Lietuvoje

2016.03.02 15:27

Opozicija K. Trečiokui grasina interpeliacija

BNS, ELTA 2016.03.02 15:27

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas trečiadienį atmetė opozicijos raginimus atsistatydinti po to, kai buvo paviešinti jo pokalbiai su Druskininkų meru dėl vyriausybės nutarimo priėmimo.

„Aš nesu nieko tokio padaręs, nei tyčia, nei netyčia, kad aš turėčiau atsistatydinti“, – BNS trečiadienį sakė ministras.

„Opozicijos reikalavimas – jie daug investavo į šią skandalą, jie turi gauti rezultatą, aš suprantu“, – pridūrė jis.

K. Trečiokas teigė nepadaręs nieko, kad vyriausybės nutarimas dėl kurortinių zonų panaikinimo būtų priimtas, tik pateikė jį vyriausybei.

Pokalbių su Druskininkų meru R. Malinausku išklotinės rodo, kad K. Trečiokas žada jam „sužiūrėti“, „priminti kompanijai“ tvarkyti su vyriausybės nutarimu susijusius reikalus. Ministras taip pat rugpjūčio pabaigoje yra žadėjęs merui per vyriausybės pasitarimą „pasižiūrėti, kad nueitų į Vyriausybę“.

„Esmė yra ne pokalbiuose, o kokių veiksmų aš ėmiausi. Aš veiksmų jokių nesiėmiau, tad šioje vietoje mane kaltinti irgi yra visiškas nulis“, – BNS kalbėjo ministras.

K. Trečiokas teigė, kad jo santykiai su R. Malinausku yra „grynai darbiniai“, o, komentuodamas pokalbių išklotines, pasakojo visada žadantis pagelbėti, kai jo kas nors prašo išnagrinėti galimybes priimti teisės aktus.

„Man skambina Seimo nariai ir iš opozicijos, ir (Jurgis) Razma ir (Vida Marija) Čigrijienė, ir merai įvairūs. Aš visada prižadu pažiūrėti, kokios yra galimybės. Kitų prašymai būna konkretūs, konkrečių pinigų sumų reikia kokiems ten projektams pabaigti. Aš prižadu pažiūrėti, kokios yra galimybės ir pagal galimybes informuoti. Tai čia toks ministro darbas – kalbėtis ir žiūrėti, ką Aplinkos ministerija gali nuveikti vienoje ar kitoje savivaldoje“, – sakė aplinkos ministras.

Jis nevertino pokalbių su R. Malinausku dėl vyriausybės nutarimo kaip spaudimo.

„Aš tai spaudimo nematau, tada kiekvienas pokalbis iš verslo būtų spaudimas. (...)  Aš tai priimu kaip siūlymą – yra specialistai, teisininkai, po to didžiulė derinimų mašinų. Čia spaudimu nevadinčiau. Prašymas pagreitinti procesą“, – kalbėjo K. Trečiokas.

Ministras sakė nevykęs į Druskininkus padaryti „revizijos“, kai rugpjūčio 28 dieną jį kvietė R. Malinauskas, nors pokalbio su meru metu sakė, kad „būtų visai fainai“. Tačiau K. Trečiokas pripažino viešbutyje „Aqua“ nemokamai nakvojęs du kartus. Už maudynes vandens parke ministras sako mokėjęs.

Jis teigė „gerai pagalvosiantis“, jeigu sulauktų kvietimo „Aqua“ viešbutyje nemokamai nakvoti dar kartą.

„Šiose aplinkybėse, manau, būtų traktuojama, kaip nežinau kas. Čia irgi toks yra dalykas visų tų skandalų sukeltos, kai turi atsirinkti su kuo bendrauti, ir ne“, – sakė K. Trečiokas.

Tuo metu premjeras Algirdas Butkevičius neragina K. Trečioko atsistatydinti, o skandalą dėl Vijūnėlės dvaro statybų vadina politiniu šou.

„Neraginu (K. Trečioko atsistatydinti. – ELTA) dėl to, kad esu ne tik Ministras Pirmininkas, bet ir žmogus, ir žinau, kad čia yra sukurtas spektaklis. Aš žinojau iš tam tikrų institucijų, kad ta informacija apie telefoninius pokalbius bus viešai paskelbta, bet aš sakau: labai džiaugiuosi, žmonės sužinos, apie ką buvo kalbėta, bet tai nieko bendro neturi su Vijūnėlės dvaru“, – teigė A. Butkevičius trečiadienį po vyriausybės posėdžio.

Ministras Pirmininkas tikino žurnalistus, kad „tikriausiai praėjusių metų viduryje“ vykusiame pokalbyje su Druskininkų meru bendrapartiečiu R. Malinausku nekalbėjęs apie jokį konkretų objektą.

„Kalbėta apie kurortinius miestus, ir jis kalbėjo kaip Savivaldybių asociacijos atstovas. Buvo kalbama ir su Palangos, Birštono, ir su kitais merais“, – dėstė A. Butkevičius.

Ministras Pirmininkas taip pat priminė nuo pat pirmos dienos, kai sužinojo apie statomą Vijūnėlės dvarą, turėjęs neigiamą nuomonę dėl šio objekto statybos.

„Labai nustebino šitas pokalbis su Malinausku, lyg tai buvo kalbėta apie Vijūnėlės dvarą. Paprastai pasakius, pagoglinkite, ką Butkevičius yra kalbėjęs apie šitą pastatą, -jis nuo pat pirmos dienos, kai atvyko į „SPA Vilnius Druskininkai“ sanatoriją, (...) jį įvertino jau tuo metu neigiamai. Ponas Malinauskas žinojo, kad į Butkevičių dėl to objekto kreiptis nėra tikslo, nes niekada nebus iš jo pritarimo“, – dėstė premjeras.

Seimo opozicija trečiadienį paragino ministrą atsistatydinti, priešingu atveju žada jam rengti interpeliaciją.

Tokias sąlygas konservatoriai, anot partijos lyderio Gabrieliaus Landsbergio, kelia paaiškėjus, kad ministras „melavo Antikorupcijos komisijai apie jam darytą Ričardo Malinausko poveikį dėl Vijūnėlės „dvaro“, taip pat nustačius pažeidimus priimant nutarimą. Tuo metu Liberalų sąjūdžio vadovas Eligijus Masiulis teigia, kad „neišlipdamas iš įvairių skandalų“ ministras yra praradęs pasitikėjimą.

K. Trečiokas trečiadienį spaudos konferencijoje tvirtino nemelavęs Antikorupcijos komisijai, nes komisijoje buvo klausiamas apie kitą dokumentą, nei kad aptarinėjo su R. Malinausku.

„Nemelavau, buvo klausimas apie tą paskutinį naktinį 1025 (projektą), mes apie jį nekalbėjome, mes kalbėjome apie 343 ir niekada nemelavau, (dėl šito) buvo pokalbis su R. Malinausku, jis skubino. Aš Antikorupcinėj (komisijoje) tikrai nemelavau“, – per Seime surengtą spaudos konferenciją sakė K. Trečiokas.

Joje dalyvavę „tvarkiečiai“ taip pat piktinosi, kad viešumon pateko prokuratūros turėtos pokalbių išklotinės, nors K. Trečiokas sakė dėl to neketinantis skųstis teisėsaugai.  

„Aš svarsčiau tokią galimybę, su kai kuo ir tariausi, bet tikrai nedarysiu šito, tai yra bergždžias reikalas, pagaliau, žmonės atsirenka grūdus nuo pelų. Reikia padaryti darbus ir tada būsi įvertintas, o ne iš to, kaip šlami, kaip reklamuojiesi ir panašiai. Dėl tų paviešinimų tikrai yra problema, principas: tyrimas nutrauktas, medžiaga turi būti sunaikinama, ir taškas. O po to jei vyksta tyrimai–žaidimai, kas išviešino, tai yra nusižengimas, irgi turi būti įvertinta“, – kalbėjo ministras.

Spaudos konferencijoje kalbėdamas apie raginimus atsistatydinti jis kartojo nepadaręs klaidų, dėl kurių turėtų palikti pareigas. „Nesu nei vienos klaidos padaręs, esu ypatingai atsargus. (..) Aš kaip  ministras esu liberalas, aš deleguoju funkcijas ir reikalauju atsakomybės. Bet toj vietoj, Dievas mane saugo, didelių klaidų nesu padaręs, dėl ko turėčiau atsiprašinėti, o atsistatydinimas – kai neturi nieko, opozicija naudojasi triukšmu“, – kalbėjo ministras.

Teisėsauga antradienį pranešė nutraukusi ikiteisminį tyrimą, kuriame aiškinosi galimą neteisėtą poveikį rengiant Vyriausybės nutarimą dėl kurortinių zonų panaikinimo. Įvertinti surinktą medžiagą prokurorai pasiūlė Vyriausios tarnybinės etikos komisijai bei Seimo Antikorupcijos komisijai. Teisėsaugai atliekant tyrimą, „tvarkietis“ K. Trečiokas šiame tyrime buvo apklaustas kaip specialusis liudytojas.

Prieš kelias savaites prezidentė Dalia Grybauskaitė kritikavo Vyriausybę sakydama, kad jos galimybės baigti kadenciją priklauso nuo „gebėjimo prisiimti ir politinę atsakomybę“, taip pat įvardijo, jog „šešėliai kol kas krenta ir ant aplinkos ministro“.

Teisėsaugos įrašytų pokalbių išklotinės, kurios buvo pateiktos Seimo Antikorupcijos komisijai, rodo, jog Druskininkų meras R. Malinauskas pernai kelis kartus telefonu derino Vyriausybės nutarimo priėmimo reikalus su K. Trečioku, be kita ko, leisdamas suprasti, jog tai būtų naudinga teisme dėl vadinamojo Vijūnėlės dvaro. Nutarimu pernai rugsėjį buvo panaikintas kurortinių zonų reglamentavimas.