Lietuvoje

2016.03.03 12:59

D. Grybauskaitė: su Latvija dirbame išvien svarbiausiais regiono, ES ir NATO klausimais

ELTA2016.03.03 12:59

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, susitikusi su naujuoju Latvijos ministru pirmininku Mariu Kučinskiu, aptarė dvišalius santykius, Lietuvos ir Latvijos pozicijas strateginiais regionui klausimais, bendrą atsaką į visai Europai tenkančius iššūkius – priemones migracijos krizei įveikti, saugumo bei gynybos stiprinimą.

„Lietuva su Latvija yra artimiausios kaimynės ir draugės. Dirbame išvien svarbiausiais regiono, Europos Sąjungos (ES) ir NATO klausimais. Vieningai siekiame užtikrinti karinį Baltijos šalių saugumą ir gynybą, tęsiame strateginius energetikos bei transporto projektus. Solidariai prisidedame prie bendrų ES pastangų atremiant migracijos krizės iššūkius“, – sakė prezidentė.

D. Grybauskaitė su Latvijos vyriausybės vadovu kalbėjo apie vieną aktualiausių ES klausimų – migracijos krizės suvaldymą.

Lietuva ir Latvija yra prie išorinės Šengeno sienos, todėl migracijos kelias gali nukrypti ir per Baltijos valstybes. Šalies vadovės teigimu, Lietuva nacionaliniu mastu jau dabar stiprina ES išorinės sienos apsaugą, tačiau šioje srityje būtinas glaudus visų trijų Baltijos valstybių tarpusavio bendradarbiavimas.

Susitikime sutarta derinti ir koordinuoti bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Latvijos vidaus reikalų ministerijų bei kitų atsakingų institucijų užtikrinant veiksmingą Šengeno sienos kontrolę.

Pokalbio metu aptartas pasirengimas neeiliniam Europos Vadovų Tarybos posėdžiui ir ES bei Turkijos viršūnių susitikimui, kurie numatyti kovo 7 d. Briuselyje.

Lietuva su Latvija laikosi bendros pozicijos, jog prisiimti naujus įsipareigojimus, neįgyvendinus jau sutartų priemonių, būtų nenuoseklu ir netikslinga. ES šalys narės privalo pademonstruoti politinę valią ir įgyvendinti jau sutartas priemones migracijos krizei įveikti.

Susitikime taip pat kalbėta apie pasirengimą artėjančiam Varšuvos NATO viršūnių susitikimui.

Varšuvoje Lietuva ir Latvija bendromis jėgomis sieks vienodo visų NATO narių apginamumo, gerokai didesnių Aljanso pajėgų skaičiaus Baltijos valstybėse ir greitesnio sprendimų priėmimo mechanizmo. Geopolitinė situacija išlieka vis dar labai įtempta – Rusija toliau destabilizuoja padėtį Ukrainoje, pamina tarptautinę teisę ir tęsia pasienio su ES bei NATO militarizaciją, todėl Aljansas turi būti gerai pasirengęs atremti agresiją.

Lietuvos vadovė su Latvijos premjeru taip pat kalbėjo apie galimybes kartu įsigyti karinę techniką bei kitas gynybines sistemas.

Susitikime aptarti ir energetinio saugumo klausimai – Baltijos šalių elektros sinchronizacija su kontinentine Europa, Baltarusijoje, šalia Lietuvos sienos, statomos Astravo atominės elektrinės keliama grėsmė Baltijos šalių žmonių saugumui. Kalbėta apie spartesnį geležinkelio „Rail Baltica“ projekto įgyvendinimą.

Prezidentė ir Latvijos premjeras sutarė vieningai siekti ES finansinės paramos iš naujosios ES finansinės perspektyvos regiono strateginiams energetikos bei transporto projektams įgyvendinti.

Abi valstybes sieja tvirti ekonominiai ryšiai. Pagal prekybos apimtis Latvija yra ketvirtoji mūsų prekybos partnerė. Šios šalies tiesioginės investicijos Lietuvoje siekia apie 231,9 mln. eurų. Latvijoje verslu užsiima daugybė Lietuvos bendrovių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.