Lietuvoje

2020.12.15 08:08

Nacionalinės laboratorijos vadovas: situacija yra stabili, kiek ji gali tokia būti epidemijos metu

priemonių tyrimams turima 5–6 savaitėms
Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.12.15 08:08

Priemonių mėginių tyrimams trūkumo Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija nejaučia ir besibaigiantiems rezervams planuoja papildymus, sako jos vadovas Danas Bakša, tačiau priduria – pagal galiojančią tvarka kiekvieną priemonę laboratorija gali pirkti tik iš vieno tiekėjo, o tai kelia rizikas, ypač prieššventiniu laikotarpiu.

„Situacija yra gana stabili, kiek ji apskritai gali būti stabili pandemijos atveju“, – LRT RADIJUI antradienį sakė D. Bakša.

Šventinis periodas, pasak jo, yra įtemptas ir laboratorijai, nes tokiu metu paprastai galimi logistikos sutrikimai, todėl norima apsirūpinti kuo daugiau iki didžiųjų metų švenčių.

„Tačiau būtina pažymėti, kad pagal iki šiol vykdytą priemonių įsigijimo modelį kiekvienai priemonei įsigyti turime tik po vieną tiekėja, kas savaime yra rizika. Bet norėčiau pastebėti, kad esame sukūrę naują tvaraus priemonių tiekimo užtikrinimo modelį, kuris padėtų pašalinti rizikas, susijusias su galimais tiekimo sutrikimais“, – kalbėjo D. Bakša.

D. Bakša patikina, kad šiuo metu Nacionalinei laboratorijai netrūksta priemonių COVID-19 mėginių tyrimams.

„Greičiausiai užsibaigsianti priemonė galėtų baigtis kažkur po 5-6 savaičių, tačiau tame periode jau baiginėjame naujus pirkimus ir per tą laiką turėtume turėti sutartis su naujais pirkėjais ir papildyti nauju tiekimu“, – sakė jis. Tuomet naujų priemonių, priklausomai nuo testavimo apimčių, turėtų užtekti iki šešių mėnesių.

Privati klinika „Inmedica“ per parą ištiria vidutiniškai apie 800 mėginių, didžiąją jų dalį sudaro šalies mobiliųjų punktų ir kitų įstaigų mėginiai. Pasak jos vykdančiosios direktorės Lauros Penikienės, priemonėmis užsitikrinta dviems ar trims mėnesiams, tačiau įvairių trikdžių, dažniausiai logistinių, pasitaiko.

Didesnė problema – darbuotojų skaičius ir jų glaimybės dirbti.

„Tai turbūt didžiausias iššūkis šios dienos – žmogiškieji resursai. Nes žmonės iš tiesų yra ir išsekę, ir pavargę, nebemotyvuoti. Sakyčiau, čia yra didesnė problemą negu reagentai ar kažkokių priemonių strigimas. Didesnes apimtis galbūt galėtume daryti, įrangos galimybės yra didesnės, bet neturime daugiau žmonių dirbančių, daugiau norinčių dirbti būtent COVID-19 laboratorijoje“, – LRT RADIJUI sakė L. Penikienė.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00