Naujienų srautas

Lietuvoje2016.03.21 21:35

Visuomenė dar priešiškai žiūri į sergančiuosius Dauno sindromu

Kovo 21-ąją minima Pasaulinė Dauno sindromo diena, kuri Lietuvoje minima trečią, o pasaulyje – 11 kartą. Jūrų muziejuje Klaipėdoje surengtoje konferencijoje atkreiptas dėmesys, kad sergantieji šia liga vis dar susiduriama su priešiška visuomenės reakcija, kuri apsunkina tokių vaikų ir jų tėvelių integravimąsi į visuomenę.

Jūrų muziejuje susirinkę Dauno sindromą turinčių vaikų tėveliai sako, kad pagal įstatymus sudarytos sąlygos integruoti atžalas į bendrojo lavinimo mokyklas, tačiau realiai jie susiduria su priešiškumu.

„Džiaugiamės, kad radome specializuotą darželį, kur sprendė jo logopedines problemas. Ieškant bendrojo lavinimo mokyklų susidūrėme su problema, kad jo nepriėmė į bendrojo lavinimo mokyklą. Jis dabar mokosi specializuotoje mokykloje“, – pasakojo vieno iš vaikų mama Neringa Girdvainienė.

Pasak specialistų, reikėtų steigti ne specialias mokyklas, o bendrojo lavinimo mokyklose – specialias klases, nes buvimas kartu su įvairių sutrikimų turinčiais žmonėmis lavina socialinį intelektą.

„Socialinių įgūdžių formavimas su skirtingų poreikių vaikais yra pati geriausia metodika. Mes turime pavyzdžių, kai vaikai, turintys Dauno sindromą, iki pat 9 klasės mokėsi bendrojo lavinimo mokyklose ir jų socialinė raida žymiai sparčiau vystėsi“, – pasakojo socialinio projekto „Aš esu“ atstovė Skaidrė Račkauskienė.

Dauno sindromu serga maždaug vienas iš 800 gimusiųjų. Specialistai atkreipia dėmesį, kad sėkminga jų integracija į visuomenę priklauso būtent nuo jos dėmesio.

„Kaip sako žymus ispanų aktorius, turintis Dauno sindromą, Pablo Pineda, „mes esame daug kam labai nepažįstami, tačiau stenkitės mus pažinti“. Visuomenė turėtų laužyti stereotipus, priimti mus kaip kolegas“, – aiškino Santariškių klinikų gydytoja genetikė Aušra Matulevičienė.

Gerai jaustis turintiems Dauno sindromą padeda jūrų muziejuje įkurtas Delfinų terapijos centras.

„Šeimos gauna ne tik delfinų terapijos užsiėmimus – paslaugų komplekse jau yra papildomos veiklos. Yra judesio terapija, dailės, smėlio keramikos užsiėmimai, muzikos užsiėmimai, šokiai, bendravimas su ropliais ir panašiai“, – naujoves vardijo Jūrų muziejaus Delfinų terapijos skyriaus vedėja dr. Brigita Kreivinienė.

Specialistai ir tėveliai sako suprantantys, kad griauti stereotipus apie Dauno sindromą ir keisti visuomenės nuostatas  sudėtinga, tačiau vis tiek laukiantys vis didesnio aplinkinių supratimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi