Naujienų srautas

Lietuvoje2016.03.10 13:12

Speciali šventinė LRT programa Kovo 11-ajai

2016.03.10 13:12

Kovo 11-ajai, Nepriklausomybės atkūrimo dienai, LRT TELEVIZIJA parengė specialią šventinę programą, kurioje – keturios filmų premjeros ir iškilminga transliacija iš Valdovų rūmų.

Penktadienį kviečiame žiūrėti ir klausyti:

10:00                  Iškilmingas Kovo 11-osios – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimas Lietuvos Respublikos Seime, Kovo 11-osios Akto salėje. Tiesioginė transliacija.

12:00                  Trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje ir Lietuvos kariuomenės garbės kuopos ir orkestro žygiavimas Gedimino prospektu. Tiesioginė transliacija.

13:00                  Šv. Mišios,  skirtos Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai. Tiesioginė transliacija iš Vilniaus arkikatedros. HD.

16:20                  Premjera. Režisieriaus Kristijono Vildžiūno filmas „Kai apkabinsiu tave“. Vaidina Andrius Bialobžeskis, Elžbieta Latėnaitė, Margarita Broich, Jurgita Jurkutė, Giedrius Arbačiauskas. 2010 m.

1961 -ieji. Tėvas ir dukra, likimo išskirti per antrą pasaulinį karą, bando susitikti Berlyne. Tėvas  iš Tarybų Lietuvos, dukra  JAV emigrantė. Nors Sovietų Sąjungoje atšilimas, o Berlyne dar nepastatyta siena, bet šaltasis karas artėja prie savo apogėjaus, ir palankios geografinės bei politinės susitikimo aplinkybės pasirodo besančios apgaulingos. Atvykusį į Berlyną tėvą imasi globoti užsimaskavę KGB darbuotojai. Jie bando įvilioti dukrą į Rytus, tačiau paveikta nepasitikėjimu persmelktos miesto atmosferos, ji bijo peržengti Vakarų Berlyno ribą. Gelbėdami vienas kitą nuo galimų pinklių, tėvas ir dukra pasiruošę atsižadėti taip trokštamo susitikimo...

19:30                  „Aktas. Istorinės tapatybės beieškant“. Teatralizuotas istorinės atminties išsaugojimo mados renginys, skirtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Transliacija iš Valdovų rūmų.

Tapatybės reikėtų ieškoti ne tik savo šalies istorijoje, kultūroje, bet ir emocijoje. Girdėti, jausti ir mylėti savo šalį – širdimi. Tokios mintys subūrė mados kūrėjas – Vilniaus Dailės akademijos profesorę Jolantą Talaikytę ir tos pačios akademijos docentę Renatą Maldutienę bei renginių režisierių Dalių Abarį Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga surengti netradicinį istorinės atminties išsaugojimo reginį, vizualią istorijos interpretaciją „Aktas. Istorinės tapatybės beieškant“. Intriguojančią mados, muzikos, šviesų ir vaizdo efektų kupiną kelionę LDK Valdovų rūmuose menininkai pristatys kovo 11 dienos vakarą. Renginį tiesiogiai transliuos LRT televizija.

„Esame įpratę per valstybės šventes šokti, dainuoti, tačiau juk galima švęsti ir kitaip. Meno performansas, edukuojantis, supažindinantis su šalies istorija per madą, vaizdus, muziką, organiškai sujungiantis keletą meno rūšių irgi yra šventė. Neabejoju, vizualus J.Talaikytės ir R.Maldutienės kūrybos pristatymas sujaudins, privers pajusti, koks gilus užtaisas glūdi kiekviename modelyje“, – sako renginio režisierius D. Abaris.

Vaizdas J. Talaikytės ir R. Maldutienės kolekcijų pristatyme itin svarbus. Valdovų rūmų Didžiojoje menėje bus ištiestas 30 metrų ilgio podiumas. Juo žengs daugiau nei 50 modelių. Kolekcijas lydės gyva, specialiai renginiui aranžuota muzika bei modernios vaizdo projekcijos. Įspūdį dar labiau sustiprins peršviečiamas, ažūrinis ekranas, kuriame vaizdų ir šešėlių žaismas žiūrovą privers pajusti netikėtas erdves. 

„Aš jaučiu, girdžiu ir myliu savo šalį širdimi, moters širdimi. Karūnuoju moterį, motiną gimdytoją, suteikiu jai sparnus. Kartais ji – istorinių požemių išbalusi vėlė, kartais paklaikusi beprotė, kartais – išdidi kovotoja ir narsi karė, šventoji, mylimoji, nuotaka“, – taip savo kolekciją „Moters širdis“ apibūdina profesorė J. Talaikytė. 

R. Maldutienė savo kolekcijoje „Sėslių spalvų istorija“ kuria Lietuvos valstybės istorinių įvykių chronologijos ir iškilių asmenybių portretus. Menininkė keliauja per šimtmečius, nuo Vilniaus įkūrimo, iki šių dienų. Ji ne atkuria autentiškus kostiumus, o juos interpretuoja šiuolaikinės mados dizaino raiškomis. Kolekcijos modeliams suteikia spalvinį kodą, kuriame užšifruotos giliosios spalvų prasmės: kultūrinė spalvų simbolika, etninė spalvų pasaulėjauta, šiuolaikinės spalvinių tendencijų prognozės.

„Nė vienas kostiumas nėra skirtas dėvėjimui, nors gali būti dėvimas, nei vienas kostiumas nepriklauso mados verslui, nors gali būti madingas. Kiekvienas iš jų yra mano idėjų namai, duoklė ir pašaukimas“, - sako kolekcijos kūrėja, docentė R.Maldutienė.

Visi trys menininkai teigia skirtingai išgyvenantys valstybės šventes, tačiau vieningai sutaria – kiekvienas pilietis savo šventės suvokimą turi išreikšti, kaip sugeba ir panaudoti tai, ką geriausiai moka. „Mano darbas – mados dizaino kalba, - sako R.Maldutienė. – Ja ir kalbu“.

„Aktas – tai moderni emocijų kelionė laiku, - būsimąjį mados ir vaizdo reginį „Aktas. Istorinės tapatybės beieškant“ apibrėžia J.Talaikytė . – Kelionė per gyvenimą, kupiną meilės, aistros, baimių, negandų, išdavysčių, dvejonių laukimo, pilkos kasdienybės, gerumo, kūrybos, tikėjimo, vilties… Tai tam tikras emocinis apsinuoginimas Aktas“.

22:40                  Premjera. „Misija Sibiras'15: keturiolika nežinomybės dienų, arba kaip mes gėrėme kavą su bobute“. Dokumentinis filmas. Rež. J. Ciurupa. 2016 m.

Juostoje įamžinta praėjusią vasarą įvykusi jaunimo ekspedicija į Sibirą. Nuo projekto „Misija: Sibiras”  pradžios lietuvių tremties ir įkalinimo vietose Sibire jau apsilankė keturiolika jaunimo ekspedicijų, sutvarkiusių daungiau nei 100 lietuviškų kapinių ir susitikusių su ten vis dar gyvenančiais lietuviais.

https://youtu.be/u7iUa0wpPbs

23:35                  Premjera. „Naujasis pasaulis (Un mondo nuovo / A New World)“. Drama. Italija. 2014 m. N-7. Rež. Alberto Negrin. HD.

1941 metais, kai naciai vieną po kitos užkariauja Europos šalis, mažoje atokioje Viduržiemio jūros Ventotenės saloje nuo fašistinio režimo persekiojimų pasislėpusi nedidelė grupelė jaunų žmonių slapta rašo utopinę knygą, kuri gali tapti suvienytos Europos ateitimi. Ventotenės manifestu pavadinta knyga kalba apie taiką, vienybę ir demokratiją. Kartu tai pasakojimas apie intelektualiai ir dvasiškai stiprių žmonių draugystę, kurią stiprina sunkus pasirinkimas, rizika, drąsūs poelgiai, tolerancija ir sugebėjimas svajoti kuriant savo šalies ateities viziją.

Ketvirtadienį, Nepriklausomybės dienos išvakaręse, 21.15 val. per LRT TELEVIZIJĄ kviečiame žiūrėti  naują, ką tik sukurtą dokumentinį filmą „Trečiasis pasaulinis karas: žvilgsnis iš vadavietės (World War Three: Inside the War Room)“. Publicistinis dokumentinis filmas. Didžioji Britanija. 2016 m. Rež. Gabriel Range. HD.

Šis BBC filmas pasakoja apie tai, kaip Didžioji Britanija galėtų reaguoti į atominio karo pavojų Rusijos konflikto su Baltijos šalimis atveju. Filme nagrinėjami scenarijai, kaip Jungtinėje Karalystėje sprendimus priimantys veikėjai galėtų reaguoti į Kremliaus kurstomą sukilimą Latvijos rytuose.

Daugpilyje rusakalbiai sukėlė riaušes, užėmė vietos administracijos pastatus ir paskelbė Latgalos nepriklausomybę nuo Rygos. Latvijai su sąjungininkais pamėginus atsiimti prarastą teritoriją, Rusija branduoline raketa susprogdina britų karo laivą ir įspėja: kitas taikinys – Londonas. Šis turi nuspręsti – atsakyti Rusijai branduoline ataka ir pradėti Trečiąjį pasaulinį karą ar nusileisti. Londone pasitarti susirenka grupė žinomų politikų, diplomatų ir karo strategų, kuriems pirmininkauja buvęs britų diplomatas seras Kristoferis Majeris.

Specialus filmo pristatymas – ketvirtadienį 21 val.Edmundo Jakilaičio laidoje „Dėmesio centre“

https://youtu.be/q1K7IM3jk3o

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi