o ne verčiantis per galvą “, – BNS ketvirtadienio vakarą sakė A. Kubilius.

Anot jo, atsakomybė dėl susidariusios situacijos gula ant vidaus reikalų ministro ir visos vyriausybės pečių.

„Be to, prasidėjo kažkokie politiniai žaidimai valdančiųjų tarpe Seime, laiku nepasirengiant priimti reikalingus sprendimus tam, kad ta įgyvendinimo data būtų racionaliai nukelta vėlesniam laikui. (...) Galiu įtarti tarp valdančiųjų nėra entuziazmo rūpintis, kad Seimas skubiai spręstų tas klaidas, kurias turbūt padarė Vidaus reikalų ministerija“, – svarstė A. Kubilius.

Vidaus reikalų ministras S. Skvernelis šią savaitę pranešė, jog Seimo rinkimuose nusprendė dalyvauti su neparlamentine Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Žiniasklaidoje anksčiau skelbta, kad prisijungti prie kandidatų sąrašo jį yra kvietę ir valdantieji socialdemokratai, ir liberalai.

Tą pripažino ir Kinijoje viešintis premjeras A. Butkevičius. Jis teigia, kad pokalbiai su vidaus reikalų ministru dėl galimybės į rinkimus eiti kartu su socialdemokratais vyko. Pasak premjero, Saulius Skvernelis norėjęs rinkiminės apygardos Vilniuje arba Kaune, tačiau užaugus reitingams, jis nusprendė kandidatuoti su kita politine jėga.

S. Skvernelį į vidaus reikalų ministro postą delegavusios valdančiosios „Tvarkos ir teisingumo“ vadovas Rolandas Paksas pareiškė besitikįs, jog ministras pats pasitrauks iš posto. Tuo metu premjero Algirdo Butkevčiaus manymu, ministras gali toliau dirbti vyriausybėje, nes nėra pasirinkęs opozicinės partijos. Sprendimą dėl S. Skvernelio likimo pareigose valdantieji žada priimti iškart po Velykų, kitą savaitę.

Premjeras teigia nematantis kliūčių vidaus reikalų ministrui pareigas eiti iki rinkimų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.