Lietuvoje

2016.03.24 11:08

PAR – gausi Lietuvos žydų bendruomenė

Ieva Balsiūnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.03.24 11:08

Geografiškai Lietuva ir Pietų Afrikos Respublika viena nuo kitos yra nutolusios tūkstančius kilometrų. Nepaisant to, abi šalys yra artimesnės, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Pietų Afrikos Respublikoje gyvena gausi Lietuvos žydų-Litvakų bendruomenė. Jos nariai lietuvišką kultūrą saugo ne tik Pietų Afrikoje – jie grįžta ir į Lietuvą.

20-ojo amžiaus pradžioje Lietuvoje gyvenusių žydų istorija ir praeitis grįžta į šiandieną – senelių išmintais takais vaikšto Pietų Afrikos Respublikoje gyvenantys litvakai. Vienas iš jų – Zevas Krengelis. Į Lietuvą atkeliavęs tūkstančius kilometrų jis aplankė senelio gimtąjį kraštą Giedraičius – čia senelis gyveno iki 1927-ųjų. Zevas Krengelis sako dažnai girdėdavęs istorijų apie Lietuvą, jos žmones.

 „Mano senelio gyvenimas buvo sunkus. Jis gimė 1905-aisiais, jo brolis gana anksti išvyko į Ameriką. Savo dienoraštyje jis aprašė daug štetle praleisto laiko, rašė apie tai, kaip į kraštą atėjo lenkai, kaip sunku buvo tuo metu. Užaugau girdėdamas visas šias istorijas, tai mano pagrindinė jungtis su Lietuva. Atsimenu ir savo dėdės istoriją – jis liko Lietuvoje, išgyveno holokaustą, nes jį globojo lietuvių šeima Vilniuje“, – pasakoja Z. Krengelis.

Z. Krengelio senelio istoriją pasakoja neseniai išleistas jo dienoraštis. Jis buvo originaliai parašytas jidiš kalba, jame – pasakojimai apie Giedraičius, Molėtų apylinkes, ilgą ir sudėtingą kelionę iš Lietuvos į Pietų Afriką. Priešingai nei tokią, kokia ji yra šio amžiaus litvakams.

Daugiau apie tai – LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ ištraukoje. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt