Lietuvoje

2020.12.14 15:00

Vyriausybė apsigalvojo: vaikų darželiai per karantiną veiks

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.12.14 15:00

Sugriežtintas karantinas keičia ir ugdymo įstaigų darbą. Iš pradžių skelbta, kad ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas nuo gruodžio 16 dienos vyksta nuotoliniu būdu. Tačiau, kaip sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, atsižvelgdama į visuomenėje kilusius klausimus dėl karantino priemonių, šiandien Vyriausybė patikslino kai kurias iš jų, taip pat dėl ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo.

Kaip ir iki šiol, ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą teikiančios įstaigos galės dirbti įprastu būdu ir priimti vaikus. Darbas įstaigose organizuojamas laikantis jau įprastų būtinų saugumo sąlygų. Vis dėlto rekomenduojama įstaigas lankyti tik tiems vaikams, kurių tėvai ar globėjai neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu.

Be to, ministrė priminė, kad šventiniai susibūrimai ugdymo įstaigose neorganizuojami.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija informuoja, kas keičiasi nuo gruodžio 16 dienos.

Pradinis mokymas po pradinukų atostogų, nuo sausio 4 dienos, vyks nuotoliniu būdu.

Pagrindinis ir vidurinis ugdymas vyksta tik nuotoliniu būdu. Išskyrus specialiosiose mokyklose ir bendrojo ugdymo mokyklų specialiosiose klasėse ugdomus mokinius pagal socialinių įgūdžių programas. Mokyklos privalės užtikrinti, kad būtų laikomasi visų saugumo reikalavimų.

Būreliai ir kiti neformaliojo ugdymo užsiėmimai vyksta tik nuotoliniu būdu. Jei tai neįmanoma, ši veikla stabdoma.

Profesinis mokymas ir aukštosios studijos vyksta tik nuotoliniu būdu, bet yra išimtis: išskyrus privalomą praktiką, praktinius mokymus ar kompetencijos vertinimą, kai tai įmanoma tik kontaktiniu būdu.

Individualūs fizinio aktyvumo užsiėmimai sporto klubuose stabdomi. Galimos tik aukšto meistriškumo sporto pratybos.

Kaip dar prieš Vyriausybei pakeičiant nuomonę sakė Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) direktorė Roma Žakaitienė, savivaldybėms karantino griežtinimas sukėlė daug klausimų.

„Pirmojo karantino metu pavasarį buvo gana aiškiai Sveikatos apsaugos ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų sudėliota ir išaiškinti visi techniniai reikalavimai, kaip kas turėtų būti daroma. O pastarasis Vyriausybės nutarimas, kuris sugriežtina karantino reikalavimus, nėra aiškus savivaldybėms“, – kalbėjo R. Žakaitienė.

Ji sakė, kad savivaldybės klausia, kokie reikalingi dokumentai, kuriais įrodytų, kad tėvai negali dirbti nuotoliniu būdu.

„Pirmojo karantino metu buvo reikalaujama, kad tėvai pateiktų kreipimąsi ir darbdavių pažymą. Dabar vienos savivaldybės sako, kad taip, viską žinome ir priimame prašymus, kitos sako: tai yra problema“, – kalbėjo R. Žakaitienė.

Ji pabrėžė, kad keblumų nuo sausio 4 dienos kils ir dėl pradinukų, mat tuomet jiems baigsis atostogos ir jiems startuos nuotolinis mokymas.

„Vėl kyla klausimas, ar nuotolinis mokymasis ir tėvų prievolė dirbti bus suderinama. Pirmokėlis ar antrokėlis vienas nelabai pajėgus atlikti užduotis. Praėjusio karantino metu įsijungdavo Infekcinių ligų plitimo ribojimo režimas. Tai reiškia, kad vienas iš tėvų gali gauti nedarbingumo pažymą ir likti su vaiku namie. Ar taip bus ir šio karantino metu, niekas atsakyti negali.

Pagrindinis dalykas, ko norėtume, yra tas, kad iki sugriežtinto karantino reikalavimų įsigaliojimo atsirastų visi aiškūs techniniai reikalavimai ir būtų atsakyta į visus klausimus, kad vienodai būtų elgiamasi visose savivaldybėse“, – kalbėjo asociacijos direktorė.

LSA kreipsis į Vyriausybę, kad ši pateiktų visas rekomendacijas.

R. Žakaitienė pabrėžė, kad tai svarbu ne tik medikams ir pareigūnams, bet ir kitų profesijų atstovams. Tai ir maisto pardavėjai, farmacininkai, veterinarijos gydyklų darbuotojai, vairuotojai.

„Yra nemažai specialybių, kurių atstovai negali atlikti savo funkcijų nuotoliniu būdu“, – sakė direktorė.

Be to, anot jos, turi būti paaiškinta, kaip daryti tais atvejais, kai vienas iš tėvų dirba kontaktiniu būdu, o antras – nuotoliniu, bet turi pasirūpinti ne vienu mažamečiu, jo nuotoliniu ugdymu.

„Ministerijos turi sutarti dėl būdų, kaip palengvinti tėvams prievoles“, – sakė R. Žakaitienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt