Lietuvoje

2016.03.24 12:39

K. Trečiokas atsakys į interpeliacijos klausimus

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS, Mindaugas Jackevičius, DELFI.lt2016.03.24 12:39

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas Seime atsakys į opozicijos inicijuotos interpeliacijos klausimus apie jo vaidmenį priimant vyriausybės nutarimą, siejamą su vadinamuoju Vijūnėlės dvaru Druskininkuose. Priimti Vyriausybės nutarimą, kuriuo naikinamos kurortų apsaugos zonos, siekė Druskininkų meras socialdemokratas Ričardas Malinauskas, dėl to ne kartą skambinęs aplinkos ministrui, Vyriausybės kancleriui ir kitiems pareigūnams.

Išklausęs ministro atsakymus, Seimas sudarė redakcinę komisiją, kuri teiks projektą pritarti ar nepritarti ministro atsakymams.

Jei ministro atsakymams nebus pritarta, Seimas balsuos dėl K. Trečioko interpeliacijos.

Balsuojama būtų kitame Seimo posėdyje.

Interpeliacijos iniciatoriai ministro prašo paaiškinti dėl jo liudijimo Seimo Antikorupcijos komisijai. Norima išsiaiškinti, ar ministras nemelavo pasakodamas apie vyriausybės nutarimo priėmimo aplinkybes. Tyrimą dėl galimo neteisėto poveikio priimant šį dokumentą buvo pradėjusi teisėsauga, bet vėliau nutraukė.

E. Masiulis: ministras melavo ir Seimo komisijai, ir visuomenei

Aiškindamas apie savo vaidmenį priimant su Druskininkų vadinamuoju Vijūnėlės dvaru susijusį vyriausybės nutarimą dėl kurortų apsaugos zonų panaikinimo aplinkos ministras „tvarkietis“ K. Trečiokas melavo ir tyrimą atlikusiai Seimo Antikorupcijos komisijai, ir visuomenei, sako interpeliaciją ministrui inicijavusio opozicinio Liberalų sąjūdžio vadovas Eligijus Masiulis.

„Esminis momentas yra tai, kad ministras šių metų vasario 3 dieną Antikorupcijos komisijai, kuri vykdė parlamentinį tyrimą, atsakydamas į klausimą, ar jam buvo daromas koks nors poveikis, ar buvo skambinama iš Druskininkų mero  Ričardo Malinausko pusės, pasakė, kad nei poveikio jokio jis negavo, nei skambučių jokių nebuvo“, – ketvirtadienį pristatydamas interpeliaciją ministrui sakė E. Masiulis.

„Vėliau, kaip žinome, sekė tai, kad po ikiteisminio tyrimo nutraukimo buvo paviešintos pokalbių išklotinės, ir tose stenogramose labai akivaizdžiai pamatėme, kad R.Malinausko skambučiai ministrui buvo, ir būtent buvo kalbama ne apie gražų orą ar koks puikus miestas Druskininkai, o apie Vyriausybės nutarimus, kaip juos priimti greičiau, ne eilės tvarka. Ir tas konkretus nutarimas būtent yra susietas su Vijūnėlės dvaro statytų įteisinimu“, – argumentus ministrui pradėti interpeliacijos procedūrą pristatė E.Masiulis.

Pasak liberalų lyderio, „ministras sakė netiesą ir melavo Antikorupcijos komisijai, tai nėra tik etikos nusižengimas, visi pareigūnai, žmonės, kurie atvyksta duoti parodymų į parlamentinį tyrimą atliekančią komisiją, įsipareigoja sakyti tiesą“.

Pasak E. Masiulio, ministras melavo ne tik Antikorupcijos komisijai, bet ir visuomenei, klaidingą įvykių versiją pateikdamas žiniasklaidoje, televizijų laidose.

„Deja, kai pats ministras nesugeba savikritiškai įvertinti savo elgesio ir tinkamai prisiimti atsakomybės, Vyriausybės vadovas irgi bando bėgti nuo atsakomybės. Mes matome, kad situacija nesikeičia, o tos abejonės ir tos informacijos, kurios pasklidusios visuomenėje dėl ministro vaidmens ir elgesio visame su Druskininkų Vijūnėlės „dvaru“ susijusioje istorijoje, lieka neišsklaidytos. Liko vienintelė paskutinė galimybė – Seimo statute nustatyta procedūra, ir labai gaila, kad nei ministras, nei premjeras mūsų nuo šios procedūros neišvadavo“, – pabrėžė E. Masiulis.

Ketvirtadienį Seimas turėtų apsispręsti dėl ministro atsakymų. Pagal Seimo statutą, išklausius ministrą ir kitus kalbėtojus, Seime sudaroma redakcinė komisija, kuri teikia projektą pritarti ar nepritarti ministro atsakymams.

K. Trečiokas: du kartus Druskininkuose nemokamai nakvojau

Savo atsakymus į interpeliacijos klausimus perskaitęs K. Trečiokas gynėsi Seimo komisijai melavęs dėl pokalbių su R. Malinausku. Jo teigimu, Vyriausybės nutarimas dėl kurortų apsaugos zonų panaikinimo priimtas teisėtai ir yra teisingas.

„Manau, kad Vyriausybės nutarimas, kuriuo pakeistos Specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygos ir panaikintas jų XVI skyrius „Kurortų apsaugos zonos“, yra ne tik teisėtas, bet ir teisingas savo turiniu, nes poįstatyminiais teisės aktais negali būti nustatytas toks reguliavimas, kurio nenumato įstatymai“, – teigė K. Trečiokas.

Atsakyme K. Trečiokas taip pat teigia nežinojęs apie teisme nagrinėjamą bylą dėl vadinamojo Vijūnėlės dvaro statybų. „R. Malinausko skambutį man supratau ir vertinau kaip savivaldybės interesus atstovaujančio pareigūno kreipimąsi į mane, kaip į valstybės pareigūną – aplinkos ministrą“, – teigė K. Trečiokas.

Jis tvirtino kad Lietuvoje yra 24 tūkst. 166 sklypai, kuriuose kurortų apsaugos zonos įregistruotos kaip specialiosios žemės naudojimo sąlygos, ir tai esą liudija, kad panaikinant šias zonas buvo apgintas viešasis, o ne kažkieno privatus interesas.

Tačiau K. Trečiokas prisipažino du kartus nemokamai nakvojęs viešbutyje „Aqua“ Druskininkuose: kai buvo per vėlu vykti namo po vėlai pasibaigusių oficialių renginių. K. Trečiokas Seimo nariams aiškino abiem atvejais klausęs dėl susimokėjimo, tačiau jam to daryti neleista – paaiškinta, kad tai „organizatorių reikalas“ ir už šventę sumokėjo rėmėjai.

K. Trečiokas sakė daug metų dirbęs savivaldybėje, tad pačiam tekdavo vaišinti ir nakvindinti svečius. Pasak K. Trečioko, tokia praktika buvo ir Palangoje atidarant Kurhauzą.

K. Trečiokas taip pat neigė ką nors žinantis apie prekybos centro Prienuose statybų įteisinimą, dėl kurio specialiuoju liudytoju apklaustas partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Rolandas Paksas. Jis taip pat atmetė kaltinimus, kad jam pavaldžioje struktūroje vyksta prekyba postais. Atsakydamas į klausimą apie esą nepagrįstai nutrauktas veiklos licencijas asociacijai EEPA, K.Trečiokas tvirtina, kad sprendimus dėl to priėmė Aplinkos apsaugos agentūra.

Prieš Velykas atleido kaltintojams

Išgirdęs K. Trečioko paaiškinimus, opozicijos lyderis Andrius Kubilius siūlė pacituoti pokalbio su R. Malinausku išklotines, kuriose kalbama apie „zadaniją“.

K. Trečiokas kartojo šį pokalbį matęs viešojoje erdvėje, tačiau nežinojęs, apie kokį teismą kalbama – esą ministerija su savivaldybės administracija turi tris teismus. Ministras gynėsi nežinojęs, apie kokį pastatą kalbama.

K. Trečiokas sakė, kad aptikus pažeidimų pas atliekų tvarkytojus laukta spaudimo ir kontratakų, tačiau jis nesitikėjęs, kad bus taip elgiamasi siekiant jį pašalinti iš Vyriausybės.

„Tvarkietis“ Petras Gražulis piktinosi, kad opozicija neklauso atsakymų ir turi išankstinę nuomonę. Tuo metu konservatorius Rimantas Jonas Dagys įsitikinęs, kad K. Trečiokas, kalbėdamas su R. Malinausku, aiškiai žinojo, apie kokį Vyriausybės nutarimą kalbama.

Socialdemokratas Artūras Skardžius sakė, kad kalbos apie korupciją – žala valstybei, nes mažėja jos patrauklumas investicijoms. K. Trečiokas jam antrino priminęs, kad beveik buvęs paskelbtas kaltinamuoju, apie apklausą sužinojęs iš žiniasklaidos, tačiau vėliau specialiojo liudytojo statusas jam panaikintas. Šioje situacijoje K. Trečiokas jaučiasi nukentėjusiuoju.

„Velykų didžiąją savaitę jums atleidžiu už visus kaltinimus ir pykčio nelaikau“, – kalbėjo K. Trečiokas. Čia pat jis pridūrė sekmadienį meldęsis katedroje ir sulaukęs priėjusių „moteryčių palaikymo“.
Socialdemokratas Bronius Bradauskas stebėjosi – ar Lietuvoje nėra daugiau problemų? Jis įsitikinęs, kad Vyriausybės nutarimas jokios žalos nepadarė ir nereikia jokių apsaugos zonų, mat teritorija saugoma arba ne.