Lietuvoje

2020.12.10 22:38

Vien papildomos COVID-19 lovos nebeišgelbės – perkrautai sveikatos sistemai trūksta medikų ir slaugytojų

Kristina Jackūnaitė, Milda Vilikanskytė, Reda Gilytė, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.10 22:38

Nuo COVID-19 mirė 27-erių vyras, neturėjęs gretutinių ligų. Iš viso pastarąją parą nuo koronaviruso mirė 31 žmogus. Naujai užsikrėtusiųjų vėl daugiausia – 3330. Kai kurie su sunkiausiais pacientais dirbantys medikai sako, kad jau tenka rinktis, kuriam ligoniui pirmam tiesti pagalbos ranką: trūksta medikų, ypač vidurinės grandies slaugytojų.

Visuose šalies regionuose yra ligoninių, kuriose užimtos visos COVID-19 pacientams skirtos lovos, taip pat ir reanimacijoje, arba jau dabar gydo daugiau, nei planavo.

Nuo COVID-19 mirė žmogus, kuriam nebuvo nė trisdešimties – 27-nerių vyras. Kauno klinikų atstovų teigimu, jis susirgo lapkričio pradžioje, o pirmieji atlikti testų rezultatai buvo neigiami. Sudėtinga COVID-19 forma sirgo visi jo šeimos nariai. Kauno klinikose vyras buvo gydomas daugiau nei mėnesį.

Lietuvoje – naujas COVID-19 atvejų rekordas ir jauniausia auka

„Pacientas – jaunas, neturintis jokių patologijų iki šiol medikų pagalbos neprašęs, sportuojantis turintis savo pomėgius. Toks žmogus, kaip mes. (Pasireiškė – LRT.lt) karščiavimas, bendras silpnumas, kreiptasi į gydytojus, dvi savaites pacientas tyrinėtas. Pirmieji tyrimai buvo neigiami, bet klinika ryškėjo, progresavo“, – apie mirusį vyrą pasakojo Kauno klinikų Intensyviosios terapijos klinikos vadovas Vidas Pilvinis

Su sunkiausiais COVID-19 ligoniais dirbantys medikai padėtį šalyje vadina tragiška.

Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojas anesteziologas-reanimatologas Ričardas Peldžius sako, kad medikams jau tenka rinktis, kuriam pacientui pirmam suteikti pagalbą, nes trūksta kvalifikuoto personalo, ypač slaugytojų.

„Įprastai slaugytojų reanimacijos skyriuje teikia pagalbą, prižiūri 4–6 pacientus. Šiuo metu jos dirba su 12–14 ypatingai sunkios būklės pacientais. Grynai iš tos mediko kasdienybės, ką mes matome, kad mes jau dabar turime priimti sprendimus, kuriuos pacientus tikimės išgelbėti ir kuriems pacientams pirmiausia stengiamės padėti, ir kurie pacientai, deja, dėl savo garbaus amžiaus, trapumo, sukelto lėtinės ligos turi labai nedidelę riziką pasveikti. Ir mes tikrai negalime, deja, bet pradėti gydymą nuo šitų pacientų. Dėl to natūralus medicininis rūšiavimas jau prasidėjęs“, – pripažįsta R. Peldžius.

Respublikinė Panevėžio ligoninė pranešė, kad reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje ateity turės 21 lovą.

LRT turimais duomenimis antradienį Kauno regione kai kurios ligoninės jau buvo perpildytos – jose gulėjo daugiau koronaviruso pacientų nei yra jiems skirtų lovų, taip pat ir reanimacijoje, arba visos vietos jau užpildytos. Įtempta padėtis Sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninėje, Marijampolės, Kėdainių, Jurbarko ligoninėse.

Kauno ligoninė paskelbė nuo kitos savaitės didinanti lovų skaičių iki 245. Iki šiol čia buvo gydoma per 200–214 COVID-19 pacientų.

LRT tyrimų skyriaus surinkta informacija rodo, kad laisvos vietos tirpsta ir Vilniaus apskrityje, Santaros klinikose, Ukmergės, Vilniaus universitetinėje ligoninėse, visiškai užpildyta Trakų ligoninė

Santaros klinikų direktorė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė valdymui sako, kad kasdien į ligonines Vilniaus regione patenka 30–40 sergančių koronavirusu, klinikose šiuo metu gydomi ir šeši vaikai.

„Situacija šiandien Vilniaus regione yra tokia, kad 85 proc. visų aktyvių lovų užimtos. Santaros klinikose – 99 proc. užimtų lovų, kuriose gydomi COVID-19 pacientai. Kaip ir kasdien išrašome po 12–15 pacientų, tačiau kaip matome, jie užsipildo tą pačią dieną ir nepakanka tų vietų“, – sako Santaros klinikų direktorė.

Santaros klinikos tikisi penktadienį parengti dar 30 vietų COVID-19 padalinį, problema kaip ir kitur – ne gydytojai, o vidurinės grandies slaugytojai.

„Vilniaus miesto klinikinė ligoninė praktiškai šiuo metu gydo tik COVID-19, kitų paslaugų ten nebėra likę. Tai prašymas ir yra, kad lovų mes galim atidaryti, bet mums reikia žmonių, o iš kur juos (slaugytojus – LRT.lt) paimti?“ – pabrėžia Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Jurgita Sejonienė.

Klaipėdos regione visiškai užpildyta Gargždų ligoninė, Kretingos ligoninės reanimacija. Klaipėdos universitetinės ligoninės reanimacija perpildyta, užpildytos Respublikinės Klaipėdos ir Šilutės ligoninės terapinės COVID-19 gydymo lovos.

Šiaulių regione Visiškai užpildytos Radviliškio ir Pakruojo ligoninės COVID-19 slaugos galimybės.

Respublikinė Panevėžio ligoninė, organizuojanti Panevėžio ir Utenos apskričių gydymo įstaigų darbą informacijos apie padėtį atskirose ligoninėse LRT tyrimų skyriui nepateikė.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5