Lietuvoje

2020.12.12 16:18

Vakcinacijai ruoštis pradėjusių savivaldybių laukia paskirstymo, penkių dienų termino ir „antivakserių“ iššūkiai

Agnė Skamarakaitė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2020.12.12 16:18

Savivaldybės pradėjo dėlioti planus, kaip reikės vykdyti gyventojų skiepijimą, prasidėsiantį nuo labiausiai pažeidžiamų asmenų. Dėl temperatūrai jautrių vakcinų, procesą reikės vykdyti sparčiai – įprastomis sąlygomis jas bus galima laikyti mažiau negu savaitę. Savivaldybių asociacijos vadovas pažymi, kad prireiks ir nacionalinio masto informavimo kampanijos, mat skiepų priešininkų įtaka jaučiama jau dabar.

Vakcina Lietuvą pasieks gamintojo pastangomis, vėliau atitinkamus jos kiekius reikės paskirstyti po visą šalį. Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė patikina, kad „nei su šaldikliais, nei su logistika“ nėra vėluojama – pirmieji du šaldikliai, skirti vakcinoms laikyti, ketvirtadienį jau pasiekė Lietuvą. Konkursas jau pasibaigęs, o paskirstymo paslaugos šiuo metu perkamos.

Savivaldybių asociacijos prezidentas ir Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius LRT RADIJUI sakė, jog šiuo metu pasiruošimas vyksta sklandžiai ir pajuokauja, kad „atėjus laikui X“, savivaldybės bus pasiruošusios „tikrai geriau nei kelininkai, kai sniegas iškrinta netikėtai“.

„Vykdome nurodymus, tai reiškia, kad koordinuos tuos veiksmus savivaldybės gydytojas ar kitas administracijos paskirtas specialistas. Turime taip pat apsispręsti, kuri įstaiga bus atsakingoji už skiepijimą, Jonavos atveju tai – pirminės sveikatos priežiūros centras, kitaip tariant, poliklinika.

Taip pat reikia pagal nurodymą pradėti skaičiuoti, kiek rizikos grupėje esančių asmenų turime, nes kaip turbūt jau visiems žinoma, skiepyti pradėsime nuo tų, kuriems to skiepo labiausiai reikia – sveikatos įstaigų darbuotojai, senyvo amžiaus asmenys, slaugos namuose gyvenantys“, – kalbėjo M. Sinkevičius.

Daugiausia klausimų, pasak jo, šiuo metu kyla su transportavimu, srautų paskirstymų, taip pat personalo užtikrinimu.

„Kol kas suprantame, kad tuo (pervežimu) pasirūpins valstybė, nebus taip, kad 60 savivaldybių siunčia transportą. Vakcinos gabenimas reikalauja tam tikrų sąlygų, žinome, kad ir vakcinos laikymas yra tam tikroje temperatūroje“, – sakė Jonavos meras.

„Pfizer“ bei „BioNTech“ kurtai COVID-19 vakcina įprastame šaldytuve galės būti penkias paras, per kurias ji turės būti panaudota.

„Vakcina supakuota po 975 dozes vienoje pakuotėje. Ją atsivežus į įstaigą, laikant įprastinėmis vakcinomis saugojimo sąlygomis, kaip gydymo įstaigos ir įpratusios, reikės per penkių dienų laikotarpį panaudoti visas dozes“, – LRT RADIJUI sakė K. Garuolienė.

Matydamos apie pusės šalies gyventojų skepticizmą vakcinos atžvilgiu, matomą apklausose, mažosios Lietuvos savivaldybės svarsto, ar procesas nestrigs, nepritrūks norinčių ir suskubsiančių skiepytis.

„Visokių klausimų skirtingoms savivaldybės atsiranda, daugiausia – su transportavimu, vakcinos specifika, kad reikalingi du skiepai, kad reikalinga per penkias paras suskiepyti 950 asmenų. Kai kurios savivaldybės, ypatingai mažosios, kaip Rietavo ar Skuodo, svarsto, ar per penkias dienas ras tiek.

Aišku, kad laukiama, tikimasi, kad bus kažkokia nacionalinė kampanija, kuri ragins, informuos asmenis apie skiepijimą, jo naudą ir nuramins. Nes rasis dar daugiau, kas jau ir dabar egzistuoja, visokių antivakserių, kurie pradės aiškinti savas teorijas apie vakcinos žalą. Reikia tam ruoštis ir visuomenę kuo labiau informuoti, kas laukia“, – perspėjo M. Sinkevičius.

Pasak jo, „rimtas klausimas“ ar užteks medikų sparčiam skiepijimui, vis dėlto į šį procesą ketinama įtraukti ir šeimos gydytojus.

„Atsiranda ir techninio išpildymo niuansai, pavyzdžiui, Jonavos globos namuose yra senyvo amžiaus asmenys, su demencija, įvairiomis lėtinėmis ligomis, natūralu, kad į įstaigą skiepui jie neatvyks – reikės vykti pas juos, tą daryti organizuotai“, – kalbėjo Jonavos meras.

Panevėžio ekstremaliųjų situacijų operacijų centro koordinatorius, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kazimieras Armonavičius antrino, jog parengiamieji darbai šiuo metu nestringa, savivaldybės yra gavusios nacionalinės valdžios nurodymus.

„Vyksta daugiau popierinis, biurokratinis darbas, renkame sąrašus, pirmo etapo prioritetines grupes. (...) Dalyvavome nuotoliniame pasitarime su SAM, ta vakcinacija, kiek įmanoma, buvo pristatyta, kiek ji įsivaizduojama, o kaip ji vyks realiai, sunku pasakyti“, – LRT RADIJUI komentavo K. Armonavičius.

K. Garuolienė primena, jog Vyriausybė yra sudariusi išankstines sutartis ne su vienu vakcinos gamintoju, o skirtingi produktai kels ir kiek skirtingus logistinius ir vakcinavimo uždavinius.

„Yra numatyta, kad vakcina keliaus į penkias COVID-19 ligoniams paslaugas teikiančias įstaigas, kadangi tai yra didžiausios įstaigos, jos pačios organizuos savo darbuotojų skiepijimą, o kitų įstaigų vakcinacijos planus ir proceso organizavimą turi koordinuoti savivaldybė“, – būsimus procesus aiškino viceministrė.

Dar viena užduotis – registravimas. Informaciją apie asmens pasiskiepijimą bus išsaugoma, sakė K. Garuolienė. „Duomenys apie kiekvieno žmogaus vakcinavimą turės būti suvesti į elektroninius dokumentus, kad išliktų įrašas, jog tas žmogus vakcinuotas, kas yra taip pat labai svarbu“, – kalbėjo viceministrė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.