Naujienų srautas

Lietuvoje2013.03.06 07:28

Policija gimdymus namuose sieja su prekyba žmonėmis, keturi kūdikiai gali būti išvežti iš Lietuvos

Pareigūnai pateikė ikiteisminio tyrimo metu nustatytą informaciją dėl neteisėtų gimdymų ne gydymo įstaigose. Vilniaus apskrities VPK viršininkas Kęstutis Lančinskas teigė, kad tyrimo objektas nėra gimdymas, jiems neįdomu, ar moterys gimdo miške ar po tiltu. Svarbiausia ištirti sužalotų kūdikių atvejus, galimai neteisėtus įvaikinimus, dokumentų klastojimų atvejus.  

Pareigūnai pateikė ikiteisminio tyrimo metu nustatytą informaciją dėl neteisėtų gimdymų ne gydymo įstaigose. Vilniaus apskrities VPK viršininkas Kęstutis Lančinskas teigė, kad tyrimo objektas nėra gimdymas, jiems neįdomu, ar moterys gimdo miške ar po tiltu. Svarbiausia ištirti sužalotų kūdikių atvejus, galimai neteisėtus įvaikinimus, dokumentų klastojimų atvejus.

Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorė Audronė Pupeikienė teigė, kad kai kurios išrašytos pažymos dėl vaikų gimimo yra galimai suklastotos.

„Yra keturios įtariamosios (...) viena įtariamoji turi medicininį išsilavinimą, antroji turi medicininį išsilavinimą, tačiau neturėjo licenzijos užsiimti šia veikla“, – pasakojo prokurorė ir nurodė, kad kitos dvi įtariamosios medicininio išsilavinimo neturi.

Pareigūnas užsiminė ir apie Inesos Kurklietytės filmą. K.Lančinskas teigė, kad I.Kurklietytė nesutiko atiduoti informacijos, todėl ta medžiaga buvo paimta.

„Kurklietytė aktyviai organizuoja kampaniją prieš vykdomą tyrimą“, – pasakojo pareigūnas ir  nurodė, kad policininkų I.Kurklietytės autorinės filmo teisės nedomina.

Buvo filmuojamos keturios gimdyvės, tačiau nebuvo gautas jų sutikimas, moterys nebuvo įspėtos, kad medžiaga bus viešai naudojama. Manoma, kad dėl to galimai išsiskyrė trys šeimos.

K.Lančinskas teigė, kad tyrimui kliudo tam tikra žmonių grupė, kurioje yra policijos pareigūnas, seimo narys ir menininkai. Jie trukdo tyrimui ir bando jį nukreipti netinkama linkme.

Prokurorė pažymėjo, kad ši veikla vykdoma nuo 1992  metų, tačiau tik prasidėjus ikiteisminiam tyrimui susikūrė grupė, kuri siekia, kad  gimdymas namuose būtų įteisintas.

„Ši neteisėta veikla turi tam tikrų sektantizmo požymių. Yra tam tikri požymiai, kad gimdyvės verbuojamos į kursus, joms išduodami sertifikatai rusų kalba“, – pasakojo R.Požėla ir paminėjo, kad moterys įtiki šių asmenų šventumu.

R.Požėla taip pat patvirtino, kad šioje veikloje dalyvauja žinomi žmonės ir joje „vaikšto dideli pinigai“.

„Mus neramina kai kurių vaikų buvimo vieta, tai gali tapti ir prekyba žmonėmis“, – pasakojo R.Požėla.

Yra keturi vaikai, kurie gimę Lietuvoje, tačiau jų Lietuvoje niekas neranda. Šie vaikai galėjo būti išvežti į Rusiją ir Vokietiją, kitos šalys dar nenustatytos. Į kai kurias užsienio valstybes yra išsiųsti teisinės pagalbos prašymai.

Manoma, kad gimdymo priėmėjams buvo mokama už jų veiklą. Kol kas užfiksuoti šeši mirę vaikai ir aštuonios sužalotos gimdžiusios moterys. Per gimdymą nė vienas vaikas nemirė, tačiau kūdikiai mirė praėjus tam tikram laikui, maždaug pusei paros.

15min.lt primena, kad baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorams pavesta patikrinti ikiteisminio tyrimo dėl neteisėtos veiklos priimant gimdymus namuose bylą ir įvertinti ikiteisminio tyrimo atlikimo ir organizavimo teisėtumą bei taikytų prievartos priemonių pagrįstumą ir proporcingumą.

Ikiteisminis tyrimas dėl kūdikių gimdymo ne gydymo įstaigose, kai po gimdymo namuose mirė vaikai, gimdyvėms buvo sunkiai sutrikdyta sveikata, atliekamas dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo, dokumentų suklastojimo, antspaudo, spaudo ar blanko suklastojimo, neteisėto vertimosi ūkine, komercine ar profesine veikla, piktnaudžiavimo, nesunkaus sveikatos sutrikdymo.

Šios bylos tyrėjai apklausė ir kino menininkę Inesą Kurklietytę. Ji apklausta kaip liudytoja.

Prieš porą savaičių I.Kurklietytės namuose buvo atlikta krata, tyrėjai pasiėmė filmo „Lengvas raganavimas“ medžiagą, kurioje užfiksuoti ne ligoninėje vykę gimdymai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi