Lietuvoje

2020.12.21 22:44

Biržų rajone prasivėrė didžiausia šiemet karstinė įgriuva: gyventojai piktinasi – šios tampa turistų traukos objektais

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.21 22:44

Biržų rajone prasivėrė didžiausia šiemet karstinė įgriuva, kuri žmones paliko ir be vandens, ir be elektros. Geologai sako, kad dėl besikeičiančio klimato įgriuvų tik daugės. Vietos gyventojai piktinasi, kad privačioje teritorijoje atsiradusios įgriuvos tampa turistų traukos objektais.

Biržų rajono gyventojams apie save kaip grėsmingą gamtos reiškinį vėl priminė atsivėrusi nauja įgriuva. Beveik 8 metrų gylio ją savo kieme po nakties išvydo Naciūnų kaimo gyventoja. Įgriuva pridarė ir žalos – nutrauktas vandentiekis bei elektros laidai.

„Reiškinys galbūt, na, gražus, kai tai vyksta laukuose, miškuose, bet, kai savo kieme, tai nelabai jauku. Aišku, gerai, kad ne namas“, – sako Biržų rajono gyventoja Gintarė Naudžiūnienė.

Biržuose prasivėrė didžiausia šiemet karstinė įgriuva: gyventojai piktinasi – šios tampa turistų traukos objektais

Įgriuva Biržuose – didžiausia per pastaruosius kelerius metus. Šiame krašte jų priskaičiuojama per devynis tūkstančius. Pasak geologo, įgriuvų tik daugės.

„Vykstant klimato kaitai, gali tas procesas intensyvėti, kadangi žiemos šiltėja, nebesusidaro įšalas ir tas vanduo infiltruojasi į žemę ir taip pat yra tirpdinamos tos uolienos“, – teigia geologas Šarūnas Kubilius.

Staiga prasivėrusios įgriuvos laukuose ar miškuose neretai virsta lankytinais objektais. O privačioje namų valdoje jos tampa tikru galvos skausmu šeimininkams – nuostolių niekas nekompensuoja, į privačią teritoriją traukia būriai smalsuolių.

„Teko ir išeiti, ir pasakyti žmonėms, kad prašau neiti, nes ir teritorija aptverta, čia ir privati valda, tikrai ne šou, ekskursantų nelaukiu, tikrai labai prašau žmonių sąmoningumo“, – sako Biržų rajono gyventoja G. Naudžiūnienė.

Biržų regiono parko direktorius sako – kai tai vyksta gyvenamosiose zonose, prie pat gyvenamųjų namų, parko direkcija neprieštarauja, kad tas vietas reikia užversti. „Tai kelia pavojų ir pastatams, ir gyventojams, ir gyvuliai gali pabėgti“, – sako Kęstutis Baronas.

Pasak specialistų, prevencinės priemonės prieš įgriuvas yra brangios, todėl dažniausiai žmonės sukrunta tada, kai jų kieme jau atsiveria. Kad žalos būtų išvengta, savo saugumu turi pasirūpinti ir patys gyventojai. Prieš įsikuriant karstiniame regione būtini išsamūs geologiniai tyrimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt