Lietuvoje

2021.01.02 16:13

Į tėvystės atostogas norinčius eiti vyrus Lietuvos visuomenė vertina vis labiau

LRT TV naujienų tarnyba, Izabelė Pukėnaitė, LRT.lt2021.01.02 16:13

Vyrus, norinčius eiti vaiko priežiūros atostogų palankiai vertina vis daugiau Lietuvos žmonių – tai parodė  Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos tyrimas.  Kasmet daugėja ir tėčių, norinčių šia galimybe pasinaudoti, bet šis skaičius išlieka santykinai mažas, lyginant su gimstančių vaikų skaičiumi. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija žada iki 2022-ųjų pagerinti sąlygas tėčiams prižiūrėti vaikus.

Popiežius Pranciškus šiuos likusius ir ateinančius metus paskelbė švento Juozapo metais. Vilniuje gyvenantis, dukrą auginantis Tomas Tašauskas sako, kad Jėzaus tėvo pavyzys jį įkvėpia būti geresniu tėčiu.

„Šventas Juozapas man yra suprantingo rūpestingo supratingo, šeimai atsidavusio, dirbančio tėčio pavyzdys. Truputį pajuokaujant – jis nebuvo tas tėtis, kuris išėjo tėvystės atostogų, bet nepaisant to, labai aktyviai dalyvavo savo šeimos gyvenime“, – kalbėjo vilnietis Tomas Tašauskas.

Žinios. Penktadienį policija apgręžė apie 2 tūkst. vairuotojų, dėl karantino nesilaikymo nubausti 95 asmenys

Tomas tėvystės atostogose praleido pusmetį, pakeitė prieš tai dukra namie besirūpinusią žmoną. Tėčius kaip Tomas visuomenė palaiko vis labiau – tai parodė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos tyrimas.

7 iš 10 apklaustųjų teigė, kad jiems atrodo normalu, kai vyras ima vaiko priežiūros atostogas, o vaikui susirgus, nedarbingumo pažymėjimą. Tačiau tos pačios tarnybos duomenys rodo, kad visuomenės vertinimas labai skiriasi nuo veiksmų. Vaiko priežiūros atostogas vis tiek ima daugiau moterų – 76 procentai, o vyrų – 24 procentai.

„Vienavertus lūkestis yra tas, kad daugiau tėčių įsitrauks, bet kai klausiame konkrečiai ar turėtų vyrai įsitraukti tiek pat, kiek moterys, skaičiai statistikoje krenta. Jeigu darbas labai trukdytų derinti šeimyninius įsipareigojimus, tai jos būtų labiau linkusios nei vyrai keisti darbą arba pereiti prie nepilnos darbo dienos“, – kalbėjo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė Mintautė Jurkutė.

Lietuva iki 2022-ųjų metų įsipareigojo įteisinti neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas moterims ir vyrams. Gimus vaikui tiek mama, tiek tėtis turės panaudoti po 2 mėnesius apmokamų vaiko priežiūros atostogų. Jeigu, pavyzdžiui, tėtis nenorės išeiti savo 2 mėnesių vaiko priežiūros atostogų, mama jų perimti negalės, todėl bendras vaiko priežiūros atostogų terminas bus trumpesnis.

„Jeigu jie būtų įteisinami Lietuvoje, tai tėti sgalėtų bet kuriuo metu, iki kol vaikui sueis 2 metai ar 18 mėnesių, priklausomai, kokia alternatyva būtų pasirinkta. Jeigu tėtis nepasinaudoja tais privalomaisiais mėnesiais, taip pat ir mama nepasinaudoja, nes pas mus į vaiko priežiūrą gali išeiti tiek tėtis, tiek mama, jeigu jis nepasinaudoja, tai atitinkamai vaiko priežiūros atotostogų trukmė sumažėja“, – tikino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Donata Telišauskaitė-Čekanavičė.

Iš visų 24 vaiko priežiūros atostogų mėnesių, 2 privalomi mėnesiai tiek mamai, tiek tėčiui būtų apmokami 78 proc. nuo atlyginimo po mokesčių. Vaiko priežiūros atostogas išbandęs Tomas Tašauskas sako, kad atostogomis tokią patirtį pavadinti sunku, nes tai intensyvus darbas, kuris greitai atsiperka.

„Patiri tokių nuostabių akimirkų – pamatai savarankiškus savo vaiko žingsnius, aš atsimenu, tai buvo ryškiausia mano tėvystės patirtis, pirmasis vaikas atsistoja vidury kambario ir žengia pirmą žingsnelį. Tas mažas žingsnelis, kuris yra labai didelis jam“, – kalbėjo T. Tašauskas.

Nors Tėvystės atostogas mėnesį po vaiko gimimo įmančių vyrų skaičius Lietuvoje didėja, jis išlieka santykinai mažas, lyginant su bendrai gimstančių vaikų skaičiumi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt