Lietuvoje

2016.03.19 20:56

#Paskuipabėgėlius: Idomeni aklavietė – kas mus privertė grįžti?

Paulius Ramanauskas, 15min.lt2016.03.19 20:56

#Paskuipabėgėlius grįžta į karščiausią migrantų krizės tašką – Graikijos ir Makedonijos pasienį, kur aklavietėje atsidūrę migrantai beviltiškai bando prasibrauti pro aklinai užtvertą Makedonijos sieną.

Pusė metų. Tiek praėjo laiko nuo tada, kai mudu su Vidmantu Balkūnu baigėme kelionę paskui pabėgėlius. Šioje kelionėje pamatėme ir 15min skaitytojams parodėme, kaip iš tiesų atrodo migrantų krizė.

Neatsakyti klausimai

Tada per kiek daugiau nei tris savaites mes sėkmingai pasiekėme migrantų išsvajotą Vokietiją, pradėję kelionę Sirijos pasienyje, kur mus buvo sulaikę neuniformuoti Turkijos pareigūnai.

#Paskuipabėgėlius kelionės metu tikrai netrūko dramatiškų akimirkų. Turkijoje mes išlydėjome migrantų prigrūstą valtelę kelionėn Egėjo jūra. Europoje kitą dieną pasitikome juos išsilaipinančius Lesbo saloje.

Serbijoje braidėme po šiukšles, kurias migrantai paliko įsilaipindami į Balkanų ekspreso autobusą ir traukinį. Kroatijoje sutikome sirų, kurie patys prašė polietileninių maišų, kad galėtų sutvarkyti migrantų srauto apdergtus kukurūzų laukus.

Austrijoje gailėjome geraširdžių savanorių, kuriuos už nosies vedžiojo suįžūlėję geresnio gyvenimo ieškotojai. Vokietijoje, pasiekę paskutinę savo maršruto stotelę, jie nė nenorėjo ten pasilikti.

Tai mus sukrėtė. Tiesą pasakius, po pirmos kelionės #paskuipabėgėlius kilo daugiau naujų klausimų, nei suradome atsakymų.

Prieglobsčio prašė bet kas

Jau kelionės pabaigoje mane apėmė nerimas. Net Vokietija nėra pajėgi garantuoti prieglobsčio visiems prašantiesiems. Tuo labiau, ne kiekvienas prieglobsčio prašytojas ateina iš karo draskomos valstybės.

Tokiomis sąlygomis prieglobsčio prašytoju galėjo tapti bet kas – ne tik siras ar irakietis, bet ir iranietis ar kamerūnietis, ar bet kuris pakankamai gudrus pasinaudoti tokia unikalia proga, pavyzdžiui, albanas.

Vokietijos–Austrijos pasienyje sutiktas policijos atstovas Proeschke mane ramino, kad apie tai jo valstybės vadovai jau seniai pagalvojo. „Kiekvienas prieglobsčio prašytojas bus nuodugniai patikrintas, tai lems jo prašymo sėkmę“, – pareigūnas man išpyškino frazę, lyg išmokęs ją mintinai.

Tačiau kur dėsite tas dešimtis tūkstančių migrantų, kuriems suteikti prieglobstį atsisakysite? Parodysite duris? Ilgai pagalvojęs Proeschke atsitokėjo: „Siųsime juos atgal!“.

Vis dėlto taip paviršutiniškai į šią problemą žiūrėjo ne tik Pasau dirbęs Vokietijos policijos pareigūnas, bet ir Europos Sąjungos vadovai, kurie iki pat šios savaitės neturėjo nuoseklios strategijos, kaip suvaldyti neslūgstantį migrantų srautą.

Idomeni aklavietė

Po pusės metų viskas dramatiškai pasikeitė. Balkanų koridorius migrantams sandariai uždarytas, nes Makedonija nusprendė nebekentėti tokio žmonių iš Rytų antplūdžio. ES vadovai savo ruožtu taip pat rado būdą, kaip užkirsti kelią drastiškam migrantų srautui.

Ketvirtadienį Senojo žemyno galingieji tarėsi dėl papildomos kvotos pabėgėlių, kuriuos įsipareigojusios valstybės turėtų priimti tiesiai iš Turkijos. Kitaip tariant, vienas į Turkiją grąžintas prieglobsčio prašytojas reiškia vieną papildomą pabėgėlį ES.

Kol Briuselyje yra sprendžiamas jų likimas, už kelių tūkstančių kilometrų yra įstrigę 12 tūkstančių migrantų.

Graikijos–Makedonijos pasienyje esančiame Idomeni miestelyje prieglobsčio siekiantys žmonės jau kelias savaites gyvena nežinioje, o jų troškimas patekti į Vakarų Europą yra stipresnis net už mirtį.