Lietuvoje

2021.01.06 20:24

Per pandemiją laidotuvių namai tapo „konvejeriu“: neįsivaizdavau, kad mūsų darbas pasidarys iš tikrųjų baisus

Vesta Tizenhauzienė, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.06 20:24

Kai kuriose šalies ritualines paslaugas teikiančiose įmonėse jau susidarė eilės – artimiesiems tenka laukti, kol atsilaisvins šarvojimo salės, fiksuojami ir gerokai padidėję kremavimo užsakymai. Laidotuvių ceremonijos atidedamos savaitei ar net keliems mėnesiams, nes vieni artimieji serga COVID-19 ar izoliuojasi, kitiems sudėtinga grįžti iš užsienio.

Panevėžyje veikiančių laidojimų namų vadovė neslepia emocijų, kurios ją užplūsta, kai viešoje erdvėje pamato melagienas apie nesamas mirtis nuo COVID-19. Anot jos, darbo padaugėjo tris kartus.

Žinios. Ligoninėms skundžiantis COVID-19 vakcinų paskirstymu, nuspręsta pirkti dar pusę mln. dozių

„Niekada neįsivaizdavau, kad mūsų darbas pasidarys toks iš tikrųjų baisus. Anksčiau mes buvome kaip muitininkai, mūsų darbas buvo gražiai išleisti į kitą pasaulį, o dabar mes esame konvejeris“, – sako laidojimo namų „Ramybės takas“ vadovė Silvija Talačkienė.

Pasak laidojimo paslaugas teikiančios įmonės vadovės, mirusiojo artimiesiems šarvojimo salių tenka laukti ir po kelias dienas. Darbuotojai saugo urnas ir laukia, kol artimieji galės atsisveikinti.

„Yra kapsulės, kurios laukia sveikstančių artimųjų, šeimų, kurios serga COVID-19, kurios saviizoliacijoje, kiti yra iš užsienio“, – aiškina laidotuvių namų darbuotoja.

„Lietuvos krematoriume“ šiemet, lyginant su pernai, kremacijų padaugėjo 50 proc. Kremavimo paslaugų dabar gali tekti palaukti savaitę.

„Tikrai dirbame visu pajėgumu – per savaitę kremuojame apie 200 velionių. Praktiškai pusę mirusiųjų nuo COVID-19 atvežami pas mus kremuoti, tai iš esmės pusė mūsų srauto sudaro mirusieji nuo COVID-19“, – teigia „Lietuvos krematoriumo“ direktorius Bernardas Vilkelis.

Kunigas Kęstutis Palepšys sako, kad pandemija keičia ir laidojimo tradicijas. Yra buvę atvejų, kai lydėti mirusįjį į kapines teko be artimųjų, tik vienam dvasininkui. O šiems dabar velionį lydėti amžinojo poilsio tenka kasdien.

„Praktiškai 2–3 kartus per dieną (vyksta laidotuvės – LRT.lt) pastarąsias savaites, tiek prieš Naujuosius, tiek prieš Kalėdas. Ir rytoj turėsim trejas laidotuves. Jeigu mišios būna vieną dieną, tai laidojam kartais ir po savaitės, ir dar vėliau. Yra tos eilės“, – pastebi kunigas.

Statistikos departamento duomenimis, vidutiniškai per savaitę šalyje miršta apie 800 žmonių. Nuo COVID-19 Lietuvoje mirė daugiau nei 2000.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.