Lietuvoje

2016.03.08 16:08

VTEK: Privačius interesus medikai deklaruoja tik formaliai

BNS2016.03.08 16:08

Praėjus metams nuo medikams įsigaliojusios prievolės deklaruoti privačius interesus, tai jau padarė beveik 10 tūkst. medikų, didžioji dalis jų tai padarė formaliai, teigia Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

VTEK duomenimis, keturi iš penkių deklaravusiųjų nurodė bazinę informaciją – savo ir sutuoktinio vardą, pavardę bei pagrindinę darbovietę. Tik penktadalis atskleidė duomenis apie saistančius ryšius, gautas dovanas, sudarytus sandorius, vykdomas individualias veiklas ar kitą interesų konfliktą galinčią sukelti informaciją. Devyni iš dešimties medikų interesus deklaravo vieną kartą, dešimtadalis duomenis tikslino ar papildė.

VTEK pirmininkas Romas Valentukevičius pabrėžia, kad deklaraciją būtina tikslinti kaskart, kai atsiranda naujų duomenų, galinčių sukelti interesų konfliktą.

„Būtų keista, jei per tuos metus, kai atsirado pareiga deklaruoti, nė vienas iš šių asmenų nebūtų gavęs 150 eurų viršijančios dovanos, nedalyvavęs asociacijų veikloje, neėmęs paskolos, nepirkęs ar nepardavęs nieko, kas viršytų 3 tūkst. eurų sumą. Kai iš septynių deklaracijos lapų užpildomi vienas arba du, kyla įtarimų, kad įstatyme įtvirtinta pareiga vykdoma formaliai ir negalvojama apie siekiamybę dirbti skaidriai. Patirtis rodo, kad kiti tarnautojai vidutiniškai užpildo keturis ar penkis deklaracijos lapus“, – pranešime sakė VTEK vadovas.

VTEK taip pat kol kas negali pasakyti, kokia dalis interesus deklaruoti privalančių medikų to dar nepadarė. Kaip BNS sakė VTEK atstovė spaudai Eglė Ivanauskaitė, šiuo metu komisija su Sveikatos apsaugos ministerija bando aiškintis, kiek iš viso medikų dirba valstybiniame sektoriuje.

„Yra problema, kad yra privataus sektoriaus ir neprivataus sektoriaus medikai, dalis jų persidengia. Tad pradžioje reikia atskirti tuos pelus nuo grūdų, kol kas dirbame su tais duomenimis, manau, artimiausiu metu paskelbsime“, – sakė ji.

Komisija taip pat informavo, kad apie 40 farmacijos kompanijų iki šių metų vidurio yra įsipareigojusios atskleisti informaciją apie įvairius medikams, sveikatos įstaigoms suteiktus piniginius mokėjimus ir nepiniginę naudą.

Prievolė gydymo specialistams deklaruoti privačius interesus įtvirtina 2014 metais, deklaracijas jie turėjo pateikti iki 2015 metų kovo. Tai turi padaryti biudžetinėse, valstybės ir savivaldybių bei viešosiose įstaigose dirbantys gydytojai, odontologai ir farmacininkai. Deklaruoti interesus taip pat privalo politikai, kiti valstybės tarnyboje dirbantys asmenys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.