Naujienų srautas

Lietuvoje2016.03.14 14:53

Premjeras nesulaukė K. Trečioko atsistatydinimo pareiškimo ir laukia VTEK išvadų

Premjeras Algirdas Butkevičius pirmadienį sakė nesulaukęs aplinkos ministro „tvarkiečio“ Kęstučio Trečioko atsistatydinimo pareiškimo ir jo likimą žada spręsti po Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išvadų. VTEK iš prokurorų gautą medžiagą vertins trečiadienį.

„Iki VTEK posėdžio laukiu, kol komisija priims sprendimą ir po to priimsime tam tikrus sprendimus“, – žurnalistams pirmadienį sakė vyriausybės vadovas.

Paklaustas, ar teiks ministro atstatydinimą, jei etikos sargai pripažins jį pažeidus etiką, premjeras atsakė: „Jei etika bus pažeista, tikrai taip“.

Anot A. Butkevičiaus, kol kas sunku atsakyti, ar ministras melavo.

„Aš vertinu vienu aspektu – jei ministras matė tam tikrų grėsmių ar pavojų, vyriausybės posėdžiui prasidedant aš jam uždaviau klausimą, kaip nujausdamas, kaip ir visada, prieš kiekvieną įtraukiamą (į posėdžio darbotvarkę – BNS) papildomą klausimą, ar klausimas (nutarimo naikinančio kurortines zonas – BNS) yra suderintas, buvo aiškiai pasakyta, kad klausimas yra suderintas. (...) Jei šis pažeidimas bus, tada, savaime suprantama, bus atsisveikinta“, – pabrėžė premjeras.

Anot jo, jei po nepalankaus VTEK sprendimo ministras pats nesitrauks, premjeras nelaukdamas interpeliacijos pats teiks ministro atstatydinimą prezidentei.

„Interpeliacijos nelauksime, jei VTEK anksčiau pateiks savo išvadą, tikimės, kad greitai šį klausimą apsvarstys, nes interpeliacija sukelia labai daug emocijų ir realių diskusijų praktiškai nevyksta, vyksta politikavimas“, – sakė A. Butkevičius.

Premjeras, praėjusią savaitę gavęs vyriausybės teisininkų išvadas dėl paviešintų K. Trečioko ir Druskininkų mero Ričardo Malinausko pokalbių, teigė, kad ekspertai nenustatė ministro pažeidimų.

Tačiau premjeras ministro elgesyje sakė įžvelgiantis tam tikrų moralinių ir etinių pažeidimų, kurie kenkia visos vyriausybės įvaizdžiui.

VTEK atstovė Eglė Ivanauskaitė BNS teigė, kad trečiadienį komisija vertins iš prokuratūros gautą medžiagą, spręs, ką su ja daryti.

Vasario 29 d. ikiteisminį tyrimą nutraukę prokurorai konstatavo, kad K. Trečioko veiksmai nebuvo nusikalstami ir nepadarė didelės žalos valstybei, fiziniams ar juridiniams asmenims.

K. Trečiokas: sprendimus daro pinigai

Aplinkos ministras K. Trečiokas pirmadienį kartojo neketinąs rašyti atsistatydinimo pareiškimo, nes nematąs tam jokio pagrindo.

„Nemoku rašyti prieš save, tokių nesąmonių nerašau. Žodį buvau davęs, kad nerašysiu, vis nerandu argumentų, kodėl taip turėčiau daryti“, – po vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė ministras.

„Laukiu kol priims sprendimą premjeras arba laukiu interpeliacijos. Yra visas būdas priemonių šitokį ministrą sutvarkyti ir leisiu tą arsenalą naudoti“, – pridūrė jis.

Paklaustas, kodėl interpeliacijos klausimyne įtrauktas asociacijos EEPA (Elektros ir elektroninės įrangos gamintojų ir importuotojų asociacija) klausimas, ministras atsakė: „Kyšo ausys“.

„Taip, aš seniai tai kalbu garsiai, prokuratūrai atiduota daug medžiagos ir šiandien prokuratūra ataskaitą teikė ir paprašiau prokurorą atkreipti dėmesį į tokias bylas, prokuroras yra pažadėjęs“, – į klausimą, ar kas nors bando su juo susidoroti, atsakė K. Trečiokas.

Kam gali būti naudingas jo pasitraukimas, K. Trečiokas neatsakė ir kalbėjo užuominomis: „Yra dalykų, kuriuos žinau ir neturiu sakyti arba negaliu įrodyti. Laikas parodys, bet yra bylos, kurias esame pradėję, tie milijoniniai sukčiavimai, visokių pažymų rašymai negali likti, reikia kažką daryti, juk dangus griūva. Jei rimtai, tie pažeidėjai, manau, ir daro kažką.“

Paklaustas, ar VTEK išaiškinus, kad ministras pažeidė etiką, K.Trečiokas teigė teiksiąs atsistatydinimo prašymą: „Taip, jau tada, kas lieka, tada neetiškas turės pasitraukti“.

„Pinigai yra įtakingi, nesvarbu, kieno tai yra: perdirbėjų, kontrabandininkų, narkotikų pinigai, bankų pinigai. Pinigai daro pas mus dabar sprendimus“, – BNS paklaustas, ar šalies atliekų perdirbėjai yra tokie įtakingi ir gali pakeisti jiems netinkantį ministrą, sakė K. Trečiokas.

„Vieni iš tų, kurie manęs tikrai nepageidauja, tikrai yra (...) kurie organizuoja (atliekų perdirbimą – BNS), organizacijos, kurios išrašinėja fiktyvias pažymas, jiems iš tikrųjų yra didelė kliūtis“, – sakė K. Trečiokas.

Ministras teigė, kad dėl fiktyvaus atliekų perdirbimo organizavimo buvo sukurta darbo grupė, joje yra ne tik Aplinkos ministerijos, bet ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, prokuratūros, Muitinės departamento, Valstybinės mokesčių inspekcijos, kitų ministerijų atstovai.

„Visam šitam būry suslėpti galus arba labai brangiai kainuos, arba šitas reikalas pajudės. Tai yra signalas, už tai man niekad neatleis“, – sakė K. Trečiokas.

Iš pokalbių išklotinių paaiškėjo, kad Druskininkų meras ne kartą prašė ministrą parengti nutarimą dėl kurortų apsaugos zonų panaikinimo, o šis pažadėjo tai padaryti. Toks vyriausybės nutarimas priimtas pernai rugsėjį.

R. Paksas ministro likimą paliko spręsti Seimui

„Kol kas galutinio sprendimo nėra. Aš informavau ministrą pirmininką, kad „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija palaiko ministrą K. Trečioką ir partijos prezidiumas palaiko ministrą K. Trečioką, ir šią minutę ministras nenusiteikęs trauktis iš pareigų, ir, matyt, sulauksime interpeliacijos. Aš taip jaučiu pagal opozicijos nusiteikimą“,– pirmadienį po susitikimo su premjeru sakė R. Paksas.

Pasak R. Pakso, interpeliacija būsiąs labai geras būdas K. Trečiokui atsakyti į visus kilusius klausimus.

„Ir galbūt ne tik į tuos, o kur kas gilesnius, probleminius, kurie galbūt ir darė įtaką tam paviršutiniškam norui patraukti normaliai dirbantį ministrą“, – teigė partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas.

Nors K. Trečioką trauktis ragina ir prezidentė, tačiau, pasak R. Pakso, premjeras turi nuspręsti, ar palaikyti koalicijos partnerius ir ministrą K. Trečioką, „ar galbūt kitaip pasielgti“. R. Paksas tikino neišgirdęs tiesaus atsakymo iš A. Butkevičiaus dėl aplinkos ministro. Jo manymu, ministro patraukimas būtų ne geriausia išeitis.

„Jeigu būtų galima pagal laikraščių antraštes patraukti ministrus arba formuoti vyriausybę, tai patraukus vieną ministrą iš karto būtų galima sulaukti ir kito patraukimo. Jeigu tai būtų kažkoks nusikaltimas, žala valstybei ar kažkoks korupcinis sandėris, manau, nei partijos, nei ministro pirmininko diskusijų nebūtų tuo atžvilgiu. (...) Jeigu ministras ir suklydo, tą jis pripažįsta viešai, kad galbūt ne toks atsakymas turėjo būti, nemanau, kad tai yra kažkoks ypatingas akcentas stabdyti darbą“, – svarstė politikas.

Klausiamas, jei per interpeliaciją Seime bus atstatydintas K. Trečiokas, „tvarkiečiai“ paliksią valdančiąją koaliciją, R. Paksas tikino, kad taip neturėtų būti daroma.

„Nemanau, kad taip mes turėtume elgtis, jeigu būtų mums įrodyta, kad nėra taip. Bet noriu pasakyti, kad prezidiumas dabar posėdžiauja ir laukia manęs“, – sakė R. Paksas.

Pirmadienio rytą savo posėdį yra surengęs ir „tvarkiečių“ prezidiumas.

Interpeliaciją K. Trečiokui Seime inicijuoja liberalai. Ją palaiko ir konservatoriai.

Prezidentė svarsto kreiptis į KT

Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra pareiškusi, kad svarsto galimybę kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl daug diskusijų sukėlusio ir prieštaringai vertinamo vyriausybės nutarimo, kuriuo panaikintos kurortinių zonų ribos.

Pasak D. Grybauskaitės, ministras galbūt dalyvavo neskaidriuose procesuose. Teisėsauga nutraukė ikiteisminį tyrimą, kuriame aiškinosi galimą neteisėtą poveikį rengiant šį vyriausybės nutarimą.

Nesiliaujant diskusijoms dėl šio vyriausybės nutarimo, šį klausimą ketinama įtraukti į pirmadienio pasitarimą ir siūlyti reglamentuoti įstatymu, o ne prieštaringų vertinimų sulaukusiu nutarimu.

Taip pasielgus, pakeitimams priimti reikėtų ne tik vyriausybės, bet ir Seimo pritarimo. Aplinkos ministerijai bus pasiūlyta parengti įstatymų projektus dėl specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų reglamentavimo pakeitimų. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi