Lietuvoje

2020.12.23 15:35

Ligoninės ruošiasi: per Kalėdas – ne tik tradiciniai pagalbos prašantys pacientai, bet ir didesnė banga sunkių COVID-19 ligonių

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.12.23 15:35

Medikai rengiasi kitokiam šventiniam periodui nei kada anksčiau – įvertinamos medikų, galėsiančių dirbti su COVID-19 sergančiaisiais pajėgos bei šioms dienoms reikalingų laisvų vietų ligoninėse skaičius. Teigiama, kad Klaipėdos regione naujiems ligoniams vietų turėtų pakakti, tačiau opus išlieka medikų trūkumo klausimas, uostamiestyje darbą jau pradėjo savanoriai. Ligoninės šiomis dienomis laukia ir medikus pasieksiančių pirmųjų vakcinų nuo COVID-19 bei skiepijimo startui.

Lietuvoje sparčiai plintant COVID-19 ligai ligoninės planuoja darbą šventinėmis dienomis. Klaipėdos regiono ligoninės numato, kad per šventines dienas vietų sergantiesiems COVID-19 neturėtų pritrūkti.

Pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL), kuri yra COVID-19 situaciją koordinuojanti visame regione, vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis teigė, kad šiuo metu visame regione yra apie 100 laisvų ir COVID-19 ligoniams paruoštų lovų.

„Mes galime dar papildomai išskleisti apie 20–30 lovų, jeigu iškiltų reikalas. Tačiau be abejonės, yra problema su personalu visose įstaigose, tarp jų – ir mūsų. Bet esame numatę rezervinį personalą ir manome, kad per šventes su šia „kovidine“ problema susitvarkysime“, – dėstė V. Janušonis.

Klaipėdoje darbą pradėjo savanoriai

KUL jau pradėjo darbuotis ir savanoriai. Tiesa, kol kas jų nėra daug – tik du, prie kurių netrukus turėtų prisijungti ir trečiasis.

„Čia galbūt daug triukšmo dėl savanorių, bet realiai, žinoma, reikia savo jėgomis stengtis susitvarkyti, kadangi savanoriai yra ne specialistai, o tiesiog žmonės, kurie nori padėti“, – pastebėjo vyriausiasis gydytojas.

Trečiadienį Lietuvoje paskelbta apie per praėjusią parą užfiksuotą dar vieną naujų užsikrėtimo atvejų „rekordą“. Daugybė susirgimų reiškia ir augantį krūvį ligoninėms.

„Prieaugis ligoninėse paprastai būna po 7–10 dienų. Reiškia, reikia tikėtis, kad kažkur šventiniu laikotarpiu, turint omenyje, kad ir anksčiau buvo pakankamai dideli nustatyti kiekiai, bus pakilimas“, – prognozavo ligoninės vadovas.

Anot V. Janušonio, per praėjusią parą KUL hospitalizuota 17 naujų COVID-19 liga sergančių pacientų, o iš viso ligoninėje šiuo metu gydomi 125 pacientai, 19 iš jų – reanimacijoje. Visame regione per parą paguldoma iki 40–50 šia liga sunkiai sergančių žmonių.

Netrukus bus skiepijami medikai

Jau ne pirmą dieną KUL ruošiasi ir vakcinacijai nuo COVID-19.

„Esame pasiruošę. Šiandien jau gavome informaciją, kad 26 dieną atvyksta vakcina. Du blokai pas mus, tai apie 2 tūkst. regionui“, – informavo V. Janušonis

Skiepijimas bus vykdomas per KUL, kaip atraminę regiono ligoninę. Tvarka jau aptarta su regione veikiančiomis įstaigomis, suformuotos skiepijimo komandos, metodikos, logistiniai ir kiti klausimai.

„Kadangi principas yra savanoriškumo, yra atsisakančių skiepytis. Persirgusių taip pat neskiepysime“, – paaiškino vyriausiasis gydytojas.

Dar renkama informacija, ar daug medikų atsisakys jiems priklausančios vakcinos, tačiau tikėtina, kad tokių bus apie 10–15 proc.

„Priežastys turbūt asmeninės – įvairios. Kadangi yra savanoriškumas, tai mes informacijos apie priežastis nerenkame, neprivalo pateikti. Bet galbūt bijo alerginių reakcijų, gal dar kažko“, – svarstė vyriausiasis gydytojas.

Vakcinos, pasak V. Janušonio, prioritetine tvarka bus skiriamos tam medicinos personalui, kuris dirba su COVID-19 sergančiais ligoniais, taip pat reanimacijos, onkologijos-hematologijos, skubios pagalbos bei priėmimo skyrių personalui bei visiems tiems, kurie teikia skubią pagalbą.

Populiariausi