Lietuvoje

2016.03.22 08:30

Siūlomi nauji kovos su organizuotu nusikalstamumu būdai

ELTA2016.03.22 08:30

Antradienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas ketina pateikti Seimui Organizuoto nusikalstamumo užkardymo ir kontrolės įstatymo projektą, kuris leis efektyviau kovoti su organizuotu nusikalstamumu. 

Projektą rengė Seimo valdybos sudaryta darbo grupė, kurioje dirbo įvairių sričių (mokslo, teisėtvarkos, prokuratūros, teisingumo ir kitų) atstovai.

„Organizuotas nusikalstamumas kelia didžiausią grėsmę mūsų nacionaliniam saugumui, stabilumui, demokratijai. Organizuotas nusikalstamumas įgyja vis platesnį geografinį pobūdį, nėra sienų, tam yra naudojamos pačios naujausios technologijos, formuojamos tarptautinės partnerystės ir siekiama tą veiklą vykdyti itin pelningose srityse kaip narkotikai, ginklai“, – pristatydamas projektą pirmadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje sakė A. Paulauskas.

Seimo NSGK pirmininko teigimu, sėkmę kovojant su organizuotu nusikalstamumu lemia efektyvi ir galbūt netradiciška kova su šiuo pavojingu reiškiniu.

Naujojoje įstatymo redakcijoje siūlomos finansinės organizuotą nusikalstamumą ribojančios priemonės: turto areštas ir turto, kurio įgijimo teisėtumas nepagrindžiamas dokumentais, konfiskavimas.

„Mūsų įstatyme atsiranda naujovė – tai yra nusikalstamu būdu įgyto turto, kuris įgyjamas, pavyzdžiui, pinigų plovimo ar kitokiomis nusikalstamomis veikomis, konfiskavimas“, – sakė A. Paulauskas.

Įstatymo projektu organizuoto nusikalstamumo grupuočių nariams siūloma ir toliau taikyti oficialų perspėjimą ir teismo įpareigojimus, tačiau šių įpareigojimų sąrašas ženkliai papildytas naujais: nevairuoti transporto priemonės; informuoti apie sandorius, kurių vertė didesnė kaip 40 bazinių socialinių išmokų (1520 eurų); turto areštas; įpareigojimas deklaruoti ir pagrįsti turtą bei pajamas; laikinas apribojimas ar draudimas verstis atitinkama veikla; intensyvi priežiūra. Galiojančiame įstatyme buvo numatyti tokie teismo įpareigojimai: nepalaikyti ryšio su atitinkamais asmenimis; nekeisti gyvenamosios vietos ir būti gyvenamojoje vietoje nustatytu laiku; nesilankyti tam tikrose vietose.

Dar viena siūloma naujovė – atsisakyti asmenį, kuris yra organizuotos nusikalstamos grupuotės narys, persekioti baudžiamąja tvarka. Ši naujovė būtų taikoma, kai asmuo pradeda slaptai bendradarbiauti su teisėsauga, teikia reikšmingą informaciją apie grupuotės įvykdytus nusikaltimus ir taip padeda atskleisti grupuotės struktūrą, jos veiklą, vadovus ir narius, įvykdytus nusikaltimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.