Lietuvoje

2020.12.31 16:16

„Darbiečiai“ nežada linčiuoti savo lyderio, o politologas spėja – Uspaskichas liks, Guogą išmes kaip musę iš barščių

Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.12.31 16:16

Darbo partijos frakcijos Seime nariui Antanui Guogai pareiškus, kad apie neva nuo COVID-19 gydančio vandens dalinimą prabilęs „darbiečių“ lyderis Viktoras Uspaskichas turi trauktis iš partijos pirmininko pareigų, kiti „darbiečiai“ tikina nepritariantys partijos vadovo požiūriui, bet pagrindo jam trauktis nemato. Tuo metu politologas Vytautas Dumbliauskas svarsto, kad šis konfliktas pasibaigs V. Uspaskicho laimėjimu ir A. Guogos pašalinimu iš „darbiečių“ gretų.

Praėjusią savaitę Darbo partijos pirmininkas, europarlamentaras V. Uspaskichas, kalbėdamas socialiniame tinkle „Facebook“ apie kovą su pandemija, teigė, kad skiepai visuomenei nepadės ir pranešė apie vandenį, kuris neva ne tik apsaugo nuo COVID-19 ligos, bet ir gydo šia liga užsikrėtusius žmones. Vėliau politikas skelbė konkrečias vietas Lietuvoje, kur bus pardavinėjamas šis vanduo.

Darbo partijos frakcijos Seime narys A. Guoga pasmerkė V. Uspaskicho elgesį, pareikšdamas, kad tokie „darbiečių“ lyderio veiksmai nedera su Darbo partijos vertybėmis ir yra netoleruotini, nes gali pakenkti Lietuvai kovoje su COVID-19 pandemija.

Savo ruožtu jis paragino „darbiečius“ nekeliakluspčiauti V. Uspaskichui, skelbti partijos tarybos posėdį, kuriame būtų keliamas klausimas dėl partijos pirmininko tinkamumo pareigoms. Patį V. Uspaskichą jis ragino trauktis iš partijos vadovo posto. V. Uspaskichas atsikirto, sakydamas, kad A. Guoga užsiima savęs reklamavimu, o jo dienos Darbo partijoje yra suskaičiuotos.

Ilgamečiai bendražygiai vertinti lyderio veiksmų nenori

LRT.lt susisiekus Darbo partijos pirmininko pavaduotoju, Seimo nariu Valentinu Bukausku, šis tikino, kad partijos tarybos posėdis jau yra sušauktas, jis įvyks sausio 5 d. Anot jo, nėra aišku, ar per posėdį bus kelimas V. Uspaskicho likimo partijos pirmininko poste klausimas, mat nėra aišku, kokie klausimai įtraukti į tarybos posėdžio darbotvarkę.

V. Bukauskas, kelis kartus paklaustas, kaip vertina V. Uspaskicho elgesį, konkretaus atsakymo nepateikė. Jis taip pat aiškiai neatsakė, ar tiki partijos lyderio teiginiais apie nuo koronaviruso neva gydantį vandenį.

„Daug kas gydo. Mūsų kūno skysčiai sudaro 70 procentų organizme, tai vanduo visuomet buvo sveikatos šaltinis. Neturiu, ką pakomentuoti“, – sakė V. Bukauskas.

Buvęs ilgametis V. Uspaskicho bendražygis, šiuo metu partijai nepriklausantis, bet „darbiečių“ frakcijoje Seime dirbantis Vytautas Gapšys LRT.lt apie V. Uspaskicho situaciją kalbėjo dar mažiau. Politiko teigimu, dėl lyderio turi spręsti pati partija.

Pats V. Gapšys neslėpė nepritariantis V. Uspaskicho teiginiams apie gydymąsi nuo COVID-19 vandeniu.

„Mano manymu, neverta kalbėti apie vandens gydomąsias savybes, kurios nėra įrodytos mokslo. Aš to nekalbėčiau ir nerekomenduočiau kitam taip sakyti apie kažkokį produktą, apie kurį neturi tokių įrodymų“, – tikino V. Gapšys.

Ragino atskirti Uspaskicho gyvenimo būdą ir partiją

Seimo narys, „darbietis“ Viktoras Fiodorovas LRT.lt teigė, kad visuomenė turėtų suprasti, jog V. Uspaskicho teiginiai apie gydomąjį vandenį tėra jo nuomonė. Partija, anot politiko, esą nėra niekaip su tuo susijusi.

„Partijos pirmininkas apie pasikeitusį gyvenimo būdą deklaruoja jau nesuskaičiuoju kiek metų, taip kad normalu, kad jis tuo dalyku domisi, tuo užsiima ir tai atskirta nuo partijos ir politikos. Partijos programoje yra atskira sveikatos sritis ir mes tą programą stengsimės įgyvendinti. Manau, kad V. Uspaskicho domėjimasis vandeniu, vibracijomis tikrai nepersipina su partija“, – dėstė V. Fiodorovas.

Jis tikino, kad ir pats partijos lyderis esą „darbiečių“ neprašo padėti jam skleisti jo nuomonę apie pandemiją, gydymąsi nuo COVID-19.

„Taigi, svarstymo dėl pasitikėjimo pirmininku, nemanau, kad reikia. Manau, kad tas vandens klausimas yra visiškai asmeninis klausimas, V. Uspaskicho klausimas. O mes, kaip partijos nariai, kaip partijos kolegos, neturėtume kažkaip to vertinti tol, kol tas klausimas nepersikėlė į politinę darbotvarkę, o partijos politinėje darbotvarkėje to klausimo nėra“, – teigė „darbietis“.

V. Fiodorovas, paklaustas, ar V. Uspaskicho retorika nekenkia pačiai partijai, jos reputacijai, kartojo, kad „vandens klausimas“ nėra sprendžiamas partijos organuose, tad ir baimintis dėl reputacijos nėra pagrindo.

„Darbietis“, vertindamas A. Guogos raginimus V. Uspaskichui pasitraukti iš partijos pirmininko posto, pabrėžė, kad visi gali turėti savo nuomonę, tačiau kartu sakė manantis, kad A. Guoga paskubėjo.

„Manau, kad jis pasisakė šioje vietoje per aštriai. Aišku, kiekvienas gali turėti savo nuomonę, ją reikšti, bet geriausia tai daryti partijos viduje. Išdiskutuokime, pasikalbėkime ir priimkime sprendimus. Dabar panašu, kad buvo paskubėta“, – pažymėjo V. Fiodorovas.

Mazuronis: nemanau, kad Uspaskichas pasakė kažką naujo

Panašią nuomonę LRT.lt apie V. Uspaskichą pateikė ir „darbietis“, Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis. Anot jo, dalis partijos narių nepritaria lyderio nuomonei apie kovą su COVID-19, bet tai dar nereiškia, kad V. Uspaskichas turi trauktis.

„Manau, kad tikrai neturėtų trauktis, nes aš nematau, kad jis čia būtų padaręs kažką naujo arba kažką to, ko mes nebūtume girdėję dvejus ar trejus metus prieš rinkimus. Su ponu V. Uspaskichu bendrauju, kelis metus ir prieš Seimo rinkimus bendravau, tai jis visą laiką tą patį kalbėjo, apie tą sveiką gyvenimo būdą, tai buvo jo nauja gyvenimo linija, einanti paraleliai su politika, tai buvo toks V. Uspaskicho asmeninis hobis, pasaulėžiūra. Jis turi tokią nuomonę, tokią liniją, tai viskas tvarkoje. Bet aš to neriščiau su politine linija. Politinė linija eina sava vaga, o jo sveiko gyvenimo linija eina sava vaga“, – dėstė A. Mazuronis.

Jo manymu, V. Uspaskichas šiuo metu yra tinkamas lyderis Darbo partijai. Pasak A. Mazuronio partijos pirmininko veiksmai politinei jėgai nepakenks.

„Rinkėjai balsavo, girdėdami jo (V. Uspaskicho – LRT.lt) mintis, tokią pasaulėžiūrą, tokį gyvenimo būdą, rinkimų metu. [...] Nesuplakime politikos ir gyvenimo pasaulėžiūros į vieną vietą. Manome, kad kiekvienas žmogus turi teisę turėti kokią tik nori pasaulėžiūrą ir pagal ją gyventi“, – dėstė pašnekovas.

Politikas tikino nepritariantis V. Uspaskicho teiginiams apie neva nuo COVID-19 gydantį vandenį, tačiau pabrėžė, kad tai jam netrukdo dirbti kartu su juo.

„Turiu nuomonę tuo klausimu ir ji nebūtinai sutampa su partijos pirmininko nuomone, bet aš to nerišu su politika. Mano požiūris į tą sveiką gyvenimo būdą skiriasi nuo partijos pirmininko požiūrio. Partijos pirmininkas dabar visiškai alkoholio nevartoja, o aš išgeriu ir vyno, ir viskio, kai progos būna, bet tai man netrukdo dirbti vienoje politinėje jėgoje, partijoje ir siekti tų pačių politinių tikslų“, – kalbėjo A. Mazuronis.

Politologas įstitikinęs – kris ne Uspaskichas, o Guoga

Tuo metu Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas V. Dumbliauskas teigė manantis, kad „darbiečiai“ neišdrįs iš partijos pirmininko posto pašalinti V. Uspaskicho.

„Manau, kad „darbiečiai“ yra protingi žmonės ir turėtų suprasti, kad be V. Uspaskicho politine prasme yra niekas, nulis. Jie be V. Uspaskicho Seimą būtų matę kaip savo ausis be veidrodžio. Manau, jie tai supranta, tad nemanau, kad bus kokių revoliucijų“, – LRT.lt komentavo V. Dumbliauskas.

Anot jo, A. Guoga, viešai sukritikavęs V. Uspaskichą, veikiausiai pats bus pašalintas iš „darbiečių“ gretų.

„Jis yra perėjūnas, turtingas žmogus, ieškantis savęs, norintis kažką nuveikti, išmanantis viešuosius ryšius. Bet man atrodo, jis turi asmenybės problemų. Galėtų užsiimti verslu, bet vis metasi į politiką, tačiau ten savęs neranda. Panašiai yra su R. Karbauskiu.

Manau, kad A. Guogą išmes kaip musę iš barščių, nes jis yra svetimkūnis partijoje, frakcijoje. Ten esantys „darbiečiai“ seniai dirba su V. Uspaskichu, jie yra jam ištikimi. Ir patys „darbiečiai“ žino, kad be V. Uspaskicho jie yra niekas. Tad manau, kad A. Guoga patriukšmaus ir bus išmestas“, – dėstė politologas.

Jis tvirtino manantis, kad Darbo partijos elektoratas nuo „darbiečių“ dėl V. Uspaskicho pareiškimų apie neva COVID-19 gydantį vandenį nenusisuks.

„Didelės žalos partijai nebus, nes pats V. Uspaskichas yra fenomenas. Jis bėgo į Rusiją, iš ten rengė spaudos konferenciją, kaltina Lietuvą... Tiek visko jis yra pridaręs, bet nieko – už jį toliau žmonės balsuoja. Tad ir šį kartą pokyčių nebus“, – sakė V. Dumbliauskas.

Populiariausi

Radviliškio mero rinkimai
10

Lietuvoje

2021.04.19 13:28

Po Konstitucinio Teismo sprendimo – merų raginimas keisti Konstituciją

Šimašius: nebalsavau už šį įstatymą; atnaujinta 15.40
10
Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00