Naujienų srautas

Lietuvoje2013.03.07 16:41

Prezidentė: Karolio Didžiojo apdovanojimas – ne man, o visai Lietuvai

ELTA 2013.03.07 16:41

Trečiadienį susitikusi su Vokietijos miesto Acheno meru Marcelu Philippu ir Tarptautinio Karolio Didžiojo apdovanojimo fondo direktorių tarybos pirmininku Jurgenu Lindenu, kurie oficialiai paskelbė apie Lietuvos vadovei 2013 metais skiriamą garbingą Karolio Didžiojo apdovanojimą, Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad šis garbingas apdovanojimas skiriamas ne jai, o visai Lietuvai.

Trečiadienį susitikusi su Vokietijos miesto Acheno meru Marcelu Philippu ir Tarptautinio Karolio Didžiojo apdovanojimo fondo direktorių tarybos pirmininku Jurgenu Lindenu, kurie oficialiai paskelbė apie Lietuvos vadovei 2013 metais skiriamą garbingą Karolio Didžiojo apdovanojimą, Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad šis garbingas apdovanojimas skiriamas ne jai, o visai Lietuvai.

Politikos „Oskaru“ vadinamame apdovanojime D. Grybauskaitė nurungė 15–20 kitų kandidatų, sakė Lietuvoje viešintys svečiai iš Vokietijos, jos kandidatūra palaikyta vienbalsiai.

Direktorių tarybos atstovai pabrėžė, jog Prezidentės D. Grybauskaitės vaidmuo yra išskirtinis siekiant Europos Sąjungos (ES) vienybės ir įveikiant sudėtingus ekonominius išbandymus.

„Krizei įveikti reikėjo, kad garsūs asmenys prisiimtų ryžtingus įsipareigojimus, kad priimtų drąsius ir teisingus sprendimus, nestokotų ryžto ir pasitikėjimo savimi. Reikėjo asmenybių, kurios net sunkiais laikais galėtų patarti ir kartu pelnyti savo šalies ir partnerių Europos Sąjungoje pasitikėjimą“, – teigiama apdovanojimo aiškinamajame rašte.

Pasak direktorių tarybos atstovų, kelias, kurį nuėjo Baltijos valstybės, yra įspūdingas. Jų teigimu, Lietuva yra susitelkimo, pasiaukojimo ir sėkmės pavyzdys visai Europai.

Taip pat pabrėžiami šalies vadovės nuopelnai einant Europos Komisijos narės pareigas. Ji sėkmingai reformavo ES biudžetą, priėmė sprendimus, kurie padėjo Bendrijos narėms susitarti sunkiose derybose dėl finansinės perspektyvos.

„Prezidentė yra viena iš svariausių ES lyderių. Jinai yra lyderė ne tik ES, bet taip pat Europos vadovė kelyje į ES. Ji padėjo integruoti Lietuvą į ES bendriją. Ji buvo labai sėkminga komisarė 2004-2008 m., reformavo ES biudžetą, taip pat finansus ir 2006 metais buvo paskelbta geriausia komisare“, – žurnalistams po susitikimo sakė J. Lindenas.

Pasak Tarptautinio Karolio Didžiojo apdovanojimo fondo direktorių tarybos, kurią sudaro 17 narių, pirmininko J. Lindeno, į garbingą apdovanojimą pretendavo 15–20 kandidatų, procesas truko 4–5 mėnesius.

„Kiekvienas kandidatas buvo aptartas, atidžiai išnagrinėta jo biografija, veikla ir toks buvo procesas randant geriausią, tinkamiausią kandidatą. Nusprendėme apdovanojimą skirti Lietuvos Prezidentei – tai buvo vienbalsis sprendimas“, – sakė J. Lindenas.

Jis patikslino, kad kandidatus į Karolio Didžiojo apdovanojimą gali siūlyti visi norintieji, tačiau, kas nominavo D. Grybauskaitę, neatskleidė.

Acheno meras M. Filipas pridūrė, kad apdovanojimas yra puiki žinia paskleisti žinią apie Lietuvą, Baltijos regioną. Anot jo, Acheno miesto vieta Europoje ypatinga, nes Karolis Didysis gyveno Achene, kai vadovavo Europai.

„Tai yra kaip tiltas tarp praeities ir ateities. Mes esame prie pat Belgijos ir Olandijos sienos, ir todėl mūsų kiekvienos dienos politika susijusi su įvairiomis kultūromis, kalbomis, ir mes stengiamės kuo geriau dirbti ES daugiaplanėje kultūros plotmėje“, – sakė M. Filipas. Apdovanojimo metu Achene vyks daug kultūrinių įvykių, pokalbių-diskusijų. Tik du kartus apdovanojimas buvo įteiktas ne Acheno mieste.

„Tarptautinis Karolio Didžiojo apdovanojimas yra labai garbingas visos Lietuvos įvertinimas. Tai pripažinimas, kad mūsų pasiekimai ir nuveikti darbai yra svarbus indėlis stiprinant ES vienybę ir stabilumą. Šis apdovanojimas rodo, kad prieš devynerius metus į Europos Sąjungą įstojusi Lietuva yra atsakinga bendrijos narė“, - sakė Prezidentė. Šalies vadovė teigė buvusi nustebinta tokio apdovanojimo.

Svečiai iš Vokietijos patikino laukiantys D. Grybauskaitės apsilankymo Achene.

Karolio Didžiojo apdovanojimas Lietuvos vadovei bus įteiktas gegužės 9-ąją – Europos dieną per iškilmingą ceremoniją Acheno rotušėje.

1950 m. Acheno piliečių įsteigtas apdovanojimas yra garbingiausias ir svarbiausias įvertinimas, teikiamas už ypatingus nuopelnus Europos vienybei.

Šį apdovanojimą yra gavęs Popiežius Jonas Paulius II, ES įkūrėjai – Jeanas Monnet, Konradas Adenaueris, Robertas Schumanas, Didžiosios Britanijos premjeras Winstonas S. Churchillis, Europos Komisija, Ispanijos karalius Chuanas Karlas, JAV prezidentas Billas Clintonas, Čekijos humanistas ir šios šalies vadovas Vaclavas Havelas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Jungtinės Karalystės premjeras Tony Blairas, Pasaulio banko vadovas Jeanas Cloude`as Trichet, ES bendroji valiuta euras, Nyderlandų Karalienė Beatričė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi