Lietuvoje

2016.03.14 15:43

Koks K. Trečioko likimas? Aritmetika labai paprasta

Mindaugas Jackevičius, DELFI.lt2016.03.14 15:43

„Tvarkos ir teisingumo“ partija tiek įklimpusi į skandalus, kad ministro atsistatydinimas čia jau tikriausiai nepadės, sako politologas Mažvydas Jastramskis. Tuo metu politologas Lauras Bielinis mano, kad per vasarą skandalai iš viso pasimirš.

Pirmadienį premjeras Algirdas Butkevičius nesulaukė aplinkos ministro „tvarkiečio“ Kęstučio Trečioko atsistatydinimo pareiškimo. Jo likimą žadama spręsti po Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išvadų. Pats K. Trečiokas laukia premjero sprendimo arba interpeliacijos Seime.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojo M. Jastramskio teigimu, „tvarkiečiai“ dabar tiek įsisukę į skandalus, kad jiems tai elektorato atžvilgiu atsiliepia tik neigiamai.

 „Ir ministro atsistatydinimas čia jau tikriausiai nepadės. Dėl interpeliacijos – klausimas, kiek bus vieninga valdančioji dauguma. Galbūt Darbo partija, norėdama sumažinti „Tvarkos ir teisingumo“ konkurenciją, gali būti jai ir palanki“, – svarsto politologas.

„Mes K. Trečioko elgesį vertiname prastai, mūsų nuomone, ministras neturėtų bėgioti, kur jam kas nurodo. Tačiau, iš kitos pusės, nesiruošiame žaisti politinių žaidimų destabilizuojant Vyriausybę“. (…) Mes mūru nestosime ginti (K. Trečioko – DELFI), nes, mūsų nuomone, veiksmai nėra labai korektiški. Iš kitos pusės, tikrai nebūsime įrankis opozicijos rankose bandant destabilizuoti situaciją valdančiojoje daugumoje“, – klausiamas, kaip interpeliacijos K. Trečiokui metu balsuotų Darbo partijos frakcija, kalbėjo partijos lyderis Valentinas Mazuronis.

Pasak V. Mazuronio, frakcija negali svarstyti interpeliacijos klausimo, nes dar nematė jos teksto. Be to, sako jis, pirma reikėtų išklausyti ministro atsakymus.

M. Jastramskio nuomone, nei premjerui A. Butkevičiui, nei prezidentei Daliai Grybauskaitei nėra itin naudingas besitęsiantis konfliktas, nes pralaimėti gali abi pusės.

TSPMI dėstytojas nemano, kad dėl tebesitęsiančių skandalų drastiškai keistųsi valdančiųjų socialdemokratų reitingas. Mat, sako jis, jei premjeras A. Butkevičius imtųsi iniciatyvos, lyg ir parodytų, kad pripažįstama Druskininkų mero socialdemokrato Ričardo Malinausko kaltė.

Tačiau pašnekovas neatmeta galimybės, kad realus reitingas – žmonių, kurie pasiryžę tikrai balsuoti už socialdemokratus – gali truputį pamažėti.

L. Bielinis: per vasarą viskas bus pamiršta

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius L. Bielinis pirmiausia atkreipia dėmesį, kad viskas, kas vyksta valdžios sluoksniuose, vienaip ar kitaip susieta su artėjančiais rinkimai ir interesais.

„Mes turime suprasti ir tik tuo vadovautis: bet koks politinis sprendimas turi būti paremtas labai aiškiu formaliu teisiniu išvadų paketu, todėl premjero arba Vyriausybės sprendimas dėl ministro, kitų valdininkų neturi būti priimtas vien tik todėl, kad, sakykime, žiniasklaidoje apie tai daugiausia kalbama“, – sako L. Bielinis.

Pasak L. Bielinio, premjeras elgiasi teisingai – sprendimai turi būti motyvuoti ir teisiškai pagrįsti, o ne padiktuoti žiniasklaidos nuomonės.

Ar realus būtų K. Trečioko interpeliacijos klausimas? „Aritmetika paprasta – jeigu valdančiosios partijos nepalaiko, bet kokia interpeliacija yra beprasmė“, – teigė politologas.

Nors dabartiniai skandalai R. Pakso partijai ne į naudą, jis siūlo nepamiršti, kad dabar pavasaris: per vasarą daug kas užsimirš. „Tai, kad šiandien daug kalbama apie vieną ar kitą problemą, susietą su „Tvarkos ir teisingumo“ partija, visai nereiškia, kad šios problemos jau yra užfiksuotos ir būtent taip viskas išsispręs. Greičiausiai viskas paskęs ilguose kalbėjimuose, tyrimuose ir politinėse deklaracijose, manau, rudeniop visuomenė arba turės sulaukti naujų skandalų, arba visiškai nebus prisiminta tai, kas buvo pavasarį“, – prognozuoja VDU profesorius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt