Lietuvoje

2016.03.11 18:53

Prezidentė: Lietuvos atotrūkis nuo buvusio sovietinio bloko šalių – akivaizdus

LRT RADIJAS, LRT.lt, ELTA 2016.03.11 18:53

Lietuvos prezidentė sako, kad, praėjus 26 metams nuo Kovo 11-osios, Lietuvos atotrūkis nuo daugelio kitų buvusio sovietinio bloko šalių yra akivaizdus.

Šalies vadovės teigimu, nuo 1990 m. visos posovietinės šalys turėjo vienodas galimybes kurti savo ateitį, tačiau jų pasiekimai yra skirtingi: Lietuva tapo NATO ir Europos Sąjungos nare ir šie pasiekimai užtikrino šalies ekonominį bei fizinį saugumą.

„Mes labai atvirai ir aiškiai matome ir galime palyginti (...) Mes matome Ukrainą, mes matome Gruziją, kitas valstybes, Moldovą. Jos taip pat 26-rius metus bandė kurti savo valstybes, bet tikrai (Lietuvos, – ELTA) atotrūkis didžiulis“, – LRT TELEVIZIJAI teigė prezidentė.

D. Grybauskaitė pažymėjo, kad dabar šaliai pirmiausiai būtina užtikrinti politinės sistemos ir teisėsaugos skaidrumą, tuo metu išoriniai iššūkiai išlieka Europą krečianti migracijos krizė bei santykiai su agresyviais kaimynais.

„Turime gana agresyvią kaimynystę, kuri demonstruoja savo agresiją tiek Ukrainoje, tiek Sirijoje, tiek kitur, taip pat ir mūsų atžvilgiu, savo pratybomis ir grasinimais. <...> Manyčiau, kad išorinė grėsmė, kaip ir visai Europai, ateityje gali būti ir migracijos krizė, kurią dar kol kas labai sunkiai sprendžiame ir dar neišsprendėme. <...> Vidiniai [iššūkiai – LRT.lt] – tai dažniausiai mūsų demokratijos kokybė, politinės sistemos skaidrumas, teisėsaugos darbas – kad ji dirbtų valstybei, gintų žmonių, o ne atskirų grupių interesus, ar dvarelių reikalus tvarkytų. <...> Labai tikiuosi, kad tas, kas nesugeba subręsti, tą likimas ir laikas turbūt pašalins, o naujos kartos ateis jau su visiškai kitokiu požiūriu – į valstybę, skaidrumą ir atsakomybę“, – sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentės teigimu, Lietuva tarptautinėje erdvėje yra vertinama gerokai geriau nei dažnai apie save galvoja lietuviai. Tuo pačiu metu D. Grybauskaitė pastebi, kad kritiškas požiūris į save yra viena iš šalies sėkmės priežasčių.

„Noriu palinkėti mus visiems ir toliau būti kritiškais, ir toliau kritikuoti save, nes tik taip pasieksime greitesnę ir geresnę kokybę. O visi kiti visada pamatys, kad mes stengiamės, kad esame sąžiningi, esame drąsūs ir galime pakovoti už save“, – kalbėjo prezidentė.