Naujienų srautas

Lietuvoje2013.03.05 15:36

D. Pavalkis prievarta tikybos mokytis neleis, tam nepritaria ir vyskupai

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis teigia nepritarsiantis Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) siūlymui mokyklose privalomai mokyti tikybos, nes tai pažeistų Konstituciją.b

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis teigia nepritarsiantis Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) siūlymui mokyklose privalomai mokyti tikybos, nes tai pažeistų Konstituciją.

„Jeigu tam pritarčiau, raginčiau pažeisti Konstituciją, kurioje pasakyta, kad Lietuvos mokyklos yra pasaulietinės. Jeigu visur visus skatiname laikytis Konstitucijos, ir šioje vietoje turime laikytis Konstitucijos. Tokių pasiūlymų iš ministerijos su mano parašu, ko gero, neišeis“, – DELFI sakė D. Pavalkis.

Konstitucijos 40 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad valstybinės ir savivaldybių mokymo ir auklėjimo įstaigos yra pasaulietinės. Konstitucija numato, kad jose tikybos mokoma tėvų pageidavimu.

Priminus, kad valdantieji jau nusileido LLRA dėl lietuvių kalbos ir literatūros egzamino, D. Pavalkis tikino, kad socialdemokratai nėra lengvai paveikiami ir dėl tikybos nenusileis.

Piestu stoja ir moksleiviai

Lenkų pasiūlymus kritiškai įvertino ir Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS). LMS išplatintame pareiškime išreiškė susirūpinimą dėl siūlymo ir paragino Seimą, Seimo frakcijas ir parlamentarus nepritarti tokioms idėjoms.

„Esame labai susirūpinę, kad tokie pakeitimai siūlomi nediskutuojant su švietimo bendruomene ir nusižengiant Konstitucinio Teismo išaiškinimams, Konstitucijai, Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto sutarties dėl bendradarbiavimo švietimo ir kultūros srityje nuostatoms“, – teigiama LMS prezidento Vyginto Eidėno pasirašytame kreipimesi.

Moksleiviai primena, kad, pagal Konstituciją, minties, tikėjimo ir sąžinės laisvė yra nevaržoma, Lietuvoje nėra valstybinės religijos, o valstybinės ir savivaldybių mokymo ir auklėjimo įstaigos yra pasaulietinės. LMS nuomone, jei būtų įvestas privalomas tikybos mokymas, šios Konstitucijos nuostatos būtų pažeistos.

Lietuvos ir Šventojo Sosto sutartyje numatyta, kad, „Gerbiant sąžinės laisvę, kiekvienam garantuojama teisė laisvai pasirinkti tikybos ar etikos kursą“. Pagal sutartį, toks pasirinkimas neturi būti pagrindas diskriminacijai.

DELFI primena, kad LLRA frakcija Seime pasiūlė mokyklose įvesti privalomas tikybos pamokas. Taip lenkai tikisi sumažinti jaunimo nusikalstamumą ir vaikus „apsaugoti nuo gyvenimo blogybių“.

Vyskupai nepritaria siūlymams mokyklose privalomai dėstyti tikybą

Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininko arkivyskupo Sigito Tamkevičiaus teigimu, pasigirdę politikų siūlymai mokyklose įvesti privalomas tikybos pamokas sukelia visiškai nereikalingą įtampą ir pasipiktinimo bangą visuomenėje.

„Pastaruoju metu žiniasklaidos priemonės mini, jog Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) frakcija Seime siūlo mokyklose įvesti privalomas tikybos pamokas. Toks politikų žingsnis sukelia visiškai nereikalingą įtampą ir pasipiktinimo bangą visuomenėje, neva Bažnyčia siekia prievartinės akcijos.

Norėdami išsklaidyti šias abejones, reiškiame nepritarimą ir neigiamą nuomonę tokiems siūlymams. Šie politikų raginimai nėra ir nebuvo derinami su Katalikų Bažnyčios vadovybe. Suprantame, kad privalomos tikybos pamokos turėtų būti tik katalikiškose mokymo įstaigose, bet ne valstybinėse mokymo įstaigose“, – teigiama antradienį išplatintame Kauno arkivyskupo metropolito S. Tamkevičiaus pranešime spaudai.

Jame primenama, kad Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto sutartis dėl bendradarbiavimo švietimo ir kultūros srityje neapsiriboja vien tik katalikų tikybos pamokomis, bet palieka laisvę ir kitų konfesijų tikybos pamokoms.

„Šiuo metu valstybinėse mokymo įstaigose esanti dorinio ugdymo pamokų pasirinkimo ir jų įgyvendinimo tvarka pilnai įgyvendina galimybę visiems norintiems pasirinkti savo konfesijos tikybos arba etikos pamokas, tuo pačiu nepažeisdama niekieno laisvės apsispręsti dėl savo dorinio ir religinio ugdymo.

Katalikų Bažnyčia visada gerbė ir gerbs žmogaus laisvės teisę dorinio ugdymo pamokų pasirinkime, tačiau kartu nori priminti tikintiems tėvams apie jiems tenkančią pareigą bei atsakomybę pasirūpinti, kad jų vaikai įgytų reikiamų tikėjimo žinių ir būtų formuojami katalikiško ugdymo dvasioje“, – rašoma arkivyskupo S. Tamkevičiaus pranešime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi