Lietuvoje

2021.01.06 09:53

Veryga stebisi NVSC vadovo pozicija: aš jo vietoje pasitraukčiau

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.01.06 09:53

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga LRT RADIJUI sako, jog Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovo Roberto Petraičio vietoje trauktųsi iš pareigų. Tačiau Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas pirštu beda į patį A. Verygą. Anot jo, buvęs sveikatos apsaugos ministras pridarė daug klaidingų sprendimų NVSC atžvilgiu.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas šiandien aiškinsis, kaip sekasi dirbti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC), kodėl buvo neapskaitytos beveik 1200 mirčių. Komitetas taip pat vertins vakcinavimo eigą.


Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas A. Matulas sako matantis ne tiek NVSC kaltę dėl susidariusios padėties, kiek buvusio sveikatos apsaugos ministro neteisingus sprendimus. „Ne tiek daug kritikos pažėriau NVSC. Daugiau kritikavau buvusį sveikatos apsaugos ministrą dėl to, kad jo įsakymais NVSC buvo pavestos vykdyti tos funkcijos, kurių jie negebėjo vykdyti.

Tam jie neturėjo personalo, kompetencijų. Jeigu institucija tik iš popierinių pažymų vykdė apskaitą ir teikė duomenis, nesiorientavo, kad tuos duomenis reikia lyginti su Registrų centro e. sveikatos duomenimis, tai akivaizdu, jog ta institucija tos funkcijos vykdyti nemokėjo“, – sako A. Matulas.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras, Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas A. Veryga stebisi, kad iki šiol buvo naudojamasi iš ligoninių gaunama informacija, „kai e. sveikatoje kiekviena mirtis ir gimimas yra fiksuojamas, iš esmės, tą pačią dieną“.

Man būnant ministru, kad kažkas kažko neteikia ir kažkas negauna duomenų, neteko girdėti. Juo labiau kad tuos duomenis turėjo e. sveikata, tad reikėjo iš ten ir paimti.

„Ten jokių mirčių niekas nėra pametęs. Tai čia gal informacijos bereikalingo dubliavimo klausimas? Paprastai institucijos, kurios pamato, kad joms kyla problemų operatyviai gauti duomenis, apie tai turėjo informuoti ir štabą, pasakyti, kokios yra bėdos.

Mes ir patys klausdavome ir bandydavome padėti. Tačiau apie tokią bėdą, man būnant ministru, kad kažkas kažko neteikia ir kažkas negauna duomenų, neteko girdėti. Juo labiau kad tuos duomenis turėjo e. sveikata, tad reikėjo iš ten ir paimti“, – sako buvęs sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Nebūna taip, kad kažką staiga perimi ir perduodi, sako A. Matulas. „Ministro A. Verygos įsakymu buvo staiga liepta perduoti užkrečiamųjų ligų registrą. Pavyzdžiui nuo liepos 1-os iki rugpjūčio 24-os iš AIDS centro pandemijos metu, kada NVSC buvo apkrautas darbais, tačiau to iš ministerijos niekas nematė, pamatė prezidentas, mobilizavo kariuomenės pagalbą, tai šitame darbymetyje iš AIDS centro buvo perduotas užkrečiamųjų ligų registras NVSC. Ir liepta perduoti jį per 4 dienas.

Akivaizdu, kad AIDS centras neturėjo, kam perduoti, o NVSC neturėjo, kas perima. Dėl to vienas atleistas, kitas gavo papeikimą, – susidariusią situaciją dėsto Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas. – Akivaizdu, kad buvo nesuvaldyta situacija. Funkcijos atiduotos įstaigai, kuri, kaip jau sakiau, neturėjo nei pajėgumų, nei tam kompetencijų.“

Turiu pripažinti, kad man būnant ministru nepavyko įtikinti Seimo sutvarkyti tas institucijas, sutelkti kompetencijas. Tam tikrai buvo laiko, tačiau, deja, mes tokios galimybės tiesiog neturėjome. Seimas mums jos nesudarė.

A. Matulas taip pat teigia, kad jeigu NVSC būtų teikęs teisingus, o ne klaidinančius skaičius, ypač dėl mirčių, tai Lietuvoje galbūt būtume per šventes turėję ir komendanto valandą.

Buvęs sveikatos ministras atkerta, kad pertvarkos buvo planuotos dar prieš pandemiją, tačiau „užstrigo Seime dėl politinių dalykų, dėl visokių keistokų ginčų“. „Matyt, tai įvyko atsiradus užtarėjų vienų ar kitų institucijų, – spėja A. Veryga. – Turiu pripažinti, kad man būnant ministru nepavyko įtikinti Seimo sutvarkyti tas institucijas, sutelkti kompetencijas. Tam tikrai buvo laiko, tačiau, deja, mes tokios galimybės tiesiog neturėjome. Seimas mums jos nesudarė.“

Aš manau, kad jam galima pavesti sukurti strategijas, kurti ir paruošti ataskaitas, tačiau kaip vadybininkas jis nėra stiprus.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas ne kartą yra sakęs, kad NVSC vadovas Robertas Petraitis yra geras specialistas, geras teoretikas, tačiau prastas vadovas. A. Matulas tokios pozicijos sako besilaikantis ir dabar. „Aš manau, kad jam galima pavesti sukurti strategijas, kurti ir paruošti ataskaitas, tačiau kaip vadybininkas jis nėra stiprus“, – dar kartą nepasitikėjimą NVSC vadovo kompetencijomis trečiadienio rytą LRT RADIJUJE išreiškė A. Matulas.

A. Veryga taip pat buvo smarkiai sukritikavęs NVSC vadovą. Sakė, kad jam trūksta kompetencijų, pats jam skyrė drausminę nuobaudą dėl IT sistemos perėmimo iš ULAC. Paklaustas, kodėl neatleido R. Petraičio, jeigu matė, kad jis blogai dirba, buvęs sveikatos apsaugos ministras sako norėjęs visų pirma padėti vadovui.

„Aš suprantu institucijų, kurias užgriūna tokia darbo našta, vadovus. Tai visų pirma aš norėjau padėti tokiems vadovams. Tai juk nėra privati bendrovė, kur yra pasakoma: „Susirinkit daiktus ir išeikit.“ Ministerijos teisininkus apkrauti visokiomis komisijomis, pažeidimų vertinimo grupėmis yra paskutinis dalykas, kurio imiesi, kuomet jau prarandi bet kokią viltį“, – sako A. Veryga.

Aš jo vietoj pasitraukčiau, bet suprantu, kad jis galvoja kitaip, ir kaip ministras esu skyręs jam drausminę nuobaudą už tam tikrus nepadarytus darbus.

Paklaustas, ar R. Petraičiui reikia trauktis iš užimamų pareigų, A. Veryga atsakė, kad jo vietoje tai padarytų. „Aš jo vietoj pasitraukčiau, bet suprantu, kad jis galvoja kitaip, ir kaip ministras esu skyręs jam drausminę nuobaudą už tam tikrus nepadarytus darbus. Stengėmės, kiek įmanoma buvo, padėti, bet paskui matėsi, kad tikrai sudėtinga, – tikina A. Veryga. – Gal žmogus ir pavargo, nes nuo vasario mėnesio darbas buvo be galo sudėtingas.“

Pats R. Petraitis antradienį vykusios spaudos konferencijos metu sakė, kad kol kas trauktis iš pareigų neketina. Šios nuomonės jis laikėsi ir LRT RADIJO kalbintas trečiadienį ryte.

Plačiau – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Populiariausi

Arūnas Dulkys

Lietuvoje

2021.04.14 16:18

Dulkys: skiepijimas „Johnson & Johnson“ vakcina kol kas nebus pradėtas

pavėlinus vakcinavimą „Pfizer“ vakcina, iki liepos pavyktų paskiepyti 1,5 mln. žmonių; atnaujinta 17.22