Lietuvoje

2020.12.20 18:25

Nuo paukščių lesinimo bus siekiama atpratinti ir baudomis

Izabelė Pukėnaitė, LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.20 18:25

Lesinantieji laukinius paukščius nuo kitų metų gegužės gali susilaukti baudų – įstatymo pataisas rengia Aplinkos ministerija. Gamtininkai pastebi, kad prie žmogaus duodamo lesalo pripratę paukščiai nebeišskrenda žiemoti, dėl to tampa lengvu grobiu plėšrūnams, didėja rizika plisti ligoms.

Vilniečių Salotės ežero gulbių šeima nebijo – duoną ima iš rankų. Vilniečiai sako gulbes maitinantys pirmą kartą, nors žinantys, kad laukinių paukščių lesinti negalima. Bet šios gulbių šeimos jau nebelaiko laukine.

Šią gulbių šeimą dar prieš kurį laiką lankė pagalbą laukiniams gyvūnams teikiantys visuomenininkai. Jie sunerimę, kad iš viso 10 paukščių – du suaugę ir aštuoni jaunikliai – žiemoja sekliame ežere, kuris gulbėms nėra saugus. Per ledą paukščius gali pasiekti plėšrūnai. Pasak organizacijos „Atgal į gamtą“ vadovės Viktorijos Marijos Neliubinos, netoliese yra Balsio ežeras, kuris paukščiams saugesnis, nes neužšalęs, bet gulbės neperskrido ten, nes priprato būti lesinamos Salotės ežere.

„Lietuvoje kai žiemos tapo švelnesnės ir daugiau didelių ežerų neužšąla, jos speičiasi ten, bet sekliuose ežeruose joms žiemoti netinka, nes ten nėra vandens, kur jos galėtų plaukioti, būti saugiai, ir į mus kreipiasi žmonės, kai tą paukštį užpuola šuo ar lapė“, – kalbėjo V. M. Neliubina.

Lesinantieji laukinius paukščius kitąmet gali sulaukti baudų

Pasak gamtos fotografo Mariaus Čepulio, kuris yra ir aplikos ministro Simono Gentvilo patarėjas, prie žmogaus pripratę paukščiai tampa ne tik lenguu grobiu plėšrūnams. Tarp tokių paukščių sparčiau plinta ligos, kaip paukščių gripas. Bet ir neužsikrėtę paukščiai ima tukti, nes paprastai lesinami batonu.

„Yra tyrimai – paukščiai prarnada galimybę net skraidyti, jo svoris padidėja trečdaliu. Jie nebeišsiperi – tiesiog sutraiško kiaušinius. Mes šeriame paukščius lyg jie būtų Kalėdų stalui, bet nė vienos iš tų gulbių ant Kalėdų stalo nedėsime, tai kam maitinti?“, – kalbėjo M. Čepulis.

Maitinantieji laukinius paukščius raginami būti sąmoningi, o nuo kitų metų gegužės gali būti baudžiami – įstatymo pataisas rengia Aplinkos ministerija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt