Lietuvoje

2013.03.06 07:33

Ukmergės teisme rasta dar maždaug pusė kilogramo gyvsidabrio

Daiva Zimblienė, „Lietuvos rytas“2013.03.06 07:33

Ukmergės teismo pastate aptikta dar apie pusę kilogramo gyvsidabrio. Jis buvo antrame aukšte esančios posėdžių salės grindų ertmėje ir du aukštus jungiančioje kolonoje.

Ukmergės teismo pastate aptikta dar apie pusę kilogramo gyvsidabrio. Jis buvo antrame aukšte esančios posėdžių salės grindų ertmėje ir du aukštus jungiančioje kolonoje.

Prieš tris mėnesius Ukmergės teisme jau buvo rasta apie du kilogramus šio nuodingo metalo.

Nacionalinės teismų administracijos iniciatyva vakar surengta pakartotinė gyvsidabrio židinio paieška.

Tam buvo pasamdytas didelę patirtį turintis fizikos mokslų specialistas.

„Kad teismo pastato antrame aukšte esančioje posėdžių salėje dar yra nesurastas gyvsidabrio židinys, rodė nemažėjanti jo garų koncentracija ore.

Kai tas patalpas apėjau prieš kelias savaites, gyvsidabrio garų koncentracija normas viršijo 200 kartų, o kai ten įžengiau šiandien, prieš tai pastatą gerai išvėdinus, prietaisai vis tiek rodė 10 kartų didesnę už leistiną normą garų koncentraciją“, – kalbėjo Fizinių ir technologijų mokslų centro darbuotojas Andrius Urba.

Į Ukmergės teismo pastatą iškviesti čia griovimo ir ardymo darbus pradėję bendrovės „AV investicija“ darbininkai netrukus aptiko gyvsidabrio – jo surinkta apie pusę kilogramo. Šiandien planuojama darbus tęsti.

A.Urbos nuomone, jei tai bus paskutinis gyvsidabrio židinys, gerai jį išvalius, teismo pastatas gali būti tinkamas naudoti ir be kapitalinio remonto.

Mokslininkas abejoja, ar bus nustatyta, kiek laiko gyvsidabris teršė teismo pastatą: „Kiek žinau, pirmą kartą, 2003 metais, čia rastas gyvsidabris buvo atiduotas tirti į Chemijos institutą ir ten pradingo – gal buvo sunaikintas.

Jei jis ir būtų surastas, įrodyti, kad tai tuo pačiu metu išpiltas metalas, būtų labai sunku. Kita vertus, kažin ar tai apsimoka daryti ir dėl didelių sąnaudų. Būtų daug paprasčiau išvalyti pastatą.“

Statys naują teismo pastatą

Teisingumo ministerija rengiasi pateikti naujo Ukmergės teismo pastato statybos investicijų projektą. Statybų ir įrengimo darbai kainuos apie 6 milijonus litų.

Teisėjų taryba neseniai pritarė naujo teismo pastato statybos įtraukimui į Valstybės investicijų 2013–2015 metų programos projektą.

Teismo pastato projektavimo darbams šiemet planuojama skirti 200 tūkstančių litų, o kitais metais – pradėti statybas.

Ukmergės teismo pastatas Deltuvos gatvėje buvo numatytas statyti dar prieš penkerius metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt