Lietuvoje

2020.12.09 16:53

VTEK: Komskis supainiojo interesus sudaręs įmonės sutartis su Pagėgių savivaldybe

Komskis: pasirašyti galėjo ir valytoja; atnaujinta 17.42
Ignas Jačauskas2020.12.09 16:53

Pagėgių savivaldybės tarybos narys Kęstas Komskis supainiojo interesus, kai atstovaudamas savo įmonei šiemet sudarė sutartis su Pagėgių savivaldybe, trečiadienį konstatavo Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

Komisija rekomendavo savivaldybei sutartis naikinti ar keisti.

Pats K. Komskis pažeidimo nepripažįsta ir sako svarstysiantis, ar sprendimą skųsti.

VTEK nustatė, kad buvęs Pagėgių meras ir buvęs parlamentaras trylika kartų atstovavo savo valdomai įmonei „Kalibrus“ su Pagėgių savivaldybės administracija šiemet sudarant sutartis ir susitarimus dėl rangos, kraštovaizdžio formavimo ir ekologinės būklės gerinimo, rekonstrukcijos bei kitų darbų atlikimo.

Tyrimo duomenimis, K. Komskis yra „Kalibrus“ direktorius ir yra vienintelis šią bendrovę valdančios įmonės „Rembuta“ akcininkas bei vadovas.

„Taigi galima teigti, kad valstybės politikas Pagėgių savivaldybės administracijoje atstovavo savo kitai darbovietei – privačiam juridiniam asmeniui. VTEK neturi duomenų, kad šiuo atveju K. Komskiui būtų pritaikyta draudimo atstovauti išimtis, kuri, pagal įstatymą, turi būti paskelbta viešai“, – teigia VTEK.

VTEK taip pat siūlo Pagėgių merui „spręsti dėl šiemet su „Kalibrus“ sudarytų savivaldybės administracijos sandorių naikinimo, sustabdymo ar pakeitimo“.

„Jei tokios galimybės objektyviai nėra, tuomet siūlytina imtis prevencinių priemonių užkertant kelią galimiems ribojimų atstovauti pažeidimams savivaldybės administracijoje“, – informuoja komisija.

K. Komskis: pasirašyti galėjo ir valytoja

K. Komskis BNS sakė sprendimo dar nematęs, tačiau neatmeta galimybės jį skųsti.

„Sprendimo nemačiau, žinau, kad pripažino, bet tai – ne galutinis sprendimas, jį galima ginčyti. Kai susipažinsime, tada ir spręsime“, – sakė jis.

„Manau, kad komisija į tai pažiūrėjo formaliai. Visi pirkimai buvo skelbiami ne per savivaldybę, o per CPO, Centrinę perkančiąją organizaciją. Tuo labiau, kadangi dirbu opozicijoje, įtakoti sprendimų negalėjau (...). O pasirašymas yra tik formalus – galėjau duoti valytojai pasirašyti ir pažeidimų nebūtų“, – teigė jis.

Centrinio viešųjų pirkimų portalo (CVPP) duomenimis, gegužę pasirašytos ir keliskart keistos „Kalibrus“ sutarties su Pagėgių savivaldybe vertė – beveik 145 tūkst. eurų. Be kraštovaizdžio tvarkymo darbų, įmonė su savivaldybe šiemet yra sudariusi sutarčių dėl Evangelikų-liuteronų parapijos patalpų remonto, polderių rekonstrukcijos, archeologinių kasinėjimų dar maždaug už 400 tūkst. eurų.

Meras: laimi pasiūlę mažiausiai

Tuo metu Pagėgių meras Vaidas Bendaravičius pabrėžė, kad siekiant vengti galimų interesų konfliktų, nuo visų viešųjų pirkimų yra „atitrauktas“ K. Komskio brolis administracijos direktorius Virginijus Komskis, jais rūpinasi administracijos direktoriaus pavaduotojas, o didesni pirkimai apskritai vykdomi per CPO.

Meras taip pat sako, kad nėra teisinių galimybių uždrausti tarybos nario įmonei dalyvauti pirkimuose ir juos laimėti.

„Tarybos narys negali įtakoti sprendimų, dirba administracija. Bet jei būtų įstatymas, kuris neleistų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose akcininkui tos įmonės ir savivaldybės, kurioje tu esi, tarybos nariui, būtų paprasta ir aišku. Manau, kad tai yra ne tik Pagėgių savivaldybės problema, o daug kur susikerta tie interesai“, – tvirtino V. Bendaravičius.

Meras tvirtina, kad pirkime dėl kraštovaizdžio tvarkymo dalyvavo ir dar viena įmonė, tačiau pavėlavo pateikti dokumentus, tačiau CPO neleido vertinti šios įmonės pasiūlymo.

„Kadangi viena įmonė dalyvavo ir neprisegė dokumentų, juos prisegė gal dviem minutėm pavėlavę, o jų ir kaina buvo mažesnė, kreipėmės į agentūrą, ką daryti, pasakė – viskas, atmesti. Turėtų leisti apsispręsti administracijai, na, pavėlavo dvi minutes, ar čia baisus nusikaltimas? Bet negalima. Būtų laimėjusi kita įmonė ir būtų pasibaigusios visos bėdos“, – teigė V. Bendaravičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.