Lietuvoje

2016.03.16 23:42

Buvo svarstomos galimybės kompensuoti meningokoko skiepus vaikams

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, LRT RADIJAS, ELTA2016.03.16 23:42

Seimo sveikatos reikalų komitetas posėdyje apsvarstė galimybes kompensuoti meningokoko skiepų vaikams išlaidas ir šiuos skiepus įtraukti į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Kaip teigia sveikatos apsaugos ministras Juras Požela, šie skiepai anksčiau ar vėliau atsiras privalomųjų sąraše ir bus finansuojami valstybės

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė ministerijos paprašė per savaitę pateikti siūlymus, kaip skubiai būtų galima apsirūpinti vakcina, taip pat – kokių žingsnių bus imtasi dėl nemokamo skiepijimo.

J. Požela sakė negalintis nurodyti konkretaus laiko, kada meningokokinė vakcina atsiras tarp privalomų skiepų, bet ateityje tai tikrai bus padaryta.

Kaip anksčiau trečiadienį LRT RADIJUI sakė Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas, šiemet teigiamo atsakymo nebus.

„Juras Požela pirmadienį žiniasklaidai tikino, kad šiemet teigiamo atsakymo dėl galimybių kompensuoti vakciną tikrai nebus“, – teigė A. Matulas.

Be to, pasak jo, Lietuvoje sergamumas meningokoko infekcija yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje, todėl turi būti ieškoma būdų, kaip užkirsti kelią šiai pavojingai ligai.

Medikai sako, kad vakcina brangi – kainuoja apie 130 eurų, o jos galiojimo terminas ribotas. Be to, atsižvelgiant į amžių, vienam vaikui reikia nuo dviejų iki keturių vakcinos dozių. Tėvai piktinasi, kodėl vakcina nekompensuojama.

Valstybinės ligonių kasos teigia, kad šie skiepai per metus papildomai kainuotų apie 8 mln. eurų, t.y., beveik tiek pat, kiek šiuo metu iš viso numatyta vakcinavimo programai.

Visuotinis skiepijimas – anksčiausiai po kelerių metų

Visuotinai vaikai nuo meningokoko valstybės lėšomis galėtų būti pradėti skiepyti ne anksčiau nei po kelerių metų, teigia sveikatos apsaugos ministras Juras Požela. 

„Esu tikras, kad tai kažkada bus, bet labai realistiškai vien tai, kad vakcina techniškai pasiektų šalį – būtų pagaminta ir nupirkta, manau, kad kalba eina apie kelerius metus“, – sakė J. Požela. 

Pasak ministro, sprendimas dėl vakcinos pirkimo nėra priimtas.

„Yra Ligonių kasos padariusios skaičiavimus, tai kainuotų 8 mln. eurų, tai yra beveik tiek pat, kiek iš viso valstybė skiria vakcinacijai per metus, jeigu būtų skiepijami visi vaikai“, – teigė J. Požela.

Pasak ministro, problema ta, kad gamintojas negamina tiek daug vakcinų, koks būtų poreikis. 

„Diskutuosime toliau ministerijoje, Seimo Sveikatos reikalų komitete. Politikų ir mano asmeniškai, kaip ministro, nuomonė yra labai aiški, kad vakcinacijas turime didinti. Kitaip tariant, turime kuo daugiau vakcinų turėti kompensuojamų iš valstybės biudžeto, kad būtų išvengta susirgimų, kurių gydymas valstybei kainuoja dar brangiau nei vakcinacija“, – sakė J. Požela. 

Šiuo metu valstybės lėšomis nuo meningokoko vaikai yra skiepijami tik Jungtinėje Karalystėje.

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė žiniasklaidai teigia, kad vakcinos Lietuvoje nebeliko dėl padidėjusių vaikų skiepijimo mastų. Esą Europoje yra vienas gamintojas ir jis nesugeba pagaminti tiek vakcinos, kiek jos dabar reikia – tai liečia ne tik Lietuvą – visoje Europoje pasiūla mažesnė nei paklausa.

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro duomenimis, dar šią savaitę Lietuvą pasieks nedidelis vakcinos kiekis – galbūt iki 300 dozių, kurios bus gautos iš kitų Europos šalių. Didesnis kiekis Lietuvą turėtų pasiekti antroje balandžio pusėje.

Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus.

Lietuvoje kasmet fiksuojama iki 80 meningokoko infekcijos atvejų. Pernai Lietuvoje užfiksuoti 74 infekcijos atvejai, iš jų 7 baigėsi mirtimi.