Lietuvoje

2021.01.18 13:19

Tapinas: eidamas į postą prezidentas tikriausiai įsivaizdavo, kad tai bus supersmagus darbas, o jis bus visų mylimas

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2021.01.18 13:19

„Pilietis turi teisę ginčyti politiko pasisakymus, politikas nėra nebaudžiamas“, – sako žurnalistas ir visuomenininkas Andrius Tapinas, su kai kuriais politikais įsivėlęs ne tik į žodinius, bet ir teisinius ginčus. Jo kritikos taikiniu pastaruoju metu tapo ir prezidentas, į kurį, kaip pats sako, dėjo didelius lūkesčius, tačiau kiek nusivylė.


2019-ųjų liepą prisiekęs Gitanas Nausėda pradėjo eiti prezidento pareigas, po kiek daugiau nei pusmečio jo lyderystės jau ieškota susidūrus su COVID-19 krize. Kai kas jos pasigedo, tarp jų buvo ir A. Tapinas. LRT RADIJO laidos „Svarbus pokalbis“ pašnekovas sako turėjęs kitokius lūkesčius.

„Jaučiu nemažą nusivylimą valstybės vadovu, ir tai turint omenyje, kad buvau labai didelis jo simpatikas. Gitaną Nausėdą įsivaizdavau kaip puikų sprendimą Daukanto aikštėje. Deja, mano nuomonė pasikeitė, turbūt labiausiai pradėjo keistis tada, kai jis nesipriešindamas į Vyriausybę įvedė Narkevičių su Tamašuniene, kai visiškai dingo per pirmąją pandemiją, po to išlindo su tuo berniuko paklausimu – aišku, tai jau komiškas efektas“, – sakė „Laisvės TV“ įkūrėjas.

Vėlesni epizodai antrosios koronaviruso bangos metu taip pat susilaukė jo kritikos, nors gerų darbų esą taip pat būta – pavyzdžiui, ekspertų tarybos šalia prezidentūros įkūrimas.

„Po to jis nusprendė pademonstruoti, koks yra kietas ir vilkino Vyriausybės patvirtinimą tokiu kritiniu metu. Mano galva, mes praradome dėl prezidento užsispyrimo 10 ar 14 dienų, kai Vyriausybė jau galėjo veikti ir priiminėti sprendimus, nes nueinanti Vyriausybė jau nieko nebenorėjo daryti. Viešieji ryšiai labai šlubuoja, ir tų dviejų-trijų kūčiukų dėžių nuvežimas medikams ir numetimas ant asfalto, išsikvietus vienmarškinius medikus nuotraukai, ir dukros atsisiuntimas iš Vokietijos“, – kalbėjo A. Tapinas.

Jo manymu, G. Nausėdos lūkesčiai ir šių pareigų įsivaizdavimas galėjo būti gerokai kitokie.

„Toks įspūdis, kad prezidentas dar nelabai supranta, kas tai yra per pozicija, kurioje jis atsidūrė. Galbūt eidamas ten jis tikėjosi, kad tai bus supersmagus darbas, kuriame jis susitikinės su pasaulio lyderiais, bus labai svarbus, visų mylimas. Aišku, jo reitingai yra geri, bet aš manau, kad jis pradeda suprasti, kad turi prisitaikyti prie tam tikrų nepatogumų, bet jis nenori prisitaikyti: „kaip aš negaliu dukros atsisiųsti? Taigi teisėta. Kaip aš dabar turiu kraustytis iš savo stiklinio namo draustinyje? Taigi galiu nesikraustyti“. Ir nesikrausto“, – sakė A. Tapinas.

Į asmenines replikas G. Nausėda visgi nesileidžia, o po mokytojų profsąjungų protesto akcijos „Paskutinis skambutis“ tą padaręs Saulius Skvernelis iki šiol netiesiogiai įtrauktas į teisinį ginčą. Po tuomečio premjero pasisakymų, esą protestas organizuotas ne profsąjungų, o A. Tapino, veikiančio ne kaip žurnalistas, tačiau politikas, jis kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. Ši nagrinėti klausimą atsisakė, todėl A. Tapinas kreipėsi į teismą, kuriame procesai dar tęsiasi.

„Tai yra pavyzdys, kaip mūsų teisinė sistema veikia lėtai. Pretenzijų neturiu, veikia kaip veikia, tiesiog norime, kad Etikos ir procedūrų komisija Seime įvertintų tokį politikų elgesį. Porą kartų ji atsisakė tą daryti, logiška – kas norės eiti prieš premjerą? Abu kartus jie pralaimėjo teismines bylas, turėjo apmokėti teismo išlaidas, akivaizdu, kad Seimo politikai nelabai supranta, kad savo sprendimus turi pagrįsti teisiškai. Paskutinį teismo sprendimą jie apskundė, dabar mes laukiame Vyriausiojo administracinio teismo sprendimo. Jau metus beveik laukiame, tai įsivaizduojate, kokia yra eilė. Manau, jis bus teigiamas ir šis klausimas grįš jau į naujo Seimo Etikos ir procedūrų komisiją ir vėl bus svarstomas“, – „Svarbiame pokalbyje“ sakė A. Tapinas.

Taip jis sako norintis atkreipti dėmesį, jog politikai už savo žodžius turi atsakyti, o piliečiai, prireikus, gali gintis teisme.

„Aišku, tam reikia daug kantrybės ir užsispyrimo, turbūt daugelis žmonių nuleistų rankas dėl tokio dalyko, nes tai jau trunka kelerius metus. Bet aš noriu parodyti, kaip veikia mūsų teisinė sistema ir kad galų gale, jeigu turi pakankamai kantrybės ir užsispyrimo, žinai, kad esi teisus, teisinė sistema tave palaikys“, – sakė žurnalistas ir visuomenininkas.

Spalio pabaigoje Vyriausioji rinkimų komisija nutarė, kad kita A. Tapino iniciatyva – prieš Lietuvos lenkų rinkimų akciją-Krikščioniškų šeimų sąjungą (LLRA-KŠS) rinkimų kampanijos įstatymo nepažeidė, kaip teigė partijos lyderis Valdemaras Tomaševskis.

Pastarojo prašymo kreiptis į Konstitucinį Teismą nepatenkino tuometis Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir prezidentas Gitanas Nausėda, o galiausiai parlamentarų skundą atsisakė priimti Konstitucinis Teismas, motyvuodamas praleistu terminu.

„Gerbiamo europarlamentaro kerštas, aš vadinu tai kerštu, buvo nuožmus, – LRT RADIJUI sakė A. Tapinas. – Buvome apskųsti visoms įmanomoms institucijoms nuo FNTT, VMI, prokuratūros, Seimo, prezidentūros, Konstitucinio Teismo, policijos, man atrodo, manęs neapskundė tik gyvenamųjų namų bendrijai. VRK buvo gavusi, berods, 16 skundų, irgi buvo tyrimas. Viskas baigėsi tuo, kad visi pasakė nematantys jokių nusikalstamos veiklos ir įstatymų pažeidimo požymių“.

Apytikriai 15 tūkst. eurų – tokia žmonių suaukota suma disponavo A. Tapino akcija „Viso gero, Voldemortai“. Palyginti su LLRA-KŠS biudžetu, A. Tapino teigimu, tai yra tik nedidelė suma.

„Mes skaidriai viską parodėme, kiek ir kur išleidome, pateikėme ataskaitas, kaip visada darome“, – pridūrė pašnekovas. Pasak A. Tapino, šis atvejis rodo, jog informacinės erdvės balansas yra pasikeitęs – didesni resursai, savi informaciniai kanalai politikams dar negarantuoja pergalių.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Svarbus pokalbis“ įraše.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
29

Lietuvoje

2021.03.08 20:49

Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti visi jo gyventojai: vertinama, ar pastatą galima toliau eksploatuoti

papildyta vaizdo įrašu; pastatas turėjo problemų ir anksčiau; atnaujinta 22.15
29
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
15

Lietuvoje

2021.03.09 07:42

Ekspertų išvados – daugiabutis Gabijos gatvėje saugus: pažeidimų nėra, atšokusios plytelės priklijuotos nekokybiškai

gyventojai į namus galės grįžti dar šiandien; atnaujinta 09.22
15