Lietuvoje

2016.03.04 17:01

Socialdemokratai: vyriausybė patiria tendencingą prezidentės spaudimą

BNS2016.03.04 17:01

Vyriausybė patiria „akivaizdų ir tendencingą“ prezidentės Dalios Grybauskaitės spaudimą, teigia didžiausia valdančioji Socialdemokratų partija (LSDP) ir klausia, ar šalies vadovė siekia dabartinės vyriausybės atsistatydinimo.

„LSDP stebina, jog pastaruoju metu jos vadovaujama vyriausybė nuolat patiria akivaizdų ir tendencingą prezidentės D. Grybauskaitės spaudimą. Todėl LSDP kyla klausimas: ar šalies vadovė taip siekia, jog dabartinė vyriausybė atsisakytų savo įgaliojimų, ir būtų formuojama kita – šiuo metu įmanoma mažumos vyriausybė?“ – rašoma penktadienį paskelbtame pareiškime.

Taip socialdemokratai reaguoja į šalies vadovės raginimą socialdemokratų lyderiui premjerui Algirdui Butkevičiui spręsti dėl aplinkos ministro „tvarkiečio“ Kęstučio Trečioko galimybių toliau eiti pareigas bei į kitas pastarųjų dienų politines aktualijas.

D. Grybauskaitė yra pareiškusi, kad viešai paskelbti pokalbių įrašai apie vyriausybės nutarimo dėl kurortų apsaugos zonų panaikinimo priėmimą pasėjo dar didesnes abejones dėl aplinkos ministro veiklos.

Socialdemokratų vertinimu, K. Trečioko atstatydinimo šalies vadovė „reikalavo neturėdama jokių teisinių išvadų“.

„Reikalauja jo ir paskelbus, kai tyrimas baigtas, o vyriausybės poveikio pareigūnai nenustatė“, – pažymima pareiškime.

Socialdemokratai: jaučiama įtampa su prezidentūra

Socialdemokratai savo pareiškime taip pat teigia, kad įtampa su prezidentūra juntama nuo pat pirmų vyriausybės darbo dienų, ir „nuolat didinama“.

„Tendencija kompromituoti veikiančią šalies vyriausybę prasidėjo nuo prezidentės pareiškimų, kad iš „šitos vyriausybės nieko nesitikinti“. Įtampa tarp prezidentės ir vyriausybės nuolat buvo didinama. Prasidėjo nuolatiniai bandymai diskredituoti valdančiąsias partijas“, – teigia socialdemokratai.

„Vienas po kito viešai keliami klausimai – dėl to, kas lankėsi Druskininkų vandens parke, dėl pastato Druskininkuose įteisinimo – kryptingo ir nepagrįsto spaudimo vyriausybei iliustracijos. Keliamos įtampos įvairiose ministerijose – Žemės ūkio ir Aplinkos. Vyriausybės nariai nuolat vietoj tiesioginio darbo turi aiškintis, taip pat ir prezidentei dėl dirbtinai išpūstų skandalų aplinkybių. Nelaukusi tyrimo dėl Vijūnėlės „dvaro“ pabaigos prezidentė prabilo apie „korupcijos šešėlius“ krentančius ant Vyriausybės. Galima kelti klausimą – ar tie šešėliai piešiami, ir kas jų autorius?“ – sakoma socialdemokratų pareiškime.

Jame teigiama, kad „siekiama kone linčo teismo, tyrimai persikėlė į žiniasklaidos puslapius, o teisėsaugininkų slaptos operacijos transliuojamos viešai“.

„Nieko nereiškiančias slaptų sekimų pažymas, nutrauktų ikiteisminių medžiagos naudojimą prieš politikus galima vertinti tik kaip politinį persekiojimą ir prasidėjusią itin nešvarią rinkimų kampaniją. Kyla klausimas ne tik, ar prezidentė siekia mažumos vyriausybės, bet ir kokia Prezidentūros funkcija valstybėje. Nejaugi, iš tiesų yra pagrįsti kai kurių politologų pastebėjimai, jog mūsų šalies vadovė savo veikla tampa panaši į kai kurių rytų kaimyninių valstybių prezidentus?“ – pareiškimą baigia socialdemokratai.

Šalies vadovė ne kartą yra kritiškai atsiliepusi apie po 2012 metų sudarytą centro kairiųjų vyriausybę, ji teigė, kad „iš jos nieko nesitikinti“.

„Aš tiesiog nesitikiu ir nesitikėjau daug iš šitos valdančiosios daugumos, aš tą sakiau nuo pat pradžių. Todėl reikalavimai šiai valdančiajai daugumai yra minimalūs. Ne mano galioje pakeisti valdančiąją daugumą, ją išrinko rinkėjai, aš turiu dirbti su tuo Seimo kontingentu, kokį patvirtino patys rinkėjai“, – yra sakiusi D. Grybauskaitė.

R. Paksas: siekiama padaryti vyriausybę neįgalią

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Rolandas Paksas taip pat teigia, kad spaudimas vyriausybei daromas nuo pat šios koalicijos darbo pradžios.

„Iškart buvo pasakyta Darbo partijos atžvilgiu, kad šios partijos atstovai vyriausybėje nepageidautini. Tai nuo pat pirmos dienos iki šios savaitės įvykių aš tą įžvelgiu, – paklaustas, ar pastebi koalicijos partnerių keliamas problemas, teigė R. Paksas. – Ypač tai pasimatė pastaruoju metu: tokie pasakymai valstybės vadovės, kad iš šitos koalicijos aš nieko nebesitikiu, iš šito premjero nieko nebelaukiu... Ką tai reiškia?“

Jo teigimu, situacija itin paaštrėjo pastaruoju metu – „tvarkietis“ tai sieja su Seimo rinkimais ir mano, kad siekiama padaryti vyriausybę neįgalią.

„Nelabai yra norinčiųjų dabar pasiimti vyriausybės vairą į savo rankas – aš kalbu apie politines partijas. Nes yra pernelyg sudėtingas ir trumpas etapas iki rinkimų. Bet siekis padaryti neįgalią Vyriausybę arba mažumos Vyriausybę, kad būtų sudėtinga priimti sprendimus“, – kalbėjo R.Paksas.

Darbo partija spaudimo nejunta

„Aš asmeniškai su prezidente tiesiogiai daug nebendrauju, tai man asmeniškai ir mums, Darbo partijai, prezidentės kokio nors spaudimo ardyti ar griauti nejaučiu. O kad prezidentė nėra labai teigiamai nusistačiusi šios koalicijos atžvilgiu, tai tą ji pati yra ne kartą pasakiusi ir pareiškusi savo nuomonę. Bet aš asmeniškai nematau griovimo ar kitų dalykų“, – BNS sakė Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis.

Jis nesiryžo vertinti socialdemokratų pareiškimo, nes jo nematė, tačiau pabrėžė, kad politinei situacijai kaistant prieš Seimo rinkimus, „darbiečiai“ stengiasi laikytis nuošaliai politinių karų.

„Mūsų kaip Darbo partijos pozicija yra pakankamai aiški šioje vietoje: mes tikrai nesiveliame į politinius karus, kovas ir kaltinimus vieni kitiems. (...) Mes koncentruojamės produktyviam darbui artėjančioje pavasario sesijoje – turime labai svarbių nutarimų“, – sakė jis.

Pasak V. Mazuronio, svarbu, kad teisėsauga kuo greičiau pateiktų atsakymus dėl politikams pateiktų kaltinimų ir jie būtų operatyviau pagrindžiami.

Socialdemokratai ragina prezidentę pasakyti, jeigu ji nori mažumos vyriausybės, o ne priekaištauti

Socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas teigė nemanantis, kad partijos pareiškimas apsunkins valdančiųjų santykius su prezidente.

„Ir dabar nėra lengva bendrauti su prezidente, ypač šiai vyriausybei ir šiai daugumai: nuo pirmos dienos prezidentė pasakė, kad aš jūsų nemyliu, aš myliu kitus. Ir tai tęsiasi tuos visus trejus su puse metų. Nemanau, kad galima daugiau tylėti – mes vis dėlto esame parlamentinė valstybė“, – kalbėjo jis.

Pasak A. Syso, jeigu prezidentė nori mažumos vyriausybės, „tai ji turi įvardyti, o mes tada nuspręsime, ar galime tai padaryti, ar ne, o ne priekaištauti“. Tačiau jis pridūrė, kad socialdemokratai norėtų baigti šią parlamento kadenciją su ta pačia dauguma.

„Prezidentei mes tiesiai pasakome, kad nesitaikstysime, nes turime tam tikrų ambicijų ir galime ne tik klausyti jos pareiškimų ir priekaištų, bet ir atsakyti“, – kalbėjo Seimo vicepirmininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.