Naujienų srautas

Lietuvoje2016.03.08 15:11

Apeliaciniam teismui vadovauti panoro L. Garnelienė ir A. Valantinas

Liepa Želnienė, 15min.lt 2016.03.08 15:11

Lietuvos apeliacinis teismas jau aštuonis mėnesius dirba be nuolatinio vadovo. Po skandalo teismo pirmininko pareigų netekus Egidijui Žironui du kartus skelbtos paieškos buvo nesėkmingos. Tik iš trečio karto naują teismo pirmininką gali pavykti išrinkti.

Sausį paskelbtoje atrankoje panoro dalyvauti du kandidatai – nuo 1995-ųjų šiame teisme dirbanti Laima Garnelienė ir ką tik Apeliaciniame teisme karjerą pradėjęs Algimantas Valantinas

Iki šiol dvi Lietuvos apeliacinio teismo pirmininko atrankos žlugo. Pirmą kartą konkurse neatsirado nė vieno dalyvio. Antrą – dokumentus pateikė tik L.Garnelienė. 

Tačiau, pagal prezidentės nustatytą tvarką, teismo pirmininkai negali būti renkami iš vieno kandidato, todėl pernai vasarą atranka buvo nutraukta antrą kartą.

Pusmetį nė neieškojo

Po šios nesėkmės Lietuvos apeliacinio teismo pirmininko atranka pusmetį nebuvo nė skelbta. Tik šiemet sausį, beje, kaip tik po to, kai Lietuvos apeliacinio teismo teisėju buvo paskirtas buvęs generalinis prokuroras, teisėjas A.Valantinas, atranka buvo atnaujinta. 

Vasario 19 dieną paaiškėjo, kad joje panoro dalyvauti du kandidatai. Vienas jų – tik šiemet sausį į Apeliacinį teismą dirbti perėjęs A.Valantinas. 

Jo konkurentė – dvidešimt metų Lietuvos apeliaciniame teisme dirbanti L. Garnelienė.  

Abu kandidatai anksčiau siekdami karjeros teismuose yra nudegę. 

2014 m. Seimas atmetė prezidentės siūlymą L.Garnelienę skirti Lietuvos aukščiausiojo teismo teisėja. 

2010-aisiais prezidentė D.Grybauskaitė nusprendė neskirti buvusio generalinio prokuroro A. Valantino Vilniaus apygardos teismo teisėju, pareiškusi, kad už darbo stažą yra svarbiau profesionalumas, aukšta darbo kokybė, nepriekaištinga reputacija ir pagarba žmogui. Apygardos teismo teisėju A.Valantinas tapo 2012-aisiais, o nuo šių metų sausio jis perėjo dirbti į Apeliacinį teismą. 

Lietuvos apeliacinio teismo pirmininko atrankos procedūros turėtų būti baigtos balandį. 

Pasitraukė po vakarienės

Ankstesnis Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas E.Žironas pareigų neteko pernai  birželio 30 dieną.

Kad jis nebegalės vadovauti teismui antrą kadenciją, buvo nutarta dar balandį, kai paaiškėjo, kad sausį Lietuvos apeliacinio ir kitų teismų teismo teisėjai, grįždami iš Kauno į Vilnių, vakarieniavo pas vienu turtingiausių Kaišiadorių verslininkų įvardijamą Algimantą Radvilą.

Ten teisininkai vaišinti įvairiais patiekalais, alkoholiniais gėrimais, jiems grojo muzikantai. Už vaišes teisėjai nemokėjo, tai esą padarė dabar jau buvęs Apeliacinio teismo kancleris Juozas Akstinas. Paviešinus šį įvykį kancleris pasitraukė iš pareigų. Jis tikino čekio neišsaugojęs.

Teisėjų tarybos sudaryta speciali komisija nustatė, kad vakarienę organizavo tuometinis Lietuvos apeliacinio teismo kancleris J.Akstinas su teismo pirmininko E.Žirono žinia ir pritarimu. Paaiškėjo, kad teismuose buvo ir yra nagrinėjama nemažai bylų, susijusių su A.Radvilos įmonėmis.

Dėl šios vakarienės E.Žironui yra iškelta drausmės byla, jis pripažintas pažeidęs Teisėjų etikos kodeksą. E.Žironas tebedirba Apeliacinio teismo teisėju.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16