Lietuvoje

2021.01.07 13:50

Prof. Landsbergis: įvykiai Vašingtone primena prieš trisdešimtmetį vykusius sausio veiksmus Vilniuje

Linkevičius: jau anksčiau buvo signalų, kad Amerikoje gali kilti riaušės; atnaujinta 14.17
Agnė Skamarakaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2021.01.07 13:50

Tai, kas dabar vyksta Vašingtone, man labai primena prieš tris dešimtmečius vykusius sausio 8-osios įvykius Vilniuje, LRT RADIJUI sako pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas prof. Vytautas Landsbergis. Pasak jo, demokratiją reikia visada ginti, o jos priešai yra gudrūs ir naudojasi žmonių savivokos stoka.

Vakarykštis protestuotojų įsiveržimas į Kapitolijų, pasak V. Landsbergio, labai primena prieš 30 metų vykusius sausio įvykius Vilniuje.

„Tai labai primena, kas vyko Vilniuje, kuomet buvo įsiveržta į Aukščiausiąją Tarybą (AT). Pavyko tuos žmones, ir suklaidintus, ir fanatikus, išstumti. Paskui jiems labai priekaištavo jų vadas, kodėl jie leidosi išstumiami.

Nežinau, ar dabar vadas priekaištauja tiems, kurie dabar buvo ten (į Kapitolijų – LRT.lt) įsiveržę. Na bet jie išėjo. Galų gale valstybė yra, ji turi nacionalinę gvardiją, turi tvarką ir neleido, kad būtų nusiaubta. O tiems, kurie Vilniuje buvo įsiveržę, buvo priekaištaujama: „kaip jūs leidot, juk galėjote nusiaubti tą visą AT!“. Buvo aiškus pavedimas, o jie to nepadarė“, – sako profesorius.

Demokratija yra toks dalykas, kurį reikia ginti visada. Čia nėra juokų, nes demokratijos priešai yra gudrūs, galingi ir naudojasi žmonių proto bei savivokos stoka. Jie gali bet kur naudotis tuo. Net ir pačioje Amerikoje!

Pasak profesoriaus, demokratija yra toks dalykas, kurį reikia ginti visada. „Čia nėra juokų, nes demokratijos priešai yra gudrūs, galingi ir naudojasi žmonių proto bei savivokos stoka, – teigia pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas. – Jie gali bet kur naudotis tuo. Net ir pačioje Amerikoje!“

V. Landsbergis neabejoja, kad protestus Vašingtone išprovokavo neatsakingos prezidento Donaldo Trumpo kalbos.

„Jis elgėsi neatsakingai. Jis, viešai kalbėdamas prieš dvi dienas Džordžijos valstijoje, pažadėjo savo priešams „užkurti pragarą“, – stebisi pašnekovas. – Kas čia per žodžiai? Kokį dar pragarą? Pabandė įsiveržti. Na, ir pamatė, kad neužkūrė kongreso. Tačiau tai yra labai neadekvataus, galbūt paveikto, destabilizuoto žmogaus elgesys.“

Profesorius sako, kad prezidentas D. Trumpas savo postą Joe Bidenui perduoda ir savo kadenciją baigia negražiai.

„Deja, prezidento D. Trumpo kadencija baigėsi ne taip gražiai, kaip galėjo“, – nusivylimo neslepia prof. V. Landsbergis.

Linkevičius: jau anksčiau buvo signalų, kad Amerikoje gali kilti riaušės

Diplomatas, buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad jau anksčiau buvo signalų, kad keičiantis valdžiai Amerikoje gali kilti riaušės. Anot L. Linkevičiaus, D. Trumpas atsakingas už tai, kas vyko praėjusią naktį.

„Dar kai lankiausi Vašingtone ir susitikinėjau su įvairiais politikais, buvo nuogąstaujama, kad gali būti riaušės, dar neprasidėjus rinkimams. Nes labai buvo suskaldyta visuomenė, labai įelektrinta.

Tai nuo laikysenos ir požiūrio prezidento D. Trumpo labai daug kas priklausė, jis praktiškai savo raginimais, savo nepripažinimu tokiu aklu ir pamynimu tokiu teisės ir viršenybės principų suskaldė visuomenę.

Tiesą sakant, paskatino juos galbūt tiems veiksmams. Tai rodo politinių lyderių atsakomybę, kai jos nėra, kainą, kas tada gali atsitikti“, – LRT RADIJUI sako diplomatas, buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras L. Linkevičius.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt