Lietuvoje

2020.12.11 10:13

Dulkys prakalbo apie COVID-19 suvaldymo planą: sieks greitesnės izoliacijos ir 200 atvejų per parą

Veryga: 200 atvejų iki Naujųjų metų – neįmanoma; atnaujinta 10.30
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2020.12.11 10:13

Paskirtasis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys penktadienį pranešė, kad sudarytas veiksmų planas COVID-19 situacijos suvaldymui. Pagrindiniai plano tikslai, kaip teigė ministras, yra greičiau izoliuoti rizikingą kontaktą turėjusius žmones bei mažinti nustatomų naujų atvejų skaičių iki 200 per parą.

„Žinome, kokia yra įsitempusi visuomenė, kaip visi trokšta konkretumo, aiškumo ir, svarbiausia, atsakymų kodėl. Vadovaudamiesi ir Pasaulio sveikatos organizacijos, ir Lietuvos įvairių ekspertų patarimais, mes norime visus pakviesti darnioms pastangoms ir vienam tikslui, kuris yra iš trijų sudedamųjų dalių“, – sakė A. Dulkys.

Dulkys pristatė planą COVID-19 suvaldymui: pagrindiniai tikslai – greitesnė izoliacija ir 200 atvejų per parą

Paskirtasis ministras kalbėjo, kad bus daroma viskas, jog būtų atsekami visų užsikrėtusiųjų kontaktai ir tie asmenys, kurie kontaktavo su sergančiais žmonėmis, būtų izoliuoti per 48 valandas. Anot A. Dulkio, dabartinė situacija yra tokia, kad kartais šių veiksmų atlikimas trunka ir keletą dienų.

Naujoji Vyriausybė taip pat, kaip sakė A. Dulkys, darys viską, kad nemažinant testavimo apimčių, teigiamų tyrimų skaičius nuo visų atliktų tyrimų kristų iki 5 proc. Šiuo metu, pasak paskirtojo ministro, šis rodiklis siekia apie 20 proc.

„Šiuo metu turime grėsmingą situaciją, kai šis skaičius viršija 20 proc. Atitinkamai, darysime viską, kad pats atvejis skaičius per dieną neviršytų 200. Šiandien, kaip žinote, turime situaciją, kad ir pirmadienį, ir antradienį, ir trečiadienį, ir ketvirtadienį turėjome rekordines savaitės dienas, kai šis skaičius viršijo 3 tūkst.“, – komentavo A. Dulkys.

Be to, paskirtasis sveikatos apsaugos ministras tvirtino, kad bus daroma viskas, jog 100 žmonių neužkrėstų daugiau kaip 100 kitų žmonių. Tai reiškia, kad jei pavyktų to pasiekti, vienas COVID-19 sergantis žmogus užkrėstų daugiausia tik vieną kitą žmogų.

„Šitų trijų tikslų visuma, apjungta į vieną žinutę, yra mūsų pagrindinis tikslas. Neužtenka pasiekti šių rodiklių kiekvieno atskirai, jie turi būti pasiekti visi kartu. Jei tai padarysime, galėsime teigti, kad vėl sugrįžome į situaciją, kada mes ją galime valdyti organizacinėmis ir kitomis priemonėmis. Kol šito nepadarysime, rezultato nebus“, – sakė paskirtasis ministras.

Kaip teigė A. Dulkys, jau penktadienį, kai prisieks naujoji Vyriausybė, ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė inicijuos posėdį su ekspertais, po jo informuos apie tai, kas buvo kalbėta ir paskirs laiką, kada naujasis ministrų kabinetas rinksis į pirmąjį posėdį ir priims sprendimus dėl konkrečių veiksmų.

Kokių konkrečiai priemonių ketinama imtis, A. Dulkys kol kas nedetalizavo. Kaip kalbėjo paskirtasis ministras, priemonės bus susijusios su penkiomis sritimis. Pirmoji – karantinas ir žmonių judėjimas, antroji susijusi su vakcinacija, trečioji sritis susijusi su pagalba gydymo įstaigoms, ketvirtasis aspektas yra globos namų ir kitų rizikos objektų klausimai ir, galiausiai, penktoji sritis skiriama Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbo optimizavimui.

Paklaustas, kada turėtų įsigalioti naujos taisyklės, A. Dulkys atsakė: „Vakar.“ Pasak paskirtojo ministro, dėl sparčiai besikeičiančių skaičių nebegalima laukti antradienio ar tolesnių dienų, veiksmų turi būti imamasi kuo greičiau.

„Manau, kad kaip leis aplinkybės, bus stengiamasi, kad viskas prasidėtų šiandien, čia ir dabar. Visas ministrų kabinetas yra pasiruošęs dirbti paromis, kaip reikės“, – sakė A.Dulkys.

Jis pabrėžė, kad tikslas yra ne smulkmeniški reikalavimai, o efektyviausios galimos priemonės, kurios padėtų pasiekti išsikeltus tikslus. Paskirtasis ministras teigė, kad Vyriausybė turėtų rinktis po 14 val., kai prisieks naujieji ministrai.

„Mes nebegalime galvoti apie savo grupes atskirai. Noriu pakviesti, kad visi prisidėtumėm prie ekspertų patarimų, kad pasiektume tikslus. Jei mes padalintume visą eigą į keturis scenarijus ir ketvirtas scenarijus yra blogiausias, tai mes jau esame ant ribos“, – teigė ministras.

Veryga: 200 atvejų iki Naujųjų metų – neįmanoma

Pareigas paliekantis ministras Aurelijus Veryga sakė, kad gerai, jei naujoji valdžia ras būdų, kaip pasiekti išsikeltus tikslus, tačiau, anot jo, tai, ką įvardino A. Dulkys, yra ne priemonės, o rodikliai: „Nežinau, kas tai yra. Kai sužinosime, galėsime spręsti, ar ką nors komentuoti.“

Paklaustas, ar realu pasiekti 200 atvejų per parą rodiklį, A. Veryga teigė, kad realu yra kažkada ir pasiektį ir nulį atvejų per parą. Pasak jo, svarbu, kokiam laikotarpiui keliamas toks tikslas. Jei, kaip sakė A. Veryga, norima tokį rodiklį pasiektį iki didžiųjų metų švenčių, tam nėra šansų.

„Reikės pasiekti kažkada, kad nebebūtų visai ir tikėtina, kad neliks arba liks sezoniškai, kaip gripo. Bet jei yra kalbama apie Naujuosius metus – nulis šansų“, – sakė A. Veryga.

Kalbėdamas apie tai, ar realu, kad Lietuvoje būtų skelbiama nepaprastoji padėtis, nueinantis ministras teigė, kad tokiai padėčiai reikalinga, jog kiltų grėsmė konstitucinei santvarkai. O tokios grėsmės, jo teigimu, nėra.

Pasak A. Verygos, tikslo nėra ir skelbti komendanto valandą, nes darbą baigiančios Vyriausybės įvesti ribojimai ir taip nesudaro sąlygų vakarais žmonėms kur nors eiti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.