LRT FAKTAI
COVID-19 vakcinacija

Lietuvoje

2020.12.31 19:31

LRT FAKTAI. Melagienų kūrėjai skleidžia gandus apie verčiamus skiepytis ir reanimacijoje atsidūrusius medikus, išnaudojo gydytojo mirtį

Jurga Bakaitė, LRT.lt2020.12.31 19:31

Keičiamos darbo sutartys, grasinama ir tyčiojamasi – tokios žinutės prasidėjus gydytojų skiepijimui nuo COVID-19 plinta socialiniuose tinkluose bei marginaliuose naujienų puslapiuose.

Melagienų kūrėjai, kaip išsiaiškino LRT.lt, nesibodi pasinaudoti ir žmonių nelaimėmis – teigiama, kad paskiepytas nuo COVID-19 Kauno gydytojas yra kritiškos būklės, nors iš tikrųjų medikas susirgo būtent koronaviruso sukelta infekcija ir dar prieš vakcinai atkeliaujant į Lietuvą.

Prakalbo ir buvusi kandidatė į Seimą

Žinute, kad pažeidžiamos medikų teisės, pasidalijo Nendrė Černiauskienė, Seimo nario Valdemaro Valkiūno padėjėja, buvusio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja, rudenį kandidatavusi į Seimą.

Feisbuke ji skelbia, kad medicinos įstaigų darbuotojai „psichologiškai prievartaujami“ skiepytis, komentavo situaciją ir straipsniuose internete, ten teigė, esą grasinama pakeisti darbo sutartis.

„Taip, turime tokios informacijos, pateiksime ją žiniasklaidai, kuri nėra susaistyta ją pateikti kitaip“, – paprašyta patikslinti kaltinimus ir pateikti įrodymus, LRT.lt portalui sakė N. Černiauskienė ir daugiau kalbėti nepanoro.

Išnaudojo mediko tragediją

Socialiniuose tinkluose ir anoniminiuose komentaruose taip pat kalbama apie tris Kauno medikus, neva atsidūrusius reanimacijoje po to, kai buvo paskiepyti, minima ir konkretaus gydytojo pavardė.

Kaip išsiaiškino LRT.lt, šis gydytojas susirgo COVID-19 ir tai nutiko dar prieš vakcinai pasiekiant Lietuvą, jo kolegos socialiniuose tinkluose apgailestavo būtent dėl to, kad medikas vakcinos nesulaukė, trečiadienį jis mirė.

Ligoninės: nesiskiepijantis personalas persigalvoti neverčiamas

LRT.lt kalbinti ligoninių atstovai paneigė, kad skiepijimasis COVID-19 vakcina yra privalomas ar kad darbuotojai verčiami keisti darbo sutartis.

Vienintelis apribojimas – kai kuriose ligoninėse nepasiskiepijęs personalas dėl saugumo priežasčių dirbs tik su nesunkiai sergančiais ligoniais. Šiuo metu ligoninėse jau yra panašūs darbo organizavimo pakeitimai: rizikos grupėje esantis personalas nedirba su COVID-19 pacientais, kad neužsikrėstų.

Kauno klinikų atstovė spaudai Austė Aleksandravičiūtė-Šviažienė sakė, kad per pirmojo skiepijimo dienas neatėjusių skiepytis darbuotojų „beveik nebuvo“.

„Kauno klinikose jokių prievolių ar juolab sankcijų nepasiskiepijusiems darbuotojams nėra. Mes gerbiame kiekvieno žmogaus nuomonę ir laisvę pasirinkti.

Skiepijimas yra savanoriškas, bet labai svarbus sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojams, apsaugant tiek save, tiek pacientus. Raginame darbuotojus skiepytis, remtis sąmoningumo ir mokslo įrodymų principais ir nuolat komunikuojame apie vakcinacijos naudą bei svarbą medicinos sektoriaus darbuotojams, tačiau sprendimas skiepytis yra paliekamas kiekvienam asmeniškai“, – sakė ji.

Kad nesiskiepijančio personalo yra, tačiau tik nedidelė dalis, LRT.lt sakė ir LSMU Kauno ligoninės atstovas spaudai Saulius Tvirbutas.

„Apie absurdišką ir šmeižikišką melą neverta daug kalbėti, galime tik priminti, kad už skleidžiamą šmeižtą, reputacijos menkinimą, taip pat asmens garbės ir orumo žeminimą yra numatyta teisinė atsakomybė“, – LRT.lt teigė S. Tvirbutas.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų atstovai taip pat paneigė, kad vakcinavimas yra prievolė.

„VUL Santaros klinikos stengiasi atsižvelgti pirmiausia į pacientų interesus: sergantiesiems lėtinėmis ligomis, po operacijų, transplantacijų, kitų sudėtingų procedūrų užsikrėtimas koronavirusine infekcija kelia pavojų jų sveikatai ir gyvybei. Todėl taip svarbu vakcinuotis visiems medikams. Vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministro įsakymu prioriteto tvarka sudaryti sąrašai ir vakcinacijos procesas nuo pirmosios vakcinacijos dienos vyksta organizuotai ir sklandžiai“, – sakoma atsiųstame pranešime. Iš viso šiose klinikose paskiepyta beveik 2000 medikų.

Melagienos

Skiepytis ar nesiskiepyti, medicinos įstaigų personalas sprendžia savo valia, LRT.lt patvirtino didžiųjų Lietuvos ligoninių atstovai. Jie pabrėžė, kad dauguma darbuotojų skiepytis pageidauja. Internete šiuo metu sklinda melagienos, esą grasinama pakeisti medikų darbo sutartis, o keli gydytojai dėl vakcinos patyrė komplikacijų. Tačiau iš tikrųjų medikai susirgo dar prieš vakcinai atkeliaujant į Lietuvą.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt