Naujienų srautas

Lietuvoje2016.03.23 20:56

VSD ataskaita: įvardytos realiausios grėsmės

Vakarų Europos šalyse nerimstant teroro išpuoliams, Lietuvoje pavojaus lygis nedidinamas, o prioritetinės bei realiausios grėsmės ir toliau kyla dėl nedraugiškų kaimyninių šalių veiklos, teigiama Valstybės saugumo departamento (VSD) ataskaitoje, su kuria supažindinti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai. 

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas teigia, kad kaimyninės šalys Lietuvoje toliau aktyviai vykdo žvalgybinę veiklą, bando verbuoti žmones, kurie teiktų informaciją ar kitaip galėtų būti jais naudojamasi. Išlieka informacinės ir kibernetinės bei energetinio saugumo grėsmės.

„Kaip aktyvumas buvo pakankamai aukštas, nėra ką slėpti, Rusijos ir Baltarusijos, taip jis ir lieka aukštas. Ir čia iškyla mūsų galimybių ir prevencinių priemonių klausimas: finansavimas, technika, žmonės. Akivaizdu, kad renkama įvairi informacija apie šalis, tai, kas liečia strateginius šalies interesus. Jeigu mes nustatome viešai, kad mūsų strateginiai interesai yra energetikos sferoje, be abejo, renkama informacija apie strategines įmones. Jei vyksta intensyvūs politiniai procesai, <...> renkama informacija ir apie tai“, – sako A. Anušauskas.

NSGK pirmininkas Artūras Paulauskas sako, kad Valstybės saugumo departamentui turėtų būti suteikta daugiau funkcijų, o ne vien stebėti, analizuoti ir teikti pasiūlymus. Žadama keisti teisės aktus, kad departamentas, neinformuodamas kitų institucijų, pats galėtų įspėti ar sulaikyti galimus pažeidėjus.

„Dabar jų didžiausias instrumentas yra parašyti pranešimą, reaguoti, informuoti, patys kaip ir nieko negali daryti“, – teigia A. Paulauskas.

Kilus teroro grėsmėms, įkurtas specialus centras, kuris be perstojo koordinuoja informacijos keitimąsi tarp institucijų. Lietuva nusikaltėliai naudojasi kaip tranzitine šalimi.  

„Lietuva yra tranzitinė valstybė. Be abejonės, įvairiom prasmėm tranzitinė valstybė: vyksta tiek pinigų, tiek žmonių tranzitas. Valstybės saugumo departamentas imasi priemonių identifikuoti asmenis, kurie įtariami ryšiais su teroristinėmis organizacijomis. Pavyzdžiui, tada [teikiama – LRT.lt] rekomendacija, kad jiems nebūtų išduodamos vizos, kad Lietuva netaptų jų tranzito šalimi“, – sako A. Anušauskas.

Kitą savaitę Valstybės saugumo departamentas apie grėsmes Lietuvai pateiks viešą ataskaitą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi